Jedná se již o vaši sedmou účast na Final four UEFA Futsal Champions League, co říkáte na tento milník?

Moje první Final four bylo v roce 2013 a pak 2018, to se soutěž ještě jmenovala Futsal Cup. Poté od roku 2020 jsem se zúčastnil pokaždé. Je to pro mě velký úspěch a čest být opakovaně delegován na tento turnaj. Je to také díky tomu, že se zatím do této fáze soutěže nedostal žádný český tým, tak alespoň mohu reprezentovat Českou republiku na takto významné akci.

Jak probíhá příprava na takový turnaj?

Příprava je stejná jako celou sezonu. Žádné speciální tréninky nemám. Před touto akcí jsem měl ještě delegaci na důležité utkání o postup na MS mezi Chorvatskem a Polskem, tak to byla kvalitní příprava. V Záhřebu byla horká půda a utkání mělo náboj.

Jak vnímáte rozdíly mezi tím, když rozhodujete zápasy v 1. Futsal lize a na takovém špičkovém turnaji?

Rozdíl je v kvalitě a nasazení týmů v průběhu utkání. Zápasy mají mnohem větší tempo a rychlost. Divácká návštěva je mnohonásobně vyšší. Teď bylo na utkání Final four přes 4000 diváků. Atmosféra je mnohem bouřlivější než u nás na zápasech v hale pro 150 lidí.

Pískal jste semifinálové utkání mezi Palmou a Benficou, padla červená karta a utkání skončilo až výhrou Palmy po penaltách. Jednalo se o složitý zápas?

Celkově se dá říct, že to bylo obtížné utkání. Řešili jsme spoustu situací a také využili tzv. Video support, který byl na tomto turnaji k dispozici. Nakonec ale vše dopadlo dobře, po zápase byl klid a také hodnocení delegáta bylo pozitivní.

Ve finále jste byl na pozici třetího rozhodčího. Svou druhou účast ve Final four proměnila v druhý titul Palma, co na to říkáte a jak jste zápas viděl?

Palma byla celkově lépe připravena než Barcelona a působila na mě kompaktnějším dojmem. Měli také štěstí a skvělého brankáře, který chytal fantasticky stejně jako minulý rok. Pro mě utkání nebylo složité, realizační týmy se chovaly slušně a bez větších problémů. Je to výhoda, když jsou dva rozhodčí u střídaček a každý má na starosti jenom jednu lavičku, než když lítá z jedné strany na druhou a neví co dříve. Toto by se mohlo začít praktikovat i v naší nejvyšší soutěži, třeba už teď ve finálové sérii. Je to velice užitečné a prospěšné pro všechny účastníky utkání.

Třináctý titul putuje do Španělska z dvaceti tří finálových klání. Ukazuje to, že Španělsko je momentálně futsalově nejvyspělejší země?

Na klubové úrovni určitě. Na té reprezentační je zase lepší Portugalsko.

Blíží se závěr ročníku, bohužel ale bez vás.

Ano, pro mě sezóna skončila, na Final four jsem měl poslední zápas tohoto ročníku. Jsou bohužel věci a lidi, které vám zasáhnou do toho, že už se nemůžete účastnit utkání finálové série. Já to ale nemohu ovlivnit, tak to neřeším. Snad se tento systém a možnosti do budoucna změní. Se sezónou jsem ale celkově spokojen, měl jsem spoustu kvalitních utkání a všechny jsem si užil. Přeji kolegům do finálové série hodně štěstí a pevné nervy.

Martin Kameník