Radku, sezóna 2024/2025 je téměř u konce. Začněme tím aktuálním. Jaké bylo ve vašich očích páté finálové pokračování mezi Chrudimi a Plzní?

Jak správně říkáte, sezóna se nám blíží ke konci, ještě nás čekají finálové turnaje mladších a starších žáků v Havlíčkově Brodě. Tím bude soutěžní ročník uzavřen a budeme začínat nový, na kterém už nyní pracujeme. Páté finále bylo obrovskou reklamou na futsal. Celá finálové série mezi Chrudimí a Plzní byla zajímavá, divácky sledovaná, hrál se atraktivní futsal a opravdu šlo o skvělé vyvrcholení soutěže. I to je jeden z argumentů pro debatu na blížícím se prvoligovém Grémiu, proč zvažovat velmi vážně zachování stávajícího herního systému play off.

Dlouhou tu nebylo finále bez výrazné stopy Brazilců jako letos. Hráči z jižní Ameriky se dali napočítat na prstech jedné ruky. 

Po mnoha letech odtáhli finálovou sérii hlavně čeští hráči, za než už považuji i chrudimského Maxe. (úsměv) Hráči národního týmu hráli klíčovou roli, na lavičce stáli začínající trenéři Matěj Slováček a Peter Kozár. I to dodalo celému finálovému představení velkou atraktivitu. Líbil se mi tah Matěje Slováčka, kdy v jednom finále za rozhodnutého stavu poslal do hry celou mladou čtyřku, která do té doby nehrála, nebo vsázel na hráče typu Max a Roman Mareš, kteří svým věkem mohli dělat některým plzeňským hráčům táty. Byla radost tohle sledovat.

Vyhrála Chrudim po sportovní stránce zaslouženě? Pokud ano, v čem byla dle vás lepší?

Za mě vyhrála zaslouženě. Vím, že s tím někdo nemusí souhlasit, ale Chrudim, až na pohár, procházela sezonou vítězně. Ve finále šlo jen o počet chyb, které kdo udělá. Plzeň jich udělala více a Chrudim je se svými zkušenými hráči dokázala potrestat. Po dvou letech kralování Plzně se vrátil titul do Chrudimi. Myslím si, že pro atraktivitu a zajímavost soutěže je to dobře. Chrudimské nyní čeká Liga mistrů, kde jí budu držet palce a velmi pravděpodobně se pojedu na některý zápas podívat, protože budou reprezentovat český futsal. Titul je letos ve správných rukách.

Během finálové série také svaz obdržel nepříjemnou zprávu. V chrudimské hale nelze pokládat nový futsalový povrch od Gerflor. Co je důvodem a jak se k tomuto problému svaz postaví?

Je to nepříjemnost, která se udála. Některé bitvy probíhají i mimo hřiště v zákulisí. Jedna z nich se odehrála ohledně položení, respektive nepoložení svazové palubovky. Nová palubovka od Gerflor byla koupená proto, abychom mohli propagovat a lépe vizualizovat naše televizní utkání. Oba kluby, které mířily do finále, byly informovány už v březnu, že na případné čtvrté a páté finále, které bude v televizi, budeme chtít pokládat povrch. V Plzni se to povedlo, v Chrudimi byl velký problém. Nechci se pouštět do pitvání, zda rozhodnutí ovlivnil sportovní požadavek hráčů, že na palubovce nechtěli hrát, nebo jestli tam byl opravdu technický problém ze strany haly. Pro Chrudim to má nepříjemný důsledek v tom, že plánovaný prosincový turnaj reprezentací jsme museli přesunout do jiné lokality, protože ten turnaj se bude hrát na svazovém povrchu. V Chrudimi, dle vyjádření vedení haly, nelze náš povrch pokládat. Pro příští ročník 1. Futsal ligy musíme připravit opatření, aby se tato situace neopakovala. To nechám na diskusi při přípravě Rozpisu mistrovských soutěží na novou sezónu.

Zpět ke hře. V příští sezóně bude 1. Futsal liga poprvé desetičlenná. Co říkáte na její složení, které ale vzhledem k probíhajícímu licenčnímu řízení není ještě finální?

Všichni vědí, že jsem velkým zastáncem tohoto zúžení. Když sleduji probíhající licenční řízení a vidím, jak k tomu některé kluby přistupují, tak s trochou nadsázky si říkám, zda zúžení nebylo příliš mírné. Bavíme se o nejvyšší soutěži našeho sportu, kde kluby musí fungovat na nějaké úrovni a nejde, aby k tomu přistupovaly tak, že je to jen nějaká one man show a termíny jsou k tomu, aby se jen něco napsalo či poslalo. Zkrátka licenční řízení vykonává Licenční manažer pan Rýznar - profesionál z FAČR. Musím říct, že když jsem se s ním na Valné hromadě FAČR bavil, tak z toho byl zase trochu znechucený. Přístup klubů nedělá dobré jméno futsalu v rámci FAČR. Někteří lidé by se na sebou měli zamyslet.

Nicméně vraťme se k tématu zúžení soutěže.

Efekt zúžení první ligy se projevil v letošním ročníku, kdy kluby dlouho spící, dřímající a nic nedělající zjistily, že se jich může týkat sestup. Začaly být aktivní. To samé si slibuji od příštího ročníku. Každý klub bude muset makat, aby se ho netýkalo deváté a desáté místo, čímž by se vyhnuli nepříjemným bojům o záchranu. Ze strany vedení futsalu je to tlak na to, abychom první ligu trochu pozvedli.

Jsou jedinci, kteří by zase raději 1. Futsal ligu rozšířili.

Zaznamenal jsem ty názory. Já si to vůbec nemyslím. V Česku není tolik kvalitních hráčů, abychom měli dostatečně kvalitní první ligu třeba o čtrnácti nebo šestnácti týmech. Navíc musíme zohlednit termínovou listinu UEFA a FIFA, kde je vzhledem ke změnám systémů soutěží stále více termínů. Nejde to ani srovnávat s jinými zeměmi. V Česku totiž máme jednu velkou anomálii. Když jezdím po Evropě a bavím se s ostatními evropskými futsalovými lídry, tak naše úroveň a rozsah nižších soutěžích je poměrně robustní. Například ve Slovinsku museli druhou ligu zrušit úplně. První liga by měla být opravdu špičkou ledovce. Nejlepší, co český futsal má. Tyhle kluby by měly hrát o titul. Zbývající ať hrají výkonnostní futsal, který ale vůbec neshazuji. Na druhou ligu jezdím rád a futsal i na nižší úrovni je zajímavý a pěkný sport.

Roudnice nad Labem předsedu zklamala

Roudnice nakonec nejvyšší soutěž odmítla. Místo ní splnil licenční řízení Vyškov a přeci jen postoupil. Jak se vám líbí tato změna?

Roudnice pro mě byla zklamáním. Když jsem viděl jejich první barážové utkání s Vyškovem, tak jsem byl nadšený. Sportovní úroveň byla vysoká, přišlo hodně diváků a zápas byl hezky připravený. Dělalo to na mě dojem, že Roudnice, coby vítěz 2. Futsal ligy, bude k první lize přistupovat profesionálněji, což se bohužel nestalo. Moc do toho nevidím, ale celé to zřejmě ztroskotalo na financích od sponzorů a municipality. Mrzí mě to, protože jsem si myslel, že Roudnice bude velkým oživením první ligy. Vyškov sice s účastí nepočítal, ale nakonec se k možnosti hrát nejvyšší soutěž postavil velice konstruktivně. Přehodnotil své zamítavé stanovisko a nakonec se do nejvyšší soutěže přihlásil. A na první pokus splnil licenční řízení. Vyškovské prostředí znám, vím o lidech, kteří tam futsal dělají a myslím si, že je to pro ně obrovský svátek. Zaznamenal jsem už posilu na trenérském postu v podobě Vlasty Bartoška, což signalizuje, že Vyškov nechce hrát na chvostu. Mohl by být štikou ligy. Uvidíme, jak moc se projeví výkonnostní rozdíl mezi první a druhou ligou.

Jak aktuálně vypadá obsazenost ve 2. Futsal lize?

Druhá liga bude po mnoha letech nejnaplněnější. Vypadá to, že bude dvanáct a jedenáct týmů. Možná jedenáct a jedenáct. Rozhodně bude druhá liga v dalším ročníku kvalitní a věřím tomu, že se v obou skupinách budou etablovat silné kluby, které budou mít zájem postoupit nebo se budou chtít o postup poprat.

Ženy a mládež jsou pro Loba stále prioritou

Svaz také eviduje velký zájem o juniorské a dorostenecké soutěže. Budou poprvé v historii rozděleny na dvě skupiny?

Juniorské a dorostenecké soutěže jsou jedna z věcí, která mi dělá velkou radost. Začíná se projevovat efekt, kdy nám dorůstají děti, které hrály první ročníky žákovských soutěží U13 a U15. Kluby pochopily, že vychovávat si hráče je ta nejsnazší cesta, jak si zajistit hráče pro dospělý futsal. Myslím si, že velkým příkladem jdou národní týmy. Kluci vidí, že když se budou futsalu věnovat od útlého mládí, tak mohou dosáhnout úspěchů, kterých by se jim třeba ve fotbale nepodařilo dosáhnout. Juniorská a Dorostenecká liga futsalu bude v příští sezoně pecka. Mnoho zemí v Evropě nám může závidět, jak máme obsazenou a početnou tuto kategorii.

Také v ženském futsalu se chystá dvanáctičlenná 1. Futsal liga. V jakém stádiu je ale start druhé nejvyšší ženské futsalové soutěže?

Poprvé budeme hrát nejvyšší ženskou soutěž ve dvanácti klubech. Poprvé je nastaven sestup ze soutěže. Když jsem přebíral vedení futsalu, tak jsem říkal, že dětský a ženský futsal jsou pro mě absolutní prioritou. Obě dvě struktury se nám pomalu začíná dařit naplňovat. V současné době řešíme u žen ostrý rozjezd druhé ligy. V právě končící sezóně jsme zkoušeli nultý ročník na východě a západě. Absolvovali jsme se sekretariátem a zástupci východní a západní skupiny jednání a myslím, že budeme mít na východě i západě po šesti týmech. Grémiem žen byl odsouhlasen sestup a postup, což je v ženském futsalu úplná novinka. První liga žen už tedy nebude uzavřenou soutěží, ze které by se nepadalo. Věřím, že i dva nové kluby - Mělník a Třebíč - budou velkým přínosem pro 1. Futsal ligu žen.

Na posledním zasedání Výkonného výboru jste projednávali vznik nové pracovní pozice - manažer ženského futsalu. Co si od nového místa slibujete?

Tuto funkci opravdu zamýšlíme poté, co se zrušila Komise ženského futsalu. Jsme v přechodném období, kdy ženský futsal spadá pod Ligového sekretáře Radka Kliera a pomáhá mu s tím Jirka Hanzlík. Myslím si, že pokud chceme rozvíjet ženský futsal dál, jelikož dalším krokem by měly být soutěže dorostenek a juniorek, a ty musí začít někdo připravovat a věnovat se jim, tak musíme mluvit s futsalovými i fotbalovými kluby. Je to jeden velký projekt, který chceme spustit, a na to potřebujeme člověka, který se mu nebude věnovat na koleni, amatérsky a zadarmo. Takto nemůže přežít žádný sport. Potřebujeme člověka, který svou práci bude vykonávat za nějakou odměnu a bude profesionálně rozvíjet ženský futsal. Nicméně jsme ve stádiu úvah a o dalším postupu bude jednat Výkonný výbor SFČR na svém červnovém zasedání v Havlíčkově Brodě v rámci Mistrovství ČR mladších a starších žáků. Uvidíme, kam se vše posune. Názor členů Výkonného výboru je zatím kladný a pozitivní.

Setkání s novým předsedou FAČR už na Valné hromadě

Dalším aktuálním tématem jsou volby ve fotbalové asociaci, která je klíčovým partnerem Svazu futsalu. Novým předsedou je David Trunda. Jaká byla vaše reakce na jeho zvolení a jak se může změnit postavení futsalu ve fotbalové asociaci?

Valné hromady FAČR jsem se poprvé zúčastnil osobně. Jsme součástí FAČR a je tedy povinností předsedy na volební Valnou hromadu přijít. Stávající předseda Petr Fousek svou pozici neobhájil. Podotknu, že stále zůstává Čestným předsedou Svazu futsalu ČR. Jak jsme spolu mluvili, bude futsalu dál nápomocen z jiné role, ve které se nyní ocitne. S novým předsedou panem Trundou jsem se krátce bavil přímo na Valné hromadě. Jsme domluvení, že potřebujeme začít řešit několik nedodělků a smluv, které jsou pro chod Svazu futsalu nezbytné. Vím, že nyní bude mít plný stůl při přebírání agendy, i tak mi slíbil, že si na futsal udělá čas. Někdy v průběhu tohoto týdne ho požádám o termín schůzky a rád bych vyrazil za panem předsedou nastavit si časový plán, jak vyřešit resty, které na FAČR máme. Včetně nastavení nové spolupráce.

Druhým místopředsedou FAČR byl zvolen Tomáš Pešír. Muž s deseti prvoligovými futsalovými starty a patnácti góly! 

Tomáše Pešíra osobně neznám. Vím, o koho jde, vím, že hrál futsal, ale osobně se neznáme. V každém případě věřím, že celé nové vedení FAČR zůstane pozitivně naladěno ve vztahu k futsalu. Uplynulé dva roky ukázaly, že se futsal o sebe umí postarat sám. Ubrali jsme fotbalové asociaci hodně práce a starostí, které měla s řízením futsalu, administrativou i účetnictvím. Tyhle věci si děláme sami a nepředstavujeme pro FAČR pracovní zátěž. Finance od NSA skrze FAČR dostáváme, ale nejsou to obrovské částky. Doufám, že nebude žádný důvod, aby nový Výkonný výbor FAČR vnímal nastavené fungování v posledních dvou letech negativně. Věřím, že ve spolupráci budeme pokračovat i nadále.

„Reprezentace byly fantastické!"

Zpátky k sezóně 2024/2025. Z pohledu reprezentace byla historická. Dva postupy na EURO. To tady ještě nebylo. Jak se zpětně na oba postupy díváte?

Patří se poděkovat za celý letošní ročník. Novým realizačním týmům se podařilo udělat obrovský pokrok. Progres a úspěchy, které jsme měli, jsou fantastické. Opět je to o penězích. FAČR nám uvolnil značnou částku na přípravu národních týmů. Můžeme se věnovat přípravě a u mládežnických reprezentací se můžeme více věnovat trénování, které třeba není v klubech na potřebné úrovni. Na tom musíme také zapracovat. Máme štěstí, že trenéři od národních týmů mládeže jsou zároveň aktivní v klubech a jsou zapálení. Byla radost jezdit na národní týmy a sledovat, jak se kluci zlepšují. Devatenáctka poprvé postoupila na EURO, které nás čeká v září, což bude famózní akce. Bude to neskutečný zážitek pro kluky i realizační tým, kteří si finálový turnaj vybojovali. Všem to přeji. Áčko postoupilo na EURO po deseti letech. Blíží se další vrcholový turnaj a my u toho budeme. Je to skvělé. Sedmnáctka udělala velký pokrok a nyní je čeká dvojutkání v Portugalsku. Nejde o výsledky, ale jde o to, aby si ověřili svou práci, kterou dělají na tréninkových kempech. V ženské reprezentaci po letech stagnace a špatných výsledků nastartoval Tomáš Štverák se svým týmem celý národní tým k lepším výkonům i výsledkům. Přesto, že holky nepostoupily z kvalifikace na svět, tak věřím, že v příští kvalifikaci o postup na EURO budou vážným uchazečem o účast na finálovém turnaji.

V příští sezoně nás čeká dvakrát mistrovství Evropy a právě ženská kvalifikace o postup na EURO. Jaké je vaše přání do dalšího ročníku?

Přeji si, abychom měli co nejvíce týmů, aby nám rostla členská základna. Přeji si, aby se nám podařilo rozjet futsal v regionech, kde nám skomírá nebo umřel úplně. Přeji si, abychom přivezli zlato z obou mistrovství Evropy, aby holky postoupily, a hlavně, aby všichni byli zdraví. Chci, aby nás futsal těšil a byli jsme pyšní na to, že děláme takto fantastický sport.