Do Uničova míří nejlepší týmy v druhé nejstarší kategorii U12, včetně dívčího družstva pražské Slavie. Fotbalové naděje podpoří spolu s ambasadorem Planeo Cupu Janem Kollerem také další slavný kanonýr Tomáš Skuhravý a brankář Martin Vaniak.

V Uničově naskočí do turnaje 24 týmů rozdělených do čtyř základních skupin, z nichž první dva postoupí do Zlaté skupiny o vítězství v turnaji. Další týmy se pak utkají o umístění ve Stříbrné (9. – 16. místo) a Bronzové (17. – 24. místo) skupině. Před rokem, kdy se turnaj U12 hrál v Kuřimi, slavila prvenství Hanácká Slavie Kroměříž, která se ale letos do finálových klání neprobojovala. Velkou pozornost si zaslouží start dívčího týmu Slavie Praha. A čeká se hodně třaskavý duel, protože los zařadil talentované slavistky do skupiny s kluky ze Sparty.

Finále Planeo Cupu je velkým svátkem pro Uničov jako město a jeho fotbalový klub, ale hlavně pro místní tým U12, který nechybí mezi účastníky závěrečného turnaje. A kluci z Uničova se mohou těšit na parádní zážitek, když se v základní skupině utkají Dynamem České Budějovice, FK Pardubice, SKP České Budějovice, Spartou Brno a FC Kuřim.

Uničov patří spíše mezi menší kluby, které se jdou srdnatě popasovat s kluky z velkých klubů, jejichž dospělé A týmy hrají nejvyšší soutěž. Společně s Uničovem se na finálový turnaj kvalifikovali také kluci z FC Kuřim, SKP České Budějovice, Tempo Praha, Cidlina Nový Bydžov, Neratovice/Byškovice, ŽĎAS Žďár nad Sázavou, Meteor Praha VIII nebo další pražský tým Motorlet.

Setkávání menších klubů s těmi elitními je jedním z největších benefitů Poháru mládeže. Nadšení mladých fotbalistů sdílí i ambasador Planeo Cupu Jan Koller, který se osobně účastní všech finálových turnajů, a sám začínal ve venkovském klubu v jižních Čechách.

„Musím klukům tiše závidět, že jsou pro ně organizované takové turnaje. V naší době, to nebylo na takové úrovni. Hrál jsem okresní turnaje, ale nebylo to v rozsahu, abychom se měřili s týmy z celé republiky, a k tomu jsem hrál ještě za školní výběry. Je kouzelné, že kluci z menších klubů se můžou měřit s hráči z českých velkoklubů a zjistit, že na tom nejsou nijak špatně a vyplatí se ve fotbale pokračovat a něco dokázat. A na Planeo Cuou vidíme, že velkokluby to proti těm menším nemají jednoznačné,“ říká populární kanonýr Jan Koller.

I díky spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů se v Česku po delším času objeví slavný kanonýr s přezdívkou Bomber Tomáš Skuhravý, který trvale žije v Itálii, a vynikající gólman Martin Vaniak. Skvělé roky své fotbalové kariéry prožil Skuhravý nejdříve ve Spartě a po přestupu po MS 1990 v FC Janov, kde vytvořil nesmírně produktivní útok s Uruguaycem Carlosem Aguilerou. Zatímco Tomáš Skuhravý góly dával, Martin Vaniak se jim snažil zabraňovat. A to tak úspěšně, že se stal neoficiálním mistrem světa v chytání přímých kopů a během kariéry si vysloužil přezdívku Čaroděj.

Základní skupiny finále kategorie hráčů do 12 let
Skupina A Skupina B Skupina C Skupina D
FK Pardubice Tempo Praha FC Písek Motorlet Praha
Sparta Brno Sigma Olomouc SFC Opava FC Slovácko
Dynamo Č. Budějovice FC Hradec Králové Neratovice-Byškovice AC Sparta Praha
SK Uničov MFK Vítkovice Žďár nad Sázavou FK Frýdek-Místek
SKP Č. Budějovice FK Ústí nad Labem Cidlina N. Bydžov Bohemians Praha
FC Kuřim Meteor Praha VIII Slovan Liberec Slavia Praha-dívky
Finálové turnaje
U13 27. - 28. 4. 2024 Kuřim Vítěz: AC Sparta Praha
U12 4. - 5. 5. 2024 Uničov  
U10 18. - 19. 5. 2024 Kroměříž  
U19 25. - 26. 5. 2024 Lázně Bohdaneč  
U18 1. - 2. 6. 2024 Vysoké Mýto  
U11 8. - 9. 6. 2024 Hlučín  

Foto: Josef Štěpán