S výjimkou domácí UP a brněnského VUT, se na letošních ČAH představili pouze účastníci blížícího se play-off UFL, což samo o sobě slibovalo skvělý futsalový zážitek. Semifinálové boje tuto domněnku jen potvrdily. Po dramatickém souboji vyřadila Ostravská univerzita domácí Univerzitu Palackého, v jejímž dresu se objevili i hráči z 1. Futsal ligy, konkrétně slávista Filip Havrda, nováček roku Petr Brázdil, jenž nastupuje za Olomoucký SKUP nebo Lukáš Perina, jehož domovským oddílem je Helas Brno. Nejen tyto hráče sledoval v ochozech trenér české reprezentační jedenadvacítky a akademické reprezentace Martin Brůna. Trenér po skončení turnaje osobně pozval vybrané hráče na přípravné soustředění před akademickým mistrovstvím světa, které se koná příští rok v Šanghaji.

Druhý duel o finále svedl proti sobě Jihočeskou univerzitu a Vysokou školu ekonomickou z Prahy. Účastník loňského Final Four UFL ale nakonec zůstal pouze před branami boje o zlato a Jihočeši, kteří prošli do letošního play-off Univerzitní futsalové ligy bez ztráty jediného bodu, se mohli těšit na souboj o nejcennější kov.

Finále měla na starost rozhodčí Alice Vévodová a sluší se říci, že podala opravdu znamenitý výkon. Samotný zápas popíral zákony jakýchkoliv předzápasových předpokladů. V polovině utkání vedla univerzita z jihočeské metropole o 5 branek, a i přes zvýšenou aktivitu hráčů OSU ve druhé půli, si dokráčela pro zlato z letošních ČAH. Studenti JU tak převzali štafetu po loňských akademických mistrech z Vysoké školy báňské.

Na turnaji futsalistek se rovněž představilo několik prvoligových, ať už futsalových, či fotbalových hráček. Všechny tyto hráčky, i jejich spoluhráčky, byly celý turnaj pod drobnohledem trenéra národního týmu Tomáše Štveráka, jenž si vybíral nové potenciální členky české futsalové reprezentace.

Letos to byly v pořadí již 3. ČAH, kdy se hráčkám brněnské Masarykovy univerzity podařilo dokráčet až do finále. Až letos ale dokázaly celý turnaj opanovat a po vítězství nad ČVUT si z Olomouce odvezly zlaté medaile.

Kromě titulu akademických futsalových mistryň si ještě jedno ocenění odvezla Desana Dianišková. Slovenská fotbalistka, která hájí barvy prvoligové Lokomotivy Brno a má i několik startů za slovenskou reprezentaci do 19 let, byla odbornou porotou vybrána za Akademickou futsalistku roku 2023. Své ocenění si převezme na slavnostním Galavečeru futsalu.

Po celý turnaj panovala vynikající atmosféra a jednotlivé zápasy se nesly v duchu fair-play. Důležité je také zmínit, že jsme mohli opět vidět v akci zelenou kartu, což vypovídá o regulérnosti a správném duchu této akce.

Na závěr je nutné také poděkovat za příkladnou podporu a skvělou spolupráci Svazu futsalu ČR v čele s jeho předsedou Radkem Lobem.

Konečné pořadí - Muži:

1. Jihočeská univerzita
2. Ostravská univerzita
3. Vysoká škola ekonomická v Praze
4. Univerzita Palackého
5. Masarykova univerzita
6. Vysoké učení technické v Brně

Konečné pořadí – Ženy:

1. Masarykova univerzita
2. České vysoké učení technické v Praze
3. Západočeská univerzita v Plzni
4. Univerzita Palackého
5. Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
6. Ostravská univerzita

 

 

Autor: Matěj Čapek