Více než 40 nadějných fotbalistů z jihočeského regionu se od pátečního rána věnovalo individuální přípravě a testům na Lipně tak, aby odpoledne stihlo všechny aktivity se stříbrnými medailisty z roku 1996, kteří na Lipno dorazili sehrát exhibiční utkání s výběrem Českých Budějovic. Přestože tento zápas byl hlavním bodem programu, vybraní hráči společně se svými rodiči absolvovali s hvězdami minulosti a zástupci fotbalové asociace řadu dalších fotbalových i společenských aktivit. „Jednoznačně to byla pro kluky skvělá zkušenost a splnilo to všechna naše očekávání. Chtěl bych poděkovat všem fotbalistům i rodičům, opravdu to mělo vynikající atmosféru,“ uvedl generální sekretář FAČR Rudolf Řepka, který na Lipno dorazil se svými dvěma syny – fotbalisty.

 

Mladí fotbalisté si společně s Czech Teamem 96 vyzkoušeli nově otevřené fotbal-golfové hřiště ve Frymburku, následně si i to, jaké to je stát před masou lidí na pódiu v OH parku a nakonec pozorně sledovali, kterak pořád válí hvězdy jako Patrik Berger, Jan Suchopárek, Luboš Kubík, Karel Rada nebo Vladimír Šmicer. Ostatně řada z bývalých reprezentantů se momentálně do projektu akademií nebo reprezentačních týmů v různých rolích zapojila. „Věřím, že tohle může kluky někam posunout, protože my jsme takovou možnost neměli. Pamatuju si, že naše vzory visely na plakátech nad postelemi, ale že bychom se s takovými hráči jako malí setkali? To neexistovalo,“ vyzdvihl význam setkání Karel Poborský, který se ujal role organizátora obou týmů pro závěrečnou exhibici. „Hlavně ať to kluky baví a mají z fotbalu radost,“ shodla se při exhibici v plážovém T-mobile parku dvojice Šmicer – Berger.

Přestože pátečnímu programu vůbec nepřálo počasí, v OH parku i na hřišti v Loučovicích při předávání certifikátů mladým akademikům dělala kulisu talentovaným fotbalistům i hvězdám Czech Teamu 96 téměř tisícovka lidí.

Fotbalový víkend na Lipně (12. - 14. 8. 2016)

Součástí prodlouženého fotbalového víkendu byl také sobotní ženský fotbalový turnaj. Ten byl na Lipně předzvěstí toho, že se nezadržitelně blíží generálka na mistrovství Evropy žen do 17 let 2017. Turnaj žen se bude hrát v termínu 5. - 12. 9. v Příbrami a Tachově, tedy nedaleko současného fotbalového dění v OH parku.

Neděle potom patřila semináři trenérů akademií nebo rodinám s dětmi, jejichž vzájemné zápolení přijel podpořit ligový kanonýr a reprezentant David Lafata, jenž z jihočeského regionu pochází. Den po ligovém utkání Sparty se do hry nezapojil, ale rozdal nadšeným rodinám i návštěvníkům spoustu podpisů a úsměvů před objektivy fotoaparátů a mobilů. „Překvapilo mě, že už vlastně nefrčí, aby vás někdo fotil. Musíte se vyfotit sami, prostě selfíčko bylo nejžádanější,“ smál se Lafata. Do OH parku dorazil s manželkou Kamilou a společně si prohlédli nejen celodenní zápolení rodin, ale také všechny aktivity v OH parku včetně věže ČEPS, ze které se návštěvníci vrhají do nafukovací „matrace“.

Fotbalové aktivity v OH parku i dalších místech okolo Lipna pokračují každý den až do konce olympijského programu. Nejbližší významnou událostí je úterní představení zlatých fotbalových olympioniků z roku 1980. Podrobnější rozpis všech akcí najdete zde.