UEFA povolila nominovat až šestadvacet hráčů. Jedno místo na české soupisce tak zůstává volné a dává trenérskému štábu možnost ještě aktuálně reagovat. Oficiální uzávěrka soupisky je totiž až 1. června.

„Počkáme, jak se tento týden vyvine situace kolem odvolání Ondřeje Kúdely proti desetizápasovému trestu. Vnímáme, že naděje je asi malá, ale nechceme si přibouchnout dveře. Každopádně máme až do prvního června čas s tím jedním místem na soupisce operovat,“ vysvětlil trenér Jaroslav Šilhavý.

 

Kapitánem bude Vladimír Darida, který má zároveň ze současného českého výběru nejvíc odehraných zápasů. Pokud by na hřišti nebyl on, zastoupil by ho Tomáš Souček, který už tým vedl jako kapitán v březnu proti Belgii.

V nominaci není žádný nováček. Nejmladším hráčem bude 18letý ofenzivní záložník či útočník Adam Hložek, nejstarším 32letý brankář Tomáš Vaclík. Průměrný věk je 27 let, průměrný počet startů potom 21. Deset hráčů působí ve FORTUNA:LIZE, zbylých patnáct v zahraničí.

„Poskládali jsme tým podle našeho nejlepšího svědomí. Bohužel, soupiska není nafukovací a na turnaj nemůžou všichni. V tom je práce trenéra nevděčná. Ale za tímto týmem si stojíme a těmto hráčům věříme. Jsem přesvědčený, že jsme dali dohromady zajímavé mužstvo, které může na EURO dojít co nejdál,“ řekl trenér Šilhavý.

Do nominace zasáhla rozsáhlá marodka. Ze zdravotních důvodů nemohli být na šampionát nominováni brankář Ondřej Kolář, obránci David Hovorka, Filip Novák, Václav Jemelka a Tomáš Petrášek a záložníci Lukáš Provod, Václav Černý a Jan Kopic.

„Někteří z nich by v nominaci určitě byli. Ale bohužel i takové starosti fotbal přináší. Přeju všem těm hráčům hlavně to, aby se co nejdřív uzdravili. Vezměte si třeba Lukáše Provoda. Prožíval životní sezonu, měl formu a my jsme s ním počítali do základní sestavy. Je to pro něj sportovní tragédie a pro nás citelné oslabení,“ dodal Šilhavý.

 

Tisková konference ČR A - nominace na UEFA EURO 2020

Tisková konference ČR A - nominace na UEFA EURO 2020