Myšlenka vzniku nových soutěží vzešla od Komise mládeže Svazu futsalu ČR, které předsedá Radek Lobo. „Diskuse o zřízení soutěží nižších věkových kategorií probíhala už delší dobu i na Výkonném výboru. Vždy jsme zvažovali, jak uchopit vztah fotbal – futsal. Zejména v době, kdy fotbalu ubývají děti. Hledali jsme s Otou Mestekem model, který by mohl fungovat pro oba sporty. Z toho vzešel prvotní návrh pro U13 a U15. Shodli jsme se, že níž nepůjdeme,“ vysvětlil Lobo.

Nultý ročník mohli hrát i hráči, kteří nejsou registrovaní ve FUTis, ale jsou členy FAČR. „Umožnili jsme startovat v našich soutěžích i fotbalovým klubům z nižších soutěží. V některých regionech to pojali jako výbornou zimní přípravu,“ zdůraznil Radek Lobo a pokračoval: „U nás v Plzni byla soutěž vnímána velmi pozitivně. Dan Vomastek se všeho chopil se vší vervou a soutěž kvalitně obsadil.“

A co skeptičtí fotbaloví trenéři? „Nakonec byli velmi spokojeni. Pro ně to byla forma výborné přípravy. O úspěchu svědčí i to, že pro příští sezonu jsou v Plzeňském kraji obsazené obě kategorii po devíti, respektive dvanácti mužstvech,“ odpověděl Radek Lobo.

První ročník se hrál ve čtyřech, respektive v pěti krajích (Plzeňský, Karlovarský, Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský kraj). Soutěž by se mohla rozšířit o severní Čechy, což bude dalším tématem Komise mládeže, která bude zasedat 17. září. „Budeme chtít, aby se regiony, kde soutěž funguje, staly gestory pro sousední kraje a pomohli jim s rozjezdem,“ dovysvětlil Lobo.

První mistrovský turnaj pro kategorii U13 se hraje v sobotu v Rousínově, kde se představí vítězové jednotlivých krajů – KFV Roub Vítkovice, TJ Přeštice, TJ Jiskra Aš a Orlíci Řečkovice. Kategorie U15 má mistrovství v neděli v plzeňské hale ZŠ Elišky Krásnohorské za účasti SK Interobal Plzeň, TJ Slávia Malé Hoštice a FC Cheb. Tým Agrotec Hustopeče se bohužel na poslední chvíli omluvil.

Program U13 – sobota, Rousínov

10:00 Vítkovice – Řečkovice
10:40 Přeštice – Aš
11:20 Řečkovice – Aš
12:00 Vítkovice – Přeštice
12:40 Přeštice – Řečkovice
13:20 Aš – Vítkovice

Program U15 – neděle, Plzeň

10:00 Plzeň – Cheb
11:15 Malé Hoštice – Cheb
12:30 Plzeň – Malé Hoštic