Celý turnaj odstartoval již v průběhu loňského podzimu. Zapojilo se do něj téměř tři sta škol z celé České republiky. Vítězové jednotlivých krajských kol si zajistili účast ve finále v Nymburce. Do turnaje se mohli zapojit pouze hráči působící v krajských přeborech a nižších soutěžích.

„Pohár FAČR je novinkou v našem portfoliu akcí fotbalové asociace. Turnaj se hraje v rámci programu Fotbal ve školách a Fotbalová asociace České republiky ve spolupráci s UEFA uspořádala tento finálový turnaj pro druhý stupeň základních škol. Zajímavostí je to, že se celý turnaj odehrál ve formátu 10+1, což není v případě škol úplně běžné. Z této nové akce máme opravdu velkou radost, protože kluci a holky společně s trenéry do toho dávají všechno. Přineslo to přesně to, co jsme chtěli do školního prostředí přinést. Zpětné vazby ze strany škol, učitelů i samotných hráčů a hráček jsou velmi dobré a myslíme, že celkově se vše velmi povedlo,“ říká Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.

Finálový turnaj 2. stupně ZŠ (26. 4. 2024, Nymburk)

V rámci finálového turnaje v Nymburce bylo patnáct týmů rozděleno do tří pětičlenných skupin. Během prvního hracího dne se v rámci každé skupiny hrálo systémem každý s každým a podle umístění ve skupinách pak pro druhý den turnaje vznikly další tři pětičlenné skupiny – zlatá, stříbrná a bronzová. Ve zlaté skupině se hrálo o konečné 1. – 5. místo, ve stříbrné se hrálo o 6. – 10. místo a v bronzové o 11. – 15. místo.

Celkovým vítězem turnaje se stali fotbalisté ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti, kteří za celý turnaj ani jednou neprohráli. O svém celkovém triumfu ale museli rozhodovat až v úplně posledním zápase turnaje, ve kterém hráli proti ZŠ Polička. Bezbranková remíza měla za následek to, že historicky první titul šampionů Poháru FAČR získali hráči z Uherského Hradiště a ZŠ Polička obsadila třetí místo. Na druhou příčku se vklínil tým z Vrchlabí, který měl ve finálové skupině lepší vzájemný zápas právě s Poličkou.

Nejlepším brankářem turnaje byl zvolený Filip Koten ze ZŠ Humpolec, který za celý turnaj neinkasoval ani jeden gól. Nejlepším hráčem se stal Filip Karlík ze ZŠ Polička a cenu pro nejlepšího střelce získal s osmi vstřelenými góly Matyáš Karas ze ZŠ Dobříš.

„Udělalo mi radost, že jsem se stal nejlepším střelcem turnaje. Před turnajem jsem si ani nemyslel, že bych mohl být nejlepším střelcem, spíš jsem si myslel, že bych mohl být nejlepším hráčem turnaje (s úsměvem). Je jen škoda, že jsme těsně nepostoupili do zlaté finálové skupiny, jako tým jsme měli určitě na víc,“ řekl po skončení turnaje nejlepší střelec Matyáš Karas.

Konečné pořadí 1. ročníku Poháru FAČR

1. ZŠ Sportovní, Uherské Hradiště (Zlínský kraj)
2. ZŠ Náměstí Míru, Vrchlabí (Královéhradecký kraj)
3. ZŠ Masarykova, Polička (Pardubický kraj)
4. ZŠ E.Valenty, Prostějov (Olomoucký kraj)
5. ZŠ Hálkova, Humpolec (Kraj Vysočina)
6. ZŠ Dobříš (Středočeský kraj)
7. ZŠ Komenského, Domažlice (Plzeňský kraj)
8. ZŠ Kravaře (Moravskoslezský kraj)
9. ZŠ Slovácká, Břeclav (Jihomoravský kraj)
10. ZŠ Ratíškovice (Jihomoravský kraj)
11. ZŠ Havlíčková, Litoměřice (Ústecký kraj)
12. ZŠ Náměstí Míru, Nový Bor (Liberecký kraj)
13. ZŠ Poláčkova, Praha (Hl. město Praha)
14. ZŠ Velká Hleďsebe, Mariánské Lázně (Karlovarský kraj)
15. ZŠ Velešín (Jihočeský kraj)

Nejlepší hráč: Filip Karlík (ZŠ Polička)
Nejlepší střelec: Matyáš Karas (ZŠ Dobříš) - 8 branek
Nejlepší brankář: Filip Koten (ZŠ Humpolec)