Český tým byl před čtvrtečním losem v Paříži v prvním výkonnostním koši společně s Rakouskem, Anglií a Walesem. 

Česko přišlo na řadu v rámci losování Ligy B hned jako první mužstvo. Bývalý srbský reprezentant Aleksandr Kolarov následně českému týmu přisoudil Ukrajinu, Albánii a Gruzii.

„Nechci kalkulovat, stejně jako jsem to nedělal před losem. Náš úkol je jasný – musíme postoupit. Skupiny to jsou vyrovnané, takže je prakticky jedno, kdo s kým hraje. Bude to boj každý zápas,“ uvedl hlavní kouč národního týmu Ivan Hašek.

S Ukrajinou odehrál český národní tým zatím pět utkání. Tři z nich byly přípravné zápasy, ten poslední se odehrál v září 2021 v Plzni, kdy utkání skončilo remízou 1:1. Češi se utkali s Ukrajinou také v Lize národů v roce 2018, kdy dvakrát prohráli (1:2 a 0:1).

S Albánií má české mužstvo nejaktuálnější zkušenost z kvalifikace o postup na evropský šampionát v roce 2024. V domácím zápase český tým remizoval 1:1, v říjnu minulého roku v Tiraně prohrál 0:3. Proti Gruzii český národní tým nikdy nehrál.

„Určitě to může být motivace, nejen pro samotné hráče, ale všichni budeme chtít ukázat, že jsme lepší než Albánie. Oni ukázali svou sílu především v domácím zápase. Je to náš úkol jim to vrátit a získat tentokrát šest bodů,“ řekl Hašek na adresu soupeře, kterého český tým potkal i v uplynulé kvalifikaci na EURO 2024.

„Myslím, že je to těžký los, ale na druhou stranu, Liga národů je malé mistrovství Evropy a nemůžeme si vybírat. Myslím, že naší ambicí musí zůstat pokusit se vybojovat postup do Ligy A. Určitě bude rozhodovat momentální forma, ale každopádně je to fantastická příprava na kvalifikaci mistrovství světa,“ uvedl po losu v Paříži předseda FAČR Petr Fousek.

Všechny čtyři reprezentace spojuje fakt, že hlavní trenéři jsou bývalí reprezentanti. Ukrajinu vede Sergej Rebrov, který za národní tým odehrál pětasedmdesát zápasů. Albánii vede Sylvinho, který šestkrát reprezentoval Brazílii a Gruzii trénuje vítěz Ligy mistrů z roku 2001 či finalista mistrovství světa z roku 2006 v dresu Francie Willy Sagnol, jenž odehrál za svou zem 58 utkání.

Český tým si zahraje druhou ze čtyř výkonnostních úrovní Ligy národů potřetí z dosavadních čtyř ročníků. Předloni se ještě pod vedením tehdejšího trenéra Jaroslava Šilhavého poprvé představil v elitní Lize A, ve skupině ale skončil poslední a sestoupil.

Los Ligy národů 2024/25, Liga A
Skupina 1 Skupina 2 Skupina 3 Skupina 4
Chorvatsko Itálie Nizozemsko Španělsko
Portugalsko Belgie Maďarsko Dánsko
Polsko Francie Německo Švýcarsko
Gruzie Izrael Bosna a Hercegovina Srbsko
Los Ligy národů 2024/25, Liga B
Skupina 1 Skupina 2 Skupina 3 Skupina 4
Česko Anglie Rakousko Wales
Ukrajina Finsko Norsko Island
Albánie Irsko Slovinsko Černá Hora
Gruzie Řecko Kazachstán Turecko
Los Ligy národů 2024/25, Liga C
Skupina 1 Skupina 2 Skupina 3 Skupina 4
Švédsko Rumunsko Lucembursko Arménie
Ázerbájdžán Kosovo Bulharsko Faerské ostrovy
Slovensko Kypr Severní Irsko Severní Makedonie
Estonsko Litva/Gibraltar Bělorusko Litva
Los Ligy národů 2024/25, Liga D
Skupina 1 Skupina 2
Litva/Gibraltar Moldavsko
San Marino Malta
Lichtenštejnsko Andorra

Postup si automaticky zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak sestoupí o úroveň níž. Novinkou je play-off, které se bude hrát  v březnu 2025. Týmy na druhých místech se utkají o postup proti mužstvům na třetích místech ligy A (systém doma-venku, tedy na dva zápasy). Týmy na třetích místech se utkají o udržení proti mužstvům na druhých místech ligy C.

Česko v roce 2018 skončilo na druhém místě skupiny B1, v roce 2020 vyhrálo skupinu B2 a v roce 2022 se mezi elitou nezachránilo ve skupině A2.

Skupinové zápasy nového ročníku Ligy národů se odehrají v září, říjnu a listopadu. Play-off je na programu příští rok v březnu a finále, které se ale bude týkat jen nejlepších celků ligy A, se bude hrát v červnu 2025.

Mezinárodní fotbalový kalendář:

  • Březen 2024: přípravné zápasy
  • Červen 2024: přípravné zápasy
  • Červen a červenec 2024: UEFA EURO 2024
  • Podzim 2024: Liga národů UEFA
  • Březen 2025: play-off Ligy národů a začátek kvalifikace mistrovství světa 2026
  • Červen 2025: finále Ligy národů a kvalifikace mistrovství světa 2026
  • Podzim 2025: kvalifikace mistrovství světa 2026
Los Ligy národů 2024/25 (8. 2. 2024)

Los Ligy národů 2024/25 (8. 2. 2024)