Hned druhá minuta zápasu nabídla obrovskou šanci českého týmu, kdy Václav Sejk vyslal za obranu Daniela Filu, kterého ale vychytal islandský brankáře Peterson, jenž následně chytil i dorážku Michala Ševčíka.

Češi se tak dočkali ve třinácté minutě, kdy nejprve Islanďané odvrátili centr Ševčíka do autu, ale po něm se k dalšímu centru dostal Adam Karabec, který našel v pokutovém území Václava Sejka a český kapitán poslal hlavou „lvíčata“ do vedení. Spolupráce Karabce se Sejkem tak znamenala opět gól, stejně jako v přípravě proti Severnímu Irsku.

Český tým po úvodní brance nepolevil, dál dominoval, a navíc přidal druhou branku. Ve dvacáté minutě si totiž za obranu na dlouhý míč od Patrika Vydry naběhl Michal Ševčík, který neváhal, poslal před branku prudký polovysoký střílený centr a Daniel Fila umístil míč za záda islandského brankáře.

Necelých deset minut před koncem prvního poločasu musel český realizační tým udělat změnu v sestavě, když Adam Karabec nemohl kvůli svalovým problémům pokračovat ve hře a nahradil jej Christophe Kabongo.

A právě Christophe Kabongo se postaral v 52. minutě o třetí českou branku. Češi skoro dvě minuty obléhali vápno soupeře, následoval centr Vydry, který byl ještě odvrácen, ale míč si našel Kabongo a po rychlém přiťuknutí napálil míč přesně k tyči.

Krátce poté potvrdil svou důležitost v defenzivě českého týmu Martin Vitík, který po rohovém kopu a hlavičce Gudmundssona vykopl patičkou míč téměř z brankové čáry. V pětašedesáté minutě se vyznamenal také druhý z českých stoperů, když Štěpán Chaloupek vykopl střelu Ingasona mířící do branky a s pomocí tyčky odvrátil míč na roh.

Hlušší období českého týmu po třetí vstřelené brance ukončil v 70. minutě Michal Ševčík, který krásnou přihrávkou středem hřiště vyzval k náběhu Daniela Filu, jenž levačkou poslal míč přesně k tyči a zvýšil na 4:0. Ševčík tak v tomto utkání připravil pro Filu i druhý gól.

Více než devět tisíc fanoušků v Malšovické aréně v Hradci Králové si následně užilo i krásné zpracování míče patičkou v podání Michala Ševčíka, který si zápas užíval. Bulharský rozhodčí Gidzhenov ovšem krátce poté nařídil pokutový kop ve prospěch Islandu po faulu Chaloupka. Penaltu následně v 79. minutě proměnil Ingason.

Český tým ale dotáhl zápas do vítězného konce a připsal si první vítězství v rámci kvalifikace o postup na evropský šampionát.

„Určitě jsem šťastný za výkon i výsledek. Byli jsme pod tlakem, ale musíme pokračovat dál, nic není vyhráno,“ uvedl po utkání v rozhovoru pro ČT sport útočník Daniel Fila, autor dvou branek. „S Václavem Sejkem jsme prokázali formu, ale jsem moc rád i za Michala Ševčíka, který si připsal dvě asistence,“ prohlásil teplický útočník.

„Cítím zadostiučinění, protože i ty předchozí zápasy jsme měli ve většině fází pod kontrolou, ale nedokázali jsme toho využít. Tentokrát jsme se dostali do dvoubrankového vedení, ale i soupeř se dostal do šancí. Nebylo to jednoduché utkání, byli jsme efektivní směrem dopředu a absolutorium zaslouží stopeři a celá obranná čtveřice, neměli to jednoduché a několikrát to musel hasit. O to víc si cením vítězství. Ale celkově jsme podali povedený výkon,“ uvedl pro ČT sport trenér Suchopárek.

Kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2025

Česko - Island 4:1 (2:0)

Branky: 20. a 70. Fila, 13. Sejk, 51. Kabongo – 79. Ingason z pen. ŽK: Vydra - Sigurgeirsson, Ingason. Rozhodčí: Gidzhenov - Mitrev, Hadzhiyski (vš. Bulharsko). Diváci: 9126.

Česko: Kinský - Koželuh (90+1 Prebsl), Vitík, Chaloupek, Labík – Ševčík (80. Višinský), Icha, Vydra, Karabec (39. Kabongo) – Fila (80. Kričfaluši), Sejk (90+1 Slončík).

Island: Peterson - Ó. Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson (87. Pálsson), Valgeirsson – Lúdvíksson (79. Jónsson), Baldursson, Jóhansson (61. Djuric) – Sigurgeirsson (46. Kristjánsson), Mikaelsson (87. Wöhler), Ingason.