GrassrootsTurnaje odstartovaly na konci září v rámci UEFA Grassroots week, což je evropský týden sportu podporovaný UEFA a hrály se v celkem 10 krajích dále během celého října. Celkem se v rámci České republiky zorganizovalo 22 turnajů, ve kterých se představilo na 100 základních škol s hráči, kteří nastupují ve svých klubech maximálně v krajském přeboru nebo nižších soutěžích, na hřištích ale byli k vidění i neregistrovaní hráči a hráčky, které třeba tento turnaj namotivuje hrát fotbal i v některém fotbalovém klubu.

Koordinátorem akcí za Fotbalovou asociaci byl Michal Blažej z Grassroots oddělení FAČR. ,,Jsme moc rádi, že o tento pilotní ročník byl mezi školami zájem a hlavně máme radost ze skvělé zpětné vazby ze strany hráčů i učitelů, kteří by tuto akci rádi viděli v nabídce pro školy pravidelně. Zájem byl i o další postupová kola, což máme v plánu a chtěli bychom v roce 2023 uspořádat i republikové finále vítězů v jednotlivých krajích, kterých se nyní zapojilo deset, ale věříme, že postupně se nám podaří zapojit celou republiku a co nejvíce kluků a holek hrajících nejvýše krajské soutěže. Případně zatím bez fotbalové registrace, i oni by měli mít šanci za svou školu bojovat a reprezentovat ji, to je jeden ze záměrů těchto turnajů. Skvělou práci odvedli naši Grassroots trenéři mládeže, kterým patří dík, stejně tak ředitelům a učitelům ze škol, kteří sportování dětí aktivně podporují a jejich týmy se turnajů zúčastnily," řekl k turnajům Blažej.

Jednotlivé turnaje probíhaly pod vedením a patronací krajských a okresních Grassroots trenérů mládeže FAČR, kteří si novou aktivitu pochvalovali. Nejvíce turnajů proběhlo v Ústeckém kraji, kde měl organizaci a komunikaci na starost krajský GTM Jan Štefko se svým týmem okresních GTM. ,,Tento nový turnaj hodnotím velmi pozitivně, překvapil mě zájem hlavně z menších vesnických škol. Velmi dobrá byla i kvalita hry, je vidět, že tam kluci i holky hrají v klubech krajské soutěže a s míčem si rozumí. Ze strany škol byl kvitován formát velkého fotbalu 10+1, který v nabídce pro školy není, ale i omezení úrovně soutěží, protože se zase dostalo na další hráče školy, kteří třeba na jiné turnaje nejezdí. Do budoucna tento turnaj vidím jako velmi dobrou školní akci, kde se bude bude zájem jen zvyšovat, protože turnaje byly opravdu velmi příjemné akce s dobrými výkony, emocemi, mnoha góly, ale i velmi dobrou kázní dětí, za což děkujeme i jejich učitelům,“ zhodnotil turnaj Jan Štefko.

Grassroots Cup pro 2.stupeň ZŠ - 2022

Grassroots Cup pro 2.stupeň ZŠ - 2022