Finále Evropské konferenční ligy UEFA hostí Fotbalová asociace České republiky ve středu 7. června a utkají se v něm Fiorentina a West Ham. Zápas se bude hrát v Eden Areně, tedy na stadionu SK Slavia Praha.

Trofej pro vítěze z Edenu už je vystavena před Rudolfinem

West Ham po příletu do Prahy absolvoval v úterý před obědem tréninkovou jednotku v tréninkovém centru pražské Sparty na Strahově. "Když se před rokem ukázalo, že si zahrajeme Konferenční ligu a že se finále uskuteční v Praze, hned jsem si řekl, že se do něj musíme dostat. Teď jsme tady, v Edenu v Praze. Je to propojení mezi dvěma kluby, které miluju. Zítra máme šanci tady pozvednout trofej. Uděláme pro to všechno. Finále v Praze je pro mě speciální," řekl Souček na tiskové konferenci v Edenu.

Za přihlížení médií byla i dvojice českých reprezentantů Tomáš Souček a Vladimír Coufal, kteří budou ve středu večer usilovat o zisk evropské trofeje pro "jejich" West Ham po téměř čtyřiceti letech poprvé od porážky s Anderlechtem Brusel v Poháru vítězů pohárů v roce 1976.

Pro "Kladiváře" je vítězství v EKL jediným způsobem, jak si zajistit účast v evropských pohárech i v příští sezoně. "V pohárech hrajeme druhou sezonu po sobě. Všichni si to užíváme a chceme to protáhnout na tři sezony v řadě. To je náš velký cíl. Zisk trofeje, zlaté medaile a přepsání historie stojí ještě výš. Nemůžeme si vybrat jen jednu věc. Chceme vyhrát a zároveň znovu postoupit do Evropy," mínil Souček, jenž se loni probojoval s West Hamem do semifinále Evropské ligy.

Oba celky vstoupily do tohoto ročníku Konferenční ligy v závěrečném předkole. Fiorentina odehrála o dva zápasy více než West Ham kvůli tomu, že coby druhý tým ve skupině musela do úvodního kola vyřazovací fáze. "Kladiváři" ve 14 duelech nenašli přemožitele a třináctkrát zvítězili. "Fialky" zase ve vyřazovací fázi vyhrály všechny zápasy mimo svůj stadion.

Fiorentina jako první postoupila do finále ve všech 4 hlavních soutěžích UEFA, o vítěznou trofej si zahraje popáté a poprvé od porážky v Poháru UEFA v roce 1990 od Juventusu Turín, uspěla jen v sezoně 1960/61 v Poháru vítězů pohárů.

West Ham si zahraje finále velkého evropského poháru potřetí a poprvé od porážky s Anderlechtem Brusel v Poháru vítězů pohárů v roce 1976, v sezoně 1964/65 uspěl ve stejné soutěži proti Mnichovu 1860.

Celou fotogalerii z tréninku West Hamu najdete ZDE. Souhrnné informace o finále najdete ZDE & ZDE.