Vyhlášení výsledků tradičních anket proběhne v neděli 9. ledna na Žofíně od 18:00 hodin, živý přenos můžete sledovat na webu fotbalové asociace fotbal.cz nebo zde. Česká televize odvysílá záznam ze slavnostního vyhlášení 19. ledna od 20:30 na programu ČT sport.

Je to už dvacet let, co proběhlo první společné vyhlášení anket pro nejlepší hráče a trenéry mládežnického, ženského či neprofesionálního fotbalu. Galavečer změnil v průběhu let svá jména, ale jeho význam zůstává stejný.

Tradici společného slavnostního vyhodnocování anket v kategoriích, jejichž rozvoj patří k prioritám činnosti FAČR, se podařilo založit v roce 2001. Galavečer neprofesionálního fotbalu (později Galavečer Grassroots fotbalu) tehdy sjednotil do té doby roztříštěné ankety a zasadil je do krásného prostředí pražského paláce Žofín.

V souvislosti s kulatým jubileem můžeme připomenout některá velká jména, která se do historie anket zapsala nejvýrazněji.

Byl to například současný záložník Mladé Boleslavi Dominik Mašek, který ovládl dvakrát anketu Talent roku pro mladšího dorostence a dvakrát získal cenu Nejlepší hráč staršího dorostu. Totéž se povedlo třeba i současným českým reprezentantům a spoluhráčům z nizozemského Twente Václavu Černému a Michalu Sadílkovi.

Mezi důležité osobnosti historie ankety patří i Pavlína Nováková Ščasná, která v rámci galavečera přebírala na Žofíně čtyřikrát cenu pro nejlepší hráčku ženského fotbalu. Absolutním rekordmanem ankety je pak současný reprezentační kouč futsalu Tomáš Neumann, který se stal hned třináctkrát nejlepším trenérem futsalu.

I mezi nominovanými letošního 20. FORTUNA Galavečeru Našeho fotbalu jsou jména, která už se do historie anket výrazně zapsala a která si mohou připsat další triumf.

V prestižní a velmi sledované anketě Nejlepší hráč, která se uděluje starším dorostencům, jsou hned tři zajímavá jména. Zatímco letenský záložník Adam Karabec skončil ve stejné anketě loni druhý za spoluhráčem Adamem Hložkem a předloni se stal Talentem roku (nejlepší mladší dorostenec), další nominovaní Daniel Samek ze Slavie a Kryštof Daněk ze Sigmy Olomouc zažívají svou premiérovou nominaci.

Cenu Vlastislava Marečka, neboli Talent roku, určenou pro mladší dorostence převezme buď šestnáctiletý záložník a reprezentant do 17 let Pavel Gaszczyk z Plzně, nebo jeden z dvojice patnáctiletých útočníků a spoluhráčů z reprezentace do 16 let Roman Mokrovics z Olomouce či Daniel Rus ze Sparty.

V trenérských anketách bude o pátý triumf usilovat Karel Rada, kouč národního týmu žen (kategorie ženský fotbal – Trenér roku) a zajímavý bude i souboj o nejlepšího trenéra futsalu. Reprezentační trenér Tomáš Neumann vedl národní tým na Mistrovství světa ve futsalu 2021 v Litvě, kde došli Češi do osmifinále. Trenér Plzně Marek Kopecký se se svým mužstvem zase probojoval do Elitní fáze futsalové Ligy mistrů.

Mezi hráči futsalu se bude o už své osmé prvenství v kategorii Nejlepší hráč ucházet Michal Seidler z Interobalu Plzeň.

Jubilejní 20. ročník galavečera bude moderovat Jiří Pelnář, zahraje na něm skupina Melody Makers Ondřeje Havelky a ocenění budou vítězům předávat například předseda fotbalové asociace Petr Fousek, trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý nebo jeho kolega z národního týmu do 21 let Jan Suchopárek.

Nominace na 20. FORTUNA Galavečer Našeho fotbalu

(nominovaní jsou v abecedním pořadí)

Fotbal – Nejlepší hráč roku – starší dorostenec Fotbal – Talent roku – mladší dorostenec (Cena Vl. Marečka)
Kryštof Daněk (SK sigma Olomouc) Pavel Gaszczyk (FC Viktoria Plzeň)
Adam Karabec (AC Sparta Praha) Roman Mokrovics (SK Sigma Olomouc)
Daniel Samek (SK Slavia Praha) Daniel Rus (AC Sparta Praha)
   
Ženský fotbal – Talent roku Ženský fotbal – Trenér roku
Klára Ducháčková (AC Sparta Praha) Petr Bláha (1. FC Slovácko)
Lucie Jelínková (1. FC Slovácko) Michal Kolomazník (Sk Slavia Praha)
Sabina Střížová (1. FC Slovácko) Martin Masaryk (AC Sparta Praha)
  Karel Rada (reprezentace A)
   
Futsal – Hráč roku Futsal – Talent roku
Tomáš Koudelka (FK Chrudim) Tomáš Buchta (SK Interobal Plzeň)
Michal Seidler (SK Interobal Plzeň) Zdeněk Sita (SK Slavia Praha)
Tomáš Vnuk (SK Interobal Plzeň) Jan Žežulka (SK Olympik Mělník)
   
Další ankety: Doprovodné ankety:
Fotbal – Trenér roku – dorostenci Grassroots cena fair play roku 2021
Fotbal – Trenér roku – žáci  Grassroots akce roku 2021
Fotbal – Trenér roku – přípravky
Ženský fotbal – Trenér roku mládeže
Plážový fotbal – Hráč roku, Hráčka roku