West Ham před vyprodanou Eden Arenou porazil Fiorentinu 2:1 a poprvé od šedesátých let slaví zisk velké evropské trofeje. Z triumfu se radují i čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal.

„Finále hodnotím každopádně jako úspěch. Naším hlavním úkolem byla bezchybná organizace, což se podle reakcí předsedy UEFA Aleksandera Čeferina, mých kolegů z výkonného výboru UEFA i dalších expertů UEFA jednoznačně povedlo,“ pochvaloval si předseda FAČR Petr Fousek.

„Ve čtvrtek ráno jsem ještě s Aleksanderem Čeferinem jednal. Ocenil, jakým způsobem jsme k finále přistoupili. Poděkoval všem, kteří se na organizaci podíleli. Rádi bychom z tohoto zápasu vytěžili i další projekt, o kterém zatím ještě nechci mluvit.“

Předseda FAČR byl jedním z pěti předávajících, kteří přímo na pódiu dekorovali vítěze. Bezprostředně po zápase tak mohl zástupcům West Hamu poblahopřát.

„West Ham dlouho nic nevyhrál, což jsme si říkali i s trenérem Davidem Moyesem, se kterým se znám z jeho dřívějších působení. Co se týká českých hráčů, samozřejmě jsem jim gratuloval a řekl jsem jim, ať si oslavy užijí. Musím ocenit i Fiorentinu, přestože prohrála, a dalšího českého zástupce v jejím týmu Antonína Baráka,“ uvedl Petr Fousek, který zdůraznil, že kromě sportovní stránky šlo i o významnou společenskou akci a významnou propagaci Česka, Prahy, českého fotbalu, asociace a schopností.

Zápas z čestné lóže sledovali i český premiér Petr Fiala, který navštívil už březnový reprezentační zápas proti Polsku, nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Jsem rád, že premiér po reprezentačním zápase dorazil i na toto finále. Věřím, že brzy zase cestu na český fotbal najde. Myslím, že si to užil. Stejně jako Bohuslav Svoboda – ten se zúčastnil už o den dřív slavnostní večeře, na které FAČR a Praha oficiálně přivítaly představitele UEFA a obou finalistů,“ popsal Petr Fousek.

Na organizaci zápasu se podílela celá řada subjektů, bez kterých by takto hladce finále proběhnout nemohlo – SK Slavia Praha, Magistrát hlavního města Prahy, městské části Praha 10 a Praha 7, policie a další složky integrovaného záchranného systému, dopravní podnik, letiště a další.

„Nerad bych na někoho zapomněl, ale je zapotřebí poděkovat všem, kdo se jakýmkoliv způsobem zapojili. Je zapotřebí vyzdvihnout organizační týmy UEFA, FAČR pod vedením projektového manažera Michala Zajace a Slavie, které vytvořily jednolitý celek a téměř rok akci společně připravovaly. Chci velice poděkovat také Jaroslavu Tvrdíkovi a slávistickému generálnímu řediteli Martinu Říhovi za to, že jsme při kandidatuře mohli využít stadion Slavie, a celému organizačnímu týmu z Edenu,“ podotkl Petr Fousek s tím, že speciální poděkování vedení Slavie na společném jednání s předsedou FAČR před zápasem vyslovil i prezident UEFA Aleksander Čeferin.

„Chtěl bych také zdůraznit úlohu hlavního města Prahy a primátora Bohuslava Svobody, protože bez záruky města bychom se o pořadatelství ani nemohli ucházet. Stejně tak si cením spolupráce s městskými částmi Praha 10, kde se zápas hrál, a Praha 7, kde byly fanzóny. Chtěl bych proto starostům Martinu Valovičovi a Janu Čižinskému poděkovat,“ řekl Petr Fousek.

Přestože do Prahy přicestovaly desetitisíce fanoušků, až na jednotlivé incidenty, které vyřešila policie, se Praha nemusela potýkat s výraznějšími projevy výtržnictví. Skvělou práci odvedly také Pražské služby, která rychle uklízela všechna místa, na kterých se příznivci West Hamu a Fiorentiny zdržovali.

„Hodnocení UEFA se týkalo i bezpečnosti. To, co se v centru odehrálo, byly vzhledem k počtu fanoušků drobnosti, byť takové srážky fanoušků samozřejmě nechci omlouvat. UEFA vysoce ocenila práci policie. I díky ní byl na stadionu i v jeho okolí klid, a z drtivé většiny to platilo i pro centrum Prahy. Proto bych se chtěl k poděkování UEFA také zde připojit,“ uvedl předseda FAČR.

Zmínil i krátkodobá dopravní nebo bezpečnostní opatření kolem stadionu a Fan Meeting Pointů: „Když se pořádá větší akce – sportovní, kulturní nebo jakákoliv jiná – může docházet ke krátkodobým omezením. To ani jinak nejde. Vím, že celý organizační tým se snažil, aby dopad na běžný život byl co nejmenší. Klady, které to pro propagaci Prahy, Česka a českého fotbalu přineslo, výrazně převyšují tato omezení. Všem Pražanům a zejména obyvatelům dotčených městských částí chci samozřejmě poděkovat za vstřícnost a pochopení.“

Praha se na několik dnů stala hlavním městem evropského fotbalu, kam směřovala pozornost celého světa. Zahraniční média informovala nejenom o fotbale, ale i o Praze. Samotný zápas pak v přímém přenosu vysílalo více než 130 televizních a rozhlasových stanic.

„Už jenom získat pořadatelství je nesmírně náročný proces. Finále přineslo českému fotbalu a Praze obrovskou prestiž a Praze propagaci. Do finále navíc postoupily věhlasné kluby s velmi sledovanými fotbalovými hvězdami. Fanoušci navíc v Praze utratili hodně peněz. I tyto ekonomické a mimoekonomické efekty k takové akci náleží.“

Zato pro FAČR nebude mít finále přímý ekonomický dopad, neboť hlavním pořadatelem byla UEFA.

„Finále bylo akcí UEFA – a její rozpočet na tuto akci upřesňovat nemohu. Část rozpočtu, která náležela FAČR, jsme koncipovali jako vyrovnanou. Přínos nespočívá v gigantických ziscích, ale v mnoha dalších efektech, které se projeví jinak. Koneckonců, zápas navštívily politické špičky, zástupci významných komerčních partnerů, vedení fotbalové asociace i zástupci profesionálního a regionálního fotbalu. Bylo zde i mnoho zahraničních hostů – předsedové asociací z Evropy, šéfové ligových soutěží, kluby. Určitě z toho bude český fotbal těžit i do budoucna. Finále bylo pro český fotbal vrcholem letošního roku a můžeme být pyšní, jakým způsobem jsme tento zápas zorganizovali.“


Finále Evropské konferenční ligy (7. 6. 2023)

Foto: UEFA / Getty Images, FAČR