„Turnaj druhých stupňů základní škol je novinkou v našem portfoliu školních akcí v rámci programu Fotbal ve školách, který děláme jako fotbalová asociace ve spolupráci s UEFA. Věděli jsme, že je mezi školami velká poptávka po turnajích pro druhé stupně v počtu 10+1, protože většinou se hraje jen malý fotbal. Zavedli jsme navíc pravidlo, že se turnajů mohou účastnit pouze hráči krajských přeborů a nižších soutěží,“ říká Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.

Hned první turnaj druhých stupňů základních škol přinesl mnoho zajímavých fotbalových soubojů a byl hodnocený jako velmi správný krok.

„Máme skvělé zpětné vazby ze škol i od samotných hráčů. Během turnajů jsou vidět výborné fotbalové výkony i velké emoce. Spousta dětí hrálo podobný turnaj za své školy úplně poprvé a moc si to užívaly,“ dodává Michal Blažej.

Turnaje 2. stupňů ZŠ (Podzim 2023)

Série turnajů vyvrcholila finálovými turnaji v rámci jednotlivých krajů, pouze v Jihomoravském kraji se finále odehraje až na jaře příštího roku. Právě na jihu Moravy byl o turnaj největší zájem. Jen v okrese Břeclav se přihlásilo 20 základních škol a celkově v kraji se zúčastnilo 45 škol.

„Tento rok se nám celkově v rámci republiky přihlásilo na tři sta škol, což je úplná paráda. Všichni si samozřejmě přejeme, aby se toto číslo v dalších letech ještě zvyšovalo,“ pochvaluje si Michal Blažej.

Slova chvály slyšeli z mnoha stran i samotní organizátoři turnajů po celé České republice.

„Zpětná vazba ze škol je opravdu velmi pozitivní. Všichni si pochvalují především ten formát 10+1, protože v minulosti se hrály podobné turnaje v tělocvičnách, halách nebo jako malé formy 5+1 nebo 7+1. Tohle je zase něco jiného a jak posloucháme učitele ze škol, tak všechny to moc baví,“ doplňuje Grassroots trenér mládeže Filip Krhut, který se podílel na organizaci finálového turnaje v Praze.

Přehled vítězných škol krajských finálových turnajů

Jihočeský kraj - ZŠ Velešín
Jihomoravský kraj - finálový turnaj na jaře
Karlovarský kraj - ZŠ Velká Hleďsebe
Královéhradecký kraj - ZŠ Náměstí Míru, Vrchlabí
Liberecký kraj - ZŠ Náměstí Míru, Nový Bor
Moravskoslezský kraj - ZŠ Kravaře
Olomoucký kraj - ZŠ E.Valenty, Prostějov
Pardubický kraj - ZŠ Masarykova, Polička
Plzeňský kraj - ZŠ Komenského, Domažlice
Hlavní město Praha - ZŠ Poláčkova, Praha
Středočeský kraj - ZŠ Dobříš
Ústecký kraj - ZŠ Havlíčková, Litoměřice
Kraj Vysočina - ZŠ Hálkova, Humpolec
Zlínský kraj - ZŠ Sportovní, Uherské Hradiště