Analýzy EURO 2024 ukázaly, v čem český fotbal zaostává, ale potvrdily i přednosti reprezentace
Fotbalová asociace České republiky podrobně rozebrala vystoupení reprezentace na nedávném UEFA EURO 2024. Vedení národního týmu s analýzami v úterý seznámilo Výkonný výbor FAČR a následně na tiskové konferenci také média.
Výkony české reprezentace na EURO 2024 popsaly dvě rozsáhlé analýzy, které mají dohromady stovky stran – jedna vnitřní přímo od reprezentace a jedna externí od Internationales Fussball Institut.
Úsek trenérů a vzdělávání FAČR a Úsek reprezentací FAČR navíc vytvořily ještě obecnou analýzu celého šampionátu pro potřeby Sportovního oddělení FAČR, jednotlivých sportovních úseků a vzdělávacích seminářů či workshopů.
„Naší ambicí na EURO byl postup ze skupiny, což se nepovedlo, a z tohoto pohledu jde o neúspěch. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je někdy hodně tenká a my jsme se teď v létě zabývali tím, abychom si jasně řekli, v čem jsme zaostávali a co naopak byly naše silné stránky. Proto vznikly analýzy, které mají opravdu velký objem a jejich autoři na nich strávili hodně času. Na FAČR jsme analyzovali nejen vrcholné akce vždy, ale tyto analýzy jsou velmi důkladné,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.
„Všechny tři naše zápasy na mistrovství byly specifické, každý úplně jiný. Jednou jsme hodně bránili, podruhé vlastně jenom útočili a potřetí jsme hráli od dvacáté minuty bez vyloučeného hráče. Tím jsou ty analýzy trochu zkreslené, ale přesto to něco vypovídá,“ podotkl reprezentační trenér Ivan Hašek.
„Závěry hodnocení už přenášíme do našich sportovních úseků, abychom analýzy nejenom vytvořili, ale hlavně abychom je dokázali zúročit. Tímto bych chtěl poděkovat externímu analytickému týmu ve složení Jakub Mareš a Roman Šrámek za spolupráci během Eura a po něm,“ zdůraznil technický ředitel Erich Brabec.
Co tedy z vypracovaných analýz vyplývá?
Obecné trendy na EURO 2024
- Klesá průměrný věk hráčů.
- Klesá počet centrů do pokutového území, naopak stoupá počet zpětných přihrávek.
- Mírně klesá počet soubojů jeden na jednoho.
- Kromě počtu soubojů klesá i počet vzdušných soubojů.
- Klesá počet ztrát míče.
- Roste počet přihrávek.
- Zvyšuje se rychlost kombinace.
- Obecně se běhá méně, ale ve více kratších sprintech.
- Uspěly týmy, u kterých je trenér ve funkci delší dobu.
České trendy na EURO 2024
- Průměrné xG (očekávané góly) mezi nejlepšími týmy na turnaji (1,81).
- Nejmladší kádr na šampionátu.
- Dva góly ze standardních situací, naopak soupeři si proti českému týmu vytvořili ze standardních situací nejméně šancí na turnaji.
- Běžecky nadprůměrné výkony, a to i ve vysokých intenzitách nad 20 kilometrů za hodinu.
- Vysoká úspěšnost v defenzivních soubojích, ve větší míře na vlastní polovině hřiště.
- Nejvíc vzdušných soubojů ze všech týmů na turnaji při průměrné úspěšnosti. Trendem je přitom úbytek vzdušných soubojů.
- Sedmé místo v intenzitě napadání.
- Jeden z nejhorších týmů v kvalitě jeden na jednoho.
- Ztráty míčů nad průměrem turnaje.
- Jeden z nejhorších týmů v počtu přihrávek, navíc s malou rychlostí cirkulace míče.
- Slabé nadstavbové přihrávky všeho druhu.
- Netrpělivé zakládání útoků.
- Druhý nejvyšší počet centrů na turnaji, přestože trend je opačný.
- Často faulující tým.
- Běžecky dobře připravený tým, který v defenzivě patřil k nejrychlejším na turnaji, ale v ofenzivě mezi nejpomalejší. Reprezentace navíc měla dobré výsledky ve vysoce intenzivních bězích.
Ve většině těchto atributů ztrácí český fotbal i ve srovnání ligových soutěží do 17 a 19 let nebo v reprezentační kategorii do 21 let. Jde tedy o problém celého českého fotbalu od mládeže až po dospělé. Náznaky zlepšení jsou vidět v kategorii do 17 let.
Zápory
- Efektivita ofenzivních šancí.
- Zakládání hry od brankáře.
- Intenzita a rychlost přihrávek v přípravné fázi.
- Kombinační schopnosti (absence kreativních hráčů na pozicích ve středu pole).
- Hra s míčem pod časoprostorovým tlakem.
- Rychlostní parametry v útočné fázi.
- Nedostatky v situacích jeden na jednoho.
- Absence hráčů v TOP 5 ligách. Česko mělo na soupisce nejméně hráčů, kteří v těchto soutěžích odehráli alespoň 2000 minut.
- Absence českých hráčů v TOP českých klubech na klíčových pozicích.
- Zranění Michala Sadílka, Patrika Schicka a Jindřicha Staňka.
Klady
- Výrazné omlazení kádru (nejmladší v rámci turnaje).
- Vytváření šancí (hodnota xG mezi nejlepšími na turnaji).
- Běžecké parametry, především v defenzivě.
- Fyzická a silová připravenost.
- Stabilizace a sjednocení defenzivních principů i personální obsazení.
- Obranné i útočné standardní situace.
- Presink.
- Herní organizace.
- Týmová dynamika.
- Upevnění vazeb na hřišti i mimo něj.
„V některých oblastech nejsme trendy, hráče máme typologicky trochu jiné. Na těch věcech, kde jsme dobří a nahoře, musíme dál pracovat a ještě se zlepšit. A na tréninku musíme přidat tam, kde jsme ztráceli. Na to, abychom hráli spektákl jako Španělsko, nemáme. Ale máme na to, abychom potrápili i takové týmy, jen se musíme prezentovat stylem, na který máme vhodné typy hráčů. Každopádně jsem přesvědčený, že prostor ke zlepšení určitě existuje. Stavíme na dobrých základech, tým má charakter, což je kolikrát důležitější než individuální technika. Proto si myslím, že postup na mistrovství světa je reálný,“ hodnotil trenér Ivan Hašek.
„Na reprezentační úrovni musíme hrát na výsledek a pracovat s hráči, které máme k dispozici, využít jejich silné stránky. Na druhou stranu u mládeže se musíme snažit zapracovat na tom, v čem proti jiným zemím ztrácíme. Nemyslím, si, že jsme na tom úplně špatně. Máme ročníky, které jsou konkurenceschopné i v evropském měřítku. Ale na některé oblasti se v těch mládežnických kategoriích zaměřit musíme. Alfou a omegou je dynamika, musíme pracovat na rychlosti, práci s prostorem, součinnosti hráčů ve hře bez míče i s míčem. Chybí nám křídelní hráči, kteří jsou zvyklí hrát v rychlosti, jeden na jednoho, s vysokou mírou dovedností. Tyto atributy je zapotřebí rozvíjet v mládežnických akademiích. Zároveň jako největší sportovní svaz musíme vytvářet tlak na státní instituce kvůli pohybové výchově dětí,“ zdůraznil Erich Brabec.
A dodal: „Teď je pro mě hlavním cílem přesun těchto závěrů do zkvalitnění vzdělávacích programů pro trenéry. To ovlivnit můžeme. Zaměřit se na tuto oblast je zásadní. Podle mě totiž stále platí rovnice lepší trenér, lepší hráči, lepší fotbal.“