Finále Univerzitní ligy Z jarní části, která probíhala ve čtyřech skupinách po čtyřech účastnících, postoupili do čtvrtfinále vítězové těchto skupin společně s týmy ze druhých míst. Čtvrtfinálové a semifinálové boje určily složení dvojic pro finálový zápas a utkání o třetí místo.

Akce se uskuteční v areálu SK Střešovice (Cukrovarnická 1071, Praha 6). Jako první přijde na řadu od 17 hodin souboj o třetí místo, ve kterém změří síly Vysoká škola ekonomická v Praze proti Univerzitě Palackého v Olomouci. Duel o mistrovský titul mezi Univeritou Karlovou v Praze a Masarykovo univerzitou v Brně má výkop stanovený na 19:15. Ve 21:00 pak proběhne slavnostní vyhlášení a předávání poháru pro vítěze.  

Finálové souboje bude přímým přenosem přenášet České televize na své platformě HBBTV a sledovat bude možné i na webu www.ivysilani.cz. Zápas budou řídit ligoví rozhodčí Krejsa – Leška, Vyhnanovský (finále) a Vokoun – Černoevič, Hádek (zápas o třetí místo).

K prvnímu čtvrtfinále nastoupila 11. října Ostravská univerzita proti Univerzitě Palackého. Po vyrovnaném průběhu se po dvou brankách Jiřího Mráze z postupu radovali hráči univerzity v Olomouci.

Univerzita Palackého Olomouc – Ostravská univerzita 2:1 (1:0)
Branky:
7. Mráz, 51. Mráz – 60. Bloksch. ŽK: Mráz – Fulnek. Rozhodčí: Lakomý – Foukal, Jílková.

Ke druhému čtvrtfinále se 12. října 2022 sešli hráči Masarykovy univerzity z Brna a výběr Českého vysokého učení technického v Praze. V tomto zápase byli favority domácí hráči, kteří svým vlažným startem věnovali hostům několik šancí. Hosté však selhali v koncovce a hráči z Brna se tak mohli plynule dostat do zápasového tempa, což vyústilo ve tři branky v síti hostů ještě před poločasem. Ve druhém dějství pak domácí kontrolovali hru a z dlouhé řady šancí dvě proměnili. Ke konci pak domácí hrubkami v obranné fázi umožnili hostům vstřelit dvě branky na konečných 5:2.

Masarykova univerzita Brno – České vysoké učení technické Praha 5:2 (3:0)
Branky:
17. a 29. Velička, 40. a 73. Sehnal, 64. Novotný – 77. Mentberger, 85. Pospíšil. ŽK: Sehnal, Vrba – Mates, Solar, Pospíšil. Rozhodčí: Šíma – Bílý, Vyskočil.

Ve třetím čtvrtfinále na sebe narazili hráči VŠTE z Českých Budějovic a Vysoké školy ekonomické. Hosté si svoje branky rozložili na oba poločasy a vyhráli 4:2.

Vysoká škola technická a ekonomická ČB – Vysoká škola ekonomická Praha 2:4 (0:2)
Branky:
75. Navrátil, 90. Venca – 19. Jirsa, 44. Šamini, 80. Begič, 87. Vodička. ŽK: Pravda, Hartl – Valášek, Begič, Jirsa, Vlček, Vodička. Rozhodčí: Izugrafov – Dimitrov, Mrosko.

Čtvrtým zápasem čtvrtfinálové fáze pak byl souboj týmů Univerzity Karlovy a Západočeské univerzity z Plzně. Tento zápas přinesl reprízu finále předchozího ročníku. Začalo se v poměrně slušném tempu a do poločasu se hráči z Prahy dostali do dvoubrankového vedení, ke kterému přispěla standartní situace a pak po kombinaci vlastní gól hostů. Ve druhém poločase se potom hráči z Prahy dostali do čtyřbrankového vedení, které už hostům povolili pouze korigovat na konečných 5:2.

Univerzita Karlova Praha – Západočeská univerzita Plzeň 5:2 (2:0)
Branky:
4. Slicho, 42. vlastní gól, 57. Janko, 62. Matoušek F., 77. Matoušek O. – 67. Jančík, 86. Suchý. ŽK: Matoušek O. – Kostka, Skála, Havel. Rozhodčí: Štěrba – Vlček, Vondráček.

První semifinálový zápas proti sobě 3.11.2022 svedl hráče Vysoké školy ekonomické a Univerzity Karlovy. Hrálo se na kvalitním trávníku za umělého osvětlení. Hráči UK se brzy dostali do vedení zásluhou gólu Janka z 5. minuty. Tým UK hrál dobrý kombinační fotbal a i přes dobře bránící soupeře se dostávali do šancí. Na výkonu VŠE se podepsala absence několika důležitých hráčů a odstoupení kapitána na konci poločasu. Do poločasu padly do sítě VŠE ještě dvě branky a po čtvrté brance na začátku druhého dějství bylo prakticky rozhodnuto. Oba soupeři pak dali šanci i dalším hráčům z laviček a do konce pak ještě padli tři branky.

Vysoká škola ekonomická Praha – Univerzita Karlova Praha 1:6 (0:3)
Branky:
74. Žežulka – 5. a 46. Janko, 32. Grobár, 34. Dostál, 69. Štěpánek, 78. F. Matoušek. Rozhodčí: Štěrba – Vlček, Vondráček.

Druhý souboj o finále potom proběhl Univerzitou Palackého a Masarykovou univerzitou 8.11.2022. V zápase, který měl tempo, byl vidět spíše souboj obran. Jako pevnější se ukázala ta brněnská a po dvou gólech z prvního poločasu vyšli jako vítězové právě hráči Masarykovi univerzity.

Univerzita Palackého Olomouc – Masarykova univerzita Brno 0:2 (0:2)
Branky: 9. Velička, 17. Císař. ŽK: Kokorský, Velička, Chyla – Mráz. Rozhodčí: Lakomý – Foukal, Jílková.