Úvodní ročník Univerzitní fotbalové ligy ukázal skvělou úroveň
Historicky první ročník Univerzitní fotbalové ligy už je minulostí. Projektu, na němž spolupracuje i Fotbalová asociace České republiky, se zúčastnilo 13 týmů. Soutěž nakonec ovládla Univerzita Karlova.
Projekt Univerzitní fotbalové ligy je zaměřen na pravidelné sportování studentů a propojení jejich sportovní činnosti se studijními povinnostmi. Garantem soutěže je Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS), ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA), univerzitami a Fotbalovou asociací České republiky (FAČR).
Univerzitní fotbalová liga začala na podzim a vyvrcholila v prosinci utkáním o 3. místo a finálovou bitvou. V duelu o bronzovou příčku porazila brněnská Masarykova univerzita soupeře z Univerzity Palackého v Olomouci 3:1. Ve finále pak zvítězila Univerzita Karlova nad Západočeskou univerzitou v Plzni 5:2.
„Musím klukům vyseknout pochvalu za předvedenou hru, kterou předváděli během celé soutěže už od základní skupiny. Ti kluci se kolikrát ani neznají, přesto předvedli obdivuhodnou kompaktnost,“ pochválil svůj tým Jakub Kokštejn, trenér nejlepšího týmu premiérového ročníku Univerzitní fotbalové ligy.
Organizátoři i samotní aktéři hodnotili první ročník tohoto projektu velice kladně. „Za fotbalovou asociaci jsme velmi rádi, že jsme součástí těchto univerzitních soutěží. Fotbal ve školách se snažíme velmi aktivně podporovat i ve spolupráci s UEFA a ten univerzitní není výjimkou,“ říká Michal Blažej, manažer školního fotbalu FAČR.
„K vidění byla spousta kvalitních zápasů, finále dokonce online vysílala Česká televize, do budoucna mají tyto soutěže určitě velký potenciál, jak přilákat ještě více hráčů, týmů, ale i fanoušků z řad studentů. Budeme rádi, když si tato soutěž vybuduje tradici a bude ještě více vidět, rádi se na tom budeme podílet. Poděkování patří i ČAUS, jejíž zástupci zvládli i v této složité době celou soutěž organizovat,“ dodává Blažej.
Mnoho zápasů také ukázalo vysokou úroveň univerzitního fotbalu. Po trávnících se pohybovali divizní, třetiligoví nebo i druholigoví fotbalisté. „Zápasy mají divizní nebo třetiligovou úroveň, což je skvělé,“ pochvaluje si Bohdan Velička, hráč Masarykovy univerzity Brno, která skončila na třetím místě.
Jeho slova potvrzuje i Michal Hrubý, trenér týmu Univerzity Palackého v Olomouci a člen Komise fotbalu ČAUS. „V Olomouci se odehrála tři utkání a všechna měla úroveň tak třetí fotbalové ligy. Hráči univerzitní ligu velice kvitují, když třeba nemají v klubu takovou minutáž, získají ji tady. Navíc nemusí cestovat na tréninky do svého klubu a mohou trénovat v místě, kde studují. Soutěž má navíc celkem vysokou úroveň,“ myslí si.
„Výkonnost je dobrá, na to, že to je jen univerzitní liga, tak hráči ukazují dobrý fotbal,“ doplňuje i Milan Machálek, kapitán olomouckého celku.
„Úroveň jednotlivých utkání nejen mě mile překvapila a v závěrečné fázi dosahovala minimálně třetiligové úrovně, což bylo nad očekávání,“ hodnotí i jeden z organizátorů Pavel Korbelář, předseda Komise fotbalu ČAUS.
Korbelář doufá, že v příštím ročníku se počet týmu Univerzitní fotbalové ligy ještě rozšíří. „První ročník univerzitní ligy dopadl velmi dobře, a to nejen z hlediska sportovního, ale také z pohledu organizace, neboť jak všichni dobře ví, situace byla a stále do jisté míry je velmi složitá a nepředvídatelná. Soutěžního ročníku se zúčastnilo 13 týmu a pevně věřím, že v 2. ročníku soutěž doplníme na 16 týmů.“
Největší dík podle Korbeláře patří zejména trenérům a vedoucím týmů, kteří se organizace zhostili velmi profesionálně a s plnou odpovědností. „Rád bych poděkoval za maximální podporu také ČAUS, jakož i FAČR. Pevně věřím, že situace nám dovolí, abychom dle plánu zahájili druhý ročník na začátku jarního semestru a připravili divákům, především z řad studentů, pěknou podívanou,“ uzavírá Korbelář.
Konečné pořadí 1. ročníku UFOL
- 1. Univerzita Karlova Praha
- 2. Západočeská univerzita v Plzni
- 3. Masarykova univerzita Brno
- 4. Univerzita Palackého v Olomouci
- 5.-8. Česká zemědělská univerzita v Praze
- 5.-8. Univerzita Pardubice
- 5.-8. České vysoké učení technické v Praze
- 5.-8. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
- 9.-12. Lékařská fakulta v Plzni Univerzita Karlova
- 9.-12. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
- 9.-12. Vysoká škola ekonomická v Praze
- 9.-12. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
- 13. Univerzita Hradec Králové