Výkonný výbor FAČR se rozhodl investovat do dodávek s cílem šířit správné tréninkové metody pro mládež a vzdělávat ty, kteří se o nejmenší fotbalisty starají.

 

Myšlenku fotbalových automobilů (tzv. FAČR mobilů), které budou v rámci České republiky pomáhat šířit dobré jméno fotbalu, vzdělávat trenéry všech věkových kategorií na všech výkonnostních úrovních a podporovat hledání talentovaných hráčů především z klubů krajských a okresních úrovní, převzali zástupci FAČR již dříve od německého fotbalového svazu, který začal podobné aktivity vyvíjet již před cca 10 lety, kdy mezi kluby postupně vyjelo několik desítek takových automobilů, tzv. DFB mobile.

,,Touto myšlenkou jsme se inspirovali v zahraničí, jak na UEFA, tak i v dalších asociacích. Jedna z těchto myšlenek se jmenuje DFB mobily a od koho jiného se učit, když ne od nejlepších. V Německu mají podobných automobilů 40 a už více než 6 let jezdí po celé zemi a vzdělávají trenéry, rodiče, funkcionáře i učitele ve školách. Něco podobného si od činnosti našich FAČR mobilů slibujeme i v České republice,“ přiblížil vývoj myšlenky Otakar Mestek, vedoucí Grassroots úseku FAČR.

Grassroots manažeři převzali dodávky (27. 9. 2016, Praha)

S konkrétním návrhem na realizaci fungování těchto automobilů pro potřeby krajských Grassroots trenéřrů mláděže - GTM (dříve Profesionálních trenérů mládeže - PTM), přišli v dubnu 2016 zástupci Grassroots oddělení Otakar Mestek a Michal Blažej za vedením FAČR po UEFA Grassroots konferenci ve Slovinské Ljubljani, kde měli možnost toto téma ještě dále konzultovat se svými kolegy z dalších evropských zemí. V květnu 2016 byl záměr zakoupení 14 Hyundai H1 schválen vedením FAČR a byla provedena objednávka na výrobu těchto vozidel. V první polovině září 2016 byla zbrusu nová vozidla dodána do České republiky, kde došlo k realizaci grafického návrhu a zakoupení technického vybavení, které bude v rámci činnosti vozidla využíváno.

Předávání FAČR mobilů se zúčastnil také člen Výkonného výboru FAČR Miroslav Vrzáček. ,,Tyto automobily určitě budou velký přínos, trenéři budou mít veškerý potřebný materiál v autě a budou pomáhat i v malých klubech ukazovat fotbalistům správný směr a jak by měly tréninky vypadat, takže do budoucna by to mělo mít pozitivní vliv.“ Dalším členem VV FAČR byl Rostislav Votík, který nová vozidla taktéž považuje za krok správným směrem. ,,Každá investice do mládeže je dobrá a tohle je hmatatelný důkaz toho, že si uvědomujeme, že je do mládeže potřeba vložit nemalé prostředky a věříme, že se to v nejbližších letech projeví na našich klubových úrovních i v reprezentačních týmech všech věkových kategorií.“

Každý ze 14 krajských fotbalových svazů obdrží jedno vozidlo Hyundai H1 s grafickými motivy FAČR, které bude technicky i materiálně plně vybaveno pro výše zmíněnou manažerskou a vzdělávací činnosti, za kterou bude vždy zodpovědný krajský GTM. Automobily budou využívány také pro potřeby činnosti týmů „Létajících trenérů“ a krajských výběrů žákovských kategorií. 

 Slavnostní okamžik si nenechal ujít ani někdejší skvělý hráč a nyní předseda Moravskoslezského fotbalového svazu Karel Kula. ,,Auta jsou krásná, určitě budou poutat pozornost mnoha lidí a určitě to bude velký přínos pro naše Grassroots trenéry mládeže. Budou mít v autech vše potřebné k tréninku, budou mít možnost navštívit hodně klubů a ukázat v nich, jak by se mělo s dětmi pracovat. Věřím, že tato myšlenka brzy ponese svoje ovoce a bude to výborná reklama pro fotbal.“

Grassroots manažeři převzali dodávky (27. 9. 2016, Praha)

Grassroots manažeři převzali dodávky (27. 9. 2016, Praha)