Závěrečný šampionát se v červenci 2024 koná v Severním Irsku, kde národní tým do 19 let nedávno odehrál přípravný turnaj. České mužstvo v úvodní fázi kvalifikace odehrálo všechny zápasy v domácím prostředí, když porazilo San Marino a Finsko, v posledním zápase remizovalo s Rumunskem.

Elitní fáze kvalifikace je na programu v březnu příštího roku. Osmadvacet států bylo rozděleno před losem elitní fáze do čtyř výkonnostních košů, český tým byl v tom druhém společně s Německem, Belgií či Rakouskem.

Na závěrečný šampionát se probojují pouze vítězové sedmi skupin elitní fáze, které následně na závěrečném turnaji doplní pořádající výběr Severního Irska.

Český tým přišel řadu jako pátý vylosovaný celek v rámci druhého výkonnostního koše a byl přiřazen do skupiny 5, kde už čekalo Skotsko. Druhým soupeřem svěřenců trenéra Holoubka se stala z třetího výkonnostního koše Gruzie. A posledním soupeřem z posledního koše se stala Itálie.

„Turnaj se odehraje v Itálii, takže se dá očekávat, že favoritem budou právě domácí fotbalisté. I když si plně uvědomujeme sílu našich soupeřů, tak našim cílem bude, abychom zabojovali o postup. Na EURO postupuje jen jeden tým ze skupiny, takže to bude velmi těžké. Přesto si ale věříme a budeme bojovat," uvedl po losu trenér David Holoubek.


Se Skotskem má český tým do 19 let nejčerstvější zkušenost. Češi totiž odehráli se skotským týmem přípravný zápas v září tohoto roku. V belgickém Hasseltu skončil zápas remízou 2:2.

Gruzií se český tým utkal naposledy v rámci přípravy v srpnu 2019, tehdy dvakrát vyhrál. A v roce 2017 se oba celky střetly v rámci základní skupiny evropského šampionátu, který tehdy Gruzie pořádala. České mužstvo vedené trenérem Janem Suchopárkem před šesti lety vyhrálo 2:0.

S Itálií se české mužstvo utkalo v rámci této kategorie naposledy v rámci elitní fáze kvalifikace v březnu 2018. Tehdy v Udine zápas skončil remízou 1:1. Na další souboj tak dojde po šesti letech.

Los elitní fáze kvalifikace ME 2024 hráčů do 19 let
Skupina 1: Španělsko Rakousko Kosovo Slovinsko
Skupina 2: Nizozemsko Belgie Francie Litva
Skupina 3: Norsko Izrael Bosna a Hercegovina Černá Hora
Skupina 4: Portugalsko Dánsko Srbsko Řecko
Skupina 5: Skotsko Česko Gruzie Itálie
Skupina 6: Turecko Německo Chorvatsko Rumunsko
Skupina 7: Švýcarsko Ukrajina S. Makedonie Lotyšsko

Skotsko uspělo v základní fázi ve skupině společně se Srbskem, Andorrou a Bulharskem, když nejprve remizovalo s Bulharskem, ale následně porazilo Andorru i Srbsko.

Gruzie postoupila z druhého místa ve skupině se Španělskem, Kyprem a Moldavskem, když porazila poslední dva jmenované celky a podlehla pouze Španělsku.

Itálie měla v úvodní fázi kvalifikace ve skupině Švýcarsko, Švédsko a Lichtenštejnsko. Poslední celek porazili Italové jasně 7:0, ale následně prohráli se Švýcarskem a postoupili díky remíze se Švédskem. Italové jsou zároveň obhájci trofeje z posledního šampionátu, když v červenci porazili ve finále Portugalsko 1:0.

FOTO: UEFA.com

Los elitní fáze kvalifikace ME 2024 hráčů do 19 let (7. 12. 2023)

Los elitní fáze kvalifikace ME 2024 hráčů do 19 let (7. 12. 2023)