První přišla velká hvězda

První Španěl zamířil do české ligy přesně před deseti lety, v létě 2013. A byla to bomba. Chrudim se tehdy vyrovnávala s odchodem trenéra Cacaua, za kterého hledala náhradu. A prezident klubu František Tichý přivedl na lavičku svého týmu hvězdu první velikosti. Daniel Ibaňes byl sice rodákem z brazilského São Paula, ale měl také španělské občanství, v hráčské roli třikrát vyhrál Ligu mistrů a v roce 2000 se stal v dresu Španělska mistrem světa!

V Chrudimi pracoval Daniel rok a půl, s klubem získal jeho jubilejní desátý titul. Při příchodu do klubu mu bylo pouze 37 let a leckoho napadlo, jestli nenastoupí i v hráčské roli, ale to se nikdy nestalo. Během jeho angažmá se v klubu vystřídalo několik hráčů a nebylo divné, že trenér si posilu přivedl i ze své domoviny.

A tak se hned v prvním ligovém kole sezóny 2014/2015 nastoupil v chrudimském dresu Španěl Alvarito. Fyzicky výborně vybavený hráč odehrál v lize 30 utkání, vstřelil 25 gólů. Získal ligový titul a po sezóně přestoupil do Segovie.

Trenér Daniel ale v Chrudimi svou druhou sezónu nedokončil. Jím aplikovaný herní styl sice dovedl tým k titulu, ale přílišný důraz na defenzivní pojetí nebyl právě oku lahodící. A po několika neúspěších Daniel v únoru 2015 na vlastní žádost na východě Čech skončil. „Jeho rozhodnutí jsme akceptovali, nebránili jsme mu a dohodli se na ukončení spolupráce,“ prohlásil k celé situaci prezident klubu František Tichý.

Daniela vystřídal Marcelo

Zpětně to vypadá poměrně kuriózně. Ale když Daniel na chrudimské lavičce v únoru 2015 skončil, bylo to po divoké prohře 1:6 v Teplicích. A na ní se podílela další megahvězda španělského futsalu – Marcelo Soares. Šéf teplické Balticflory Michail Žák o několik týdnů dříve přivedl do svého týmu právě zmiňovaného 41letého mistra světa z roku 2000.

Teplice měly v těch letech silný tým plný legionářů, někteří se v týmu objevili jen nakrátko. Jako například Španěl Antonio Rivera Koseki, který se v Balticfloře v létě 2013 jen mihl a nenastoupil k žádnému ligovému utkání. Ale zpět k Marcelovi.

Tento hráč vydržel v české lize poměrně dlouho. Po jedné sezóně v Teplicích přestoupil do Benaga. S ním zažil stěhování pod hlavičku pražské Sparty, na které došlo před sezónou 2017/2018. Celkem Marcelo odehrál v české lize úctyhodných 94 utkání, ve kterých vstřelil 65 gólů. Svou bohatou kariéru poté uzavřel ve francouzském Toulouse.

Krátká španělská vystoupení ve Svargou

Aby byl výčet Španělů v naší lize kompletní, je třeba doplnit ještě dva hráče, kteří krátkodobě oblékli dres Svarogu Teplice. V sezóně 2019/2020 zde ve 13 zápasech nastoupil Mario Ossorio a v té poslední, ve které Svarog mezi elitou vystupoval (2021/2022), do dvou zápasů nastoupil Alvaro Pacheco.

Opačným směrem zatím cesta nevede

Jistě by vás zajímalo, kteří naši hráči se historicky vydali opačným směrem, tedy do španělské ligy. To se ale zatím nikomu nepovedlo a do nejlepší světové soutěže zatím žádný český hráč nenaskočil. Cesta slovenského reprezentanta Tomáše Drahovského, který několik let patří za Pyrenejemi k největším hvězdám španělské ligy, ale naznačuje, že to není nemožné.   

Radek Klier