Rovněž FAČR vyjadřuje podporu všem Ukrajincům, kterých se události bezprostředně dotýkají, a děkuje všem, kteří se lidem v nouzi rozhodli v těchto těžkých časech pomoci. V následujících dnech a týdnech chce FAČR podpořit Ukrajinskou fotbalovou asociaci, detaily této pomoci probere generální sekretář FAČR Michal Valtr s jeho ukrajinským protějškem Jurijem Zapisotským. Předseda FAČR Petr Fousek v tomto směru informoval předsedu ukrajinského svazu Andrije Pavelku.

Vedení FAČR bylo během dnešního dne seznámeno ze strany polského svazu s jeho nejnovějším stanoviskem ohledně zápasu play-off kvalifikace o postup na mistrovství světa. Později rovněž obdrželo obdobné stanovisko švédského svazu.

Z těchto důvodů je FAČR v permanentním kontaktu nejen s asociacemi Polska i Švédska, ale zejména také s FIFA a UEFA.

„Telefonicky jsem ve spojení s předsedou polského svazu Cezarym Kuleszou a předsedou švédského svazu Karlem-Erikem Nilssonem. Vnímáme naléhavost bezprecedentní situace, která v posledních dnech nastala a kterou si většina z nás nedokázala ještě nedávno vůbec představit,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

Dosavadní společný postup tří asociací v pátek vyústil v rozhodnutí výkonného výboru UEFA, který zakázal odehrát v Rusku jakékoliv mezistátní utkání a nařídil sehrát jej na neutrální půdě, jak zněla společná výzva. Nyní se očekává potvrzení ze strany FIFA.

Rozhodnutím polského a švédského svazu vznikla nová bezprecedentní situace a stanovisko FIFA a UEFA k tomuto vývoji není zatím známo. Scénářů může být několik.

Vzhledem k závažnosti rozhodnutí ohledně účasti či neúčasti českého národního týmu v případném zápase proti Rusku se situací bude zabývat Výkonný výbor FAČR, který se mimořádně sejde během nejbližších hodin, neboť takto zásadní rozhodnutí je pouze v jeho kompetenci.

„Za daných okolností si sehrání takového zápasu je téměř nemožné představit a je velmi pravděpodobné, že budeme následovat polský a švédský scénář, ale nelze obejít procedurální kroky,“ dodal předseda FAČR Petr Fousek.