Co všechno pod vás spadá?

Je to sedm úseků. Mládežnické reprezentace, vzdělávání, ženský fotbal, soutěže, elitní talentovaná mládež a grassroots. A připravujeme sportovně-analytický úsek. Je to dost velký záběr, ale důležité je, že jsou na pozicích samostatní vedoucí, kteří jsou zkušení a dobře se mi s nimi spolupracuje. Věřím, že v letošním roce práci všech těchto úseků zase zlepšíme a že výsledky budou vidět.

Jak často jste navzájem v kontaktu?

Porada sportovního oddělení je každý měsíc, ale s šéfy jednotlivých úseků se vídám minimálně jednou týdně, většinou ještě víckrát. Komunikace mezi úseky pak probíhá na každodenní bázi.

Vy sám už jste zmínil založení nového sportovně-analytického úseku, o kterém mluvil i reprezentační trenér Ivan Hašek. Můžete říct víc?

Sportovně-analytický úsek řešíme od mého nástupu, začal to už můj předchůdce Zdeněk Psotka. Je nezbytnou součástí každé národní asociace, jak v přípravě na zápasy, tak slouží k rozvoji fotbalu jako takového. Nyní vyhodnocujeme podněty, které nový úsek zpracuje a následně vytvoří data k jejich aplikování do fotbalového hnutí. Každý z úseků bude samozřejmě potřebovat jiná tvrdá data pro svoji práci.

Když se něco staví, jak se říká, na zelené louce, tak je nejrychlejší cestou inspirovat se jinde. Platí to i v tomto případě?

Není třeba pracně vymýšlet něco, což už někde dávno funguje, protože se tím vyhnete prvotním chybám. Poptali jsme některé národní asociace a kluby v Česku i v zahraničí. Díky projektu FIFA jsme měli otevřené dveře. Někde to funguje deset nebo patnáct let, jinde to teprve zakládají jako my. Agenda bude sice velká, ale je to především o provázanosti jednotlivých úseků. Když bude fungovat nový informační systém, tak se ulehčí přenos do všech úseků, které mám pod sebou. Ulehčí to i práci na celém sekretariátu FAČR.

V jakém časovém horizontu vidíte ostrý start?

Chtěli bychom to zvládnout ještě v prvním pololetí letošního roku. Nyní jsme ve fázi sbírání informací z jiných národních asociacích. Personálně to ale nebude o masivním náboru nových lidí a můžeme počítat i s finanční podporou z programu FIFA TDS (Talent Development Scheme).

Technický ředitel FAČR Erich Brabec a vedoucí úseku ženského fotbalu Miroslava Fousková předávají slavnostní dres Kláře Cahynové k jubilejnímu 100. zápasu za reprezentaci.

Vedoucí reprezentace do jednadvaceti let Michal Černý povýšil k „áčku“. Jak vyřešíte jeho nástupce?

Michal Černý byl na tuto pozici nejlepší možný kandidát, protože má zkušenosti právě z jednadvacítky. První týdny to také ukázaly – Michal se pustil do práce opravdu s vervou. Jeho nástupce u jednadvacítky oznámíme v nejbližší době. Na „lvíčata“ je nyní obrovský tlak, protože kvalifikační podzim se bodově nepovedl podle představ. Pokud nevyjde březnový domácí zápas s Islandem za tři body, tak je to už bez reálné šance na postup na závěrečný turnaj, který se v roce 2025 uskuteční na Slovensku.

Nastoupí tedy v nejsilnějším možném složení, když národní tým ve stejném termínu bude hrát přípravné zápasy v Norsku a doma s Arménií?

To bude záležet na dohodě trenérů. Každopádně budeme nyní řešit trochu jinak nominace, bude u toho víc lidí, včetně trenéra jedenadvacítky, šéftrenéra reprezentací, technického ředitele a předsedy FAČR. Společně se budeme bavit o nominovaných jménech jak do áčka, tak do lvíčat, abychom našli to nejlepší řešení pro každého hráče i oba týmy. Takhle budeme postupovat sraz od srazu.

Nedávno jste byl s Ivanem Haškem a dalšími členy nového realizačního týmu v Hamburku na inspekci zázemí, které bylo vybrané bezprostředně po prosincovém losu skupin.

V prosinci jsem tam byl s generálním sekretářem Michalem Valtrem a ředitelem komunikace Petrem Šedivým hned po losu základních skupin. Podruhé jsme se tam vypravili právě s Ivanem Haškem a jeho kolegy. Byl jsem proto trochu v očekávání, jestli jsme vybrali správně.

A vybrali?

Je strašně důležité, aby se tam tým cítil dobře. Jsem rád, že Ivan Hašek, asistent Jarda Köstl a vedoucí Michal Černý kvitovali hotel, prostředí, ochotu personálu. Věřím, že až tam hráči 13. června přijedou, budou mít stejné pocity. Od hotelu je to kousek na tréninkové hřiště a navíc nám odpadne povinnost využít transfer hotely, protože dva zápasy odehrajeme přímo v Hamburku. Tím pádem získáme víc času na regeneraci mezi zápasy.

Čerstvě máte za sebou i výjezd do Rakouska, kde jste vybírali místo pro závěrečnou přípravu reprezentace. Už jste se rozhodli, kde rozbijete stan?

Máme už sice vybráno, ale ještě nemohu být konkrétní, protože smlouva není podepsaná. Měli jsme vytipovaných několik lokalit, ze kterých jsme vybrali čtyři finální, a ty jsme osobně navštívili.

Bude se hrát během tohoto pobytu i oficiální přípravný zápas?

Ano. Buď 5., nebo 6. června, podle toho, s jakým soupeřem se domluvíme. I podle něj se pak bude řešit, na kterém stadionu se bude utkání hrát. To teď všechno ve spolupráci s vedením asociace i reprezentace intenzivně řešíme.

A co národní tým čeká po návratu do Česka?

Devátého června se vrátíme do Česka, o den později plánujeme odehrát generálku. Potom dostanou hráči dvoudenní volno a 13. června odletí výprava speciálem do Hamburku.

Jak to všechno časově zvládáte?

Poslední dva měsíce je toho opravdu dost, protože mi k dosavadní agendě přibyly ještě přípravy na EURO. Manželka i děti si sice občas stěžují, ale vše, co je spojeno s fotbalem, mě naplňuje a snažím se to dělat naplno.

Článek vyšel jako součást newsletteru Gól pro členy FAČR.