Po úvodních deseti minutách oťukávání, pár tvrdších soubojů a nepřesností se sparťané dostali ve čtrnácté minutě k úvodní brance zápasu, když si Ladislav Krejčí našel přetažený centr Laciho na zadní tyč a poslal míč hlavou do sítě, ale rozhodčí branku neuznali kvůli faulu sparťanského kapitána na domácího Lukáše Červa.

Do zajímavé situace se po dalších patnácti minutách plných osobních soubojů plzeňský Pavel Šulc, jenž postupoval středem hřiště, ale svou střelu zpoza vápna poslal vedle tyče brankáře Vojtěcha Vorla.

Až v samém závěru poločasu se o střelu pokusil sparťanský obránce Preciado, ale volej téměř přeletěl tribunu za brankou Viktorie Plzeň.

Jen tím potvrdil, že v prvním dějství zápasu jasně vládly obrany na obou stranách a jediné vzrušení tak přinesly osobní souboje a různé strkanice při standardních situacích. Ani jeden z týmů nevyslal střelu mezi tři tyče a brankáři tak nemuseli zasahovat. Do kabin se tedy šlo za bez brankového stavu

Počet střel na branku v zápasových statistikách se změnil ihned po změně stran, když si na středu hřiště kousek za pokutovým územím sebral míč plzeňský Matěj Vydra a jeho prudkou ránu mířící doprostřed sparťanský brankář Vorel vyrazil mimo vápno.

Krátce poté vystihl Haraslín rozehrávku Viktorie, ale po centru Kuchty na zadní tyč zasáhl přesným obranným zákrokem Dweh před nabíhajícím Birmančevićem. Na začátku 53. minuty ztratil před vlastním vápnem Sadílek míč, Červ jej posunul na Vydru do vápna a plzeňský útočník se pěkně obtočil kolem obránce, ale jeho střela doskákala vedle branky.

Plzeňský krajní obránce Dweh se v 63. minutě postaral o nejzajímavější ofenzivní akci dosavadního průběhu zápasu, když si zasekl míč do středu hřiště kolem Preciada a parádní střelou trefil tyčku, Vorel byl v tu chvíli překonaný, ale při Spartě stálo štěstí. Následné další zakončení Šulce už Vorel chytil.

Viktoria měla na konci osmé desetiminutovky dvě šance po standardních situacích, ale hlavičkám Klimenta a Dweha přecházel nejprve ofsajd a faul. Po následném rozehrání fauloval Kalvach na pravé straně hřiště Sadílka, po odvrácené standardní situaci se míč vrátil do plzeňského vápna a Birmančevićovu přihrávku zpět před branku vyrazil Jedlička do spoluhráče Dweha, od kterého se míč odrazil do prázdné branky.

Ve třiaosmdesáté minutě předvedl skvělý zákrok brankář Jedlička, který po dlouhém autu rychlým skokem k tyči vyrazil nebezpečnou hlavičku Kuchty. Následně se pro plzeňské zkomplikovala snaha o vyrovnání, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Pavel Šulc.

Plzeň se ale nevzdala a v 87. minutě se k hlavičce po zpětné přihrávce od brankové čáry dostal Tomáš Chorý a vyrovnal na 1:1.

První minuta nastaveného času ale přinesla opět sparťanskou gólovou radost. Ryneš napravil zaváhání při inkasované brance, vydoloval míč ze souboje s Červem a připravil míč před branku, kde se po narážečce dostal ke střele Birmančević a vrátil Spartě vedení.

Jednobrankové vedení sparťané udrželi až do závěrečného hvizdu a získali pohárovou trofej poprvé od roku 2020. Poprvé od roku 2014 navíc získali double.

MOL Cup 2023/2024 – finále

FC Viktoria Plzeň – AC Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 87. Chorý - 79. Dweh vl., 90.+1 Birmančević. ŽK: Šulc, Cadu, Kalvach, Kliment - Kuchta, Birmančević, Laci, Vindahl, Ryneš, P. Vydra. ČK: Šulc. Rozhodčí: Berka – Kubr, Vlček.

Plzeň: Jedlička – Hranáč, Hejda, Dweh – Cadu, Červ, Kalvach, Souaré – M. Vydra (73. Kliment), Šulc – Chorý.

Sparta: Vorel – Vitík, Panák, Krejčí – Preciado, Laçi, Sadílek (86. Solbakken), Zelený (75. Ryneš) – Birmančević, Haraslín (86. P. Vydra) – (90+7. Olatunji).

Ohlasy trenérů po finále MOL Cupu

Miroslav Koubek (Plzeň): "Samozřejmě porážka bolí. Měli jsme k vítězství stejně blízko jako soupeř, vyhrál šťastnější, o tom není pochyb. Za stavu 0:0 jsme měli svoje gólové scény, bohužel jsme trefili tyč, něco prolétalo těsně vedle. Určitě nebudeme brečet. Je to bolestivé, ale musím mužstvo pochválit, jakým způsobem Spartu eliminovalo. Dali jsme si vlastní gól a pak Sparta využila jedinou šanci, kterou v utkání měla. Defenziva pracovala skvěle, jejich pověstný trojzubec jsme eliminovali. V momentě, kdy jsme se ve druhé půli na míči více dostávali k dobrým kombinačním akcím, jsme inkasovali. Překlápělo se to na naši stranu a pak přišel nešťastný moment v podobě vlastního gólu. Fotbal tohle přináší, nebudeme naříkat."

Brian Priske (Sparta): "Dnes to bylo hodně o mentalitě. Bylo to těžké utkání, jak jsme očekávali. Plzeň je silným soupeřem, hodně využívá osobní souboje a do hry dává fyzický aspekt. Viděli jsme, jak si vedla v evropských pohárech, s jakými týmy byla schopna se poměřovat. Jak málo týmům dovolila, kolik měla čistých kont. Je těžké jim dávat góly. Nemyslím si, že by to dnes bylo o štěstí. Finálové zápasy jsou o detailech, které musejí jít ve váš prospěch. To, že vyhrajete titul nebo pohár, není o štěstí. Musím pochválit hráče, že zůstali klidní a koncentrovaní po celých 90 minut. Po gólu na 1:1 jsme nepřemýšleli o prodloužení a o penaltách, snažili jsme se rozhodnout v normální hrací době. Zisk double znamená hodně nejen pro mě, ale pro všechny. Úplně se to ani nedá popsat slovy. Děláme fotbal proto, abychom vyhrávali trofeje. Je to těžké, česká liga je těžká, tahle pohárová sezona byla náročná. Vyhrát dvě trofeje je úžasné."

MOL Cup 2023/2024 – finále (22. 5. 2024)