Trenére, jak probíhal váš první kontakt s Fotbalovou asociací České republiky ohledně vašeho působení na pozici trenéra reprezentace U20?

Jako první se mi ozval nový šéftrenér mládežnických reprezentací Miroslav Beránek. Ptal se mě na to, co bych říkal na případnou možnost trénovat reprezentaci do dvaceti let. Dozvěděl jsem se, že se na tomto postu uvolnilo místo. Chvíli jsme se o tom bavili a mně se tato varianta hned od začátku líbila. Posledních patnáct let jsem se pohyboval v klubovém fotbale, a právě jsem byl v situaci, že jsem si říkal, co dál. Nakonec jsem se rozhodl pro tuto změnu a jsem moc rád, že jsem takovou nabídku dostal.

Přicházíte do týmu, který nehraje žádné kvalifikace o evropské šampionáty. Někdo by mohl říci, že reprezentační dvacítka nehraje vlastně o nic. Jak vy tohle vnímáte?

Pravdou je, že reprezentace do dvaceti let nehraje kvalifikace. Určitě si ale nemyslím, že by nehrála důležité zápasy. Tato věková kategorie slouží jako přechod mezi devatenáctkou a jednadvacítkou a hráči reprezentační dvacítky hrají velmi atraktivní a často i velmi náročné zápasy. V loňské sezoně hrála reprezentace U20 proti Německu, Anglii, Itálii nebo Portugalsku. Tedy se špičkovými evropskými fotbalovými národy. Pro hráče je to vždy velká výzva a motivace.

Bude i pro Vás osobně výhodou, že po dlouhých letech v klubovém dospělém fotbale povedete tým U20, kde budou pod vámi hrát prakticky již dospělí fotbalisté?

V prvopočátku to pro mne bude určitě výhoda. Je pravda, že poslední roky jsem se pohyboval spíše v tom profesionálním fotbale a tam jsem trénoval dospělé kluky. Pro mne osobně je lepší, když teď povedu starší kluky, než abych trénoval třeba reprezentační patnáctku.

Hned po vašem nástupu do funkce jste připravoval nominaci týmu U20 na zápas proti Rumunsku. Ta jména, ze kterých jste vybíral, byla pro vás známá anebo se budete muset s hráči seznamovat?

Určitě jsem dobře věděl, koho na zápas proti Rumunsku nominujeme. Snažím se dlouhodobě sledovat nejen první a druhou ligu. Když jsem měl teď v poslední době více času, sledoval jsem pravidelně i dorosteneckou soutěž, takže ta jména pro mne nejsou neznámá. Teď se s nimi samozřejmě budu seznamovat blíže, ale určitě to nejsou jména, která bych slyšel poprvé.

Uvítal jste, že hned po vašem nástupu do funkce budete hrát zápas? Proti Rumunsku budete hrát v Chomutově hned ve čtvrtek 22. září.

Hrozně se na to těším. Jsem ten typ člověka, který do toho potřebuje rychle vlétnout. Už teď mě to pohltilo a moc se těším na první sraz. Nejsem určitě člověk, který by se musel nějak extrémně rozkoukávat v novém prostředí.

Co budete od zápasu proti Rumunsku očekávat?

V tomhle to bude pochopitelně trochu složitější. Když se trenér pohybuje na klubové úrovni, tak soupeře mívá dokonale zmapovaného a ví, co od něj může očekávat. Teď je začátek nové sezony, a navíc ve stejném termínu hrají důležité kvalifikační zápasy U21 a U19. Maximální důležitost je věnována těmto týmům, a to se projevilo i v nominacích. Je jasné, že velmi podobně to budou mít i Rumuni, takže asi úplně nemá smysl se nějak konkrétně zabývat hrou soupeře. Pro nás je důležité to, že se chceme na každý zápas dobře připravit a že budeme dělat vše pro to, abychom uspěli. A to bude platit i pro zápas proti Rumunsku.