Svěřenci trenéra Jiřího Žiláka v základní fázi kvalifikace minulý rok na podzim porazili Černou Horu 4:0 a Albánii 6:1. Domácímu Portugalsku podlehli 0:2, ale postoupili do elitní fáze z druhého místa ve skupině.

Elitní fázi kvalifikace pořádala Bosna a Hercegovina. Kromě domácího výběru se čeští mladíci utkali ještě s Běloruskem a Polskem. Čeští fotbalisté porazili Bělorusko i Bosnu a i přes prohru v závěrečném zápase s Polskem postoupili z druhého místa na finálový turnaj. Ten se uskuteční na Kypru od 20. května do 5. června.

Jednotlivé týmy byly před středečním losem rozděleny do dvou košů, český tým byl ve druhém z nich mezi mužstvy, které postoupily na šampionát z druhého místa v elitní fázi kvalifikace. 

  • 1. koš: Kypr, Ukrajina, Portugalsko, Francie, Dánsko, Itálie, Rakousko a Švédsko.
  • 2. koš: Polsko, Španělsko, Anglie, Srbsko, Wales, Slovensko, Česko a Chorvatsko.

České mužstvo se dočkalo hned na úvod losovacího procesu, když bylo vylosováno jako první tým ze všech do skupiny A, kde už čekal Kypr jakožto pořadatel. Během dalšího losu poté do skupiny A přibyla Ukrajina a Srbsko. 

Český tým by měl zahájit celý šampionát 20. května utkáním s domácím Kyprem. V druhém utkání se střetne s Ukrajinou a na závěr se Srbskem. Přesné termíny ale budou potvrzeny v dalších týdnech.

„Los je ta část, kterou nemáme ve své moci a nemůžeme ji ovlivnit tak, jako určitě můžeme ovlivnit samotnou přípravu na mistrovství Evropy a přípravu na samotná utkání. Vyhnuli jsme se gigantům, jako je Španělsko, Portugalsko, Anglie nebo Francie. Všechny tyto týmy jsou ve skupině D, ale je potřeba zmínit, že Ukrajina postoupila z elitní fáze s devíti body. Srbsko se prezentovalo už do kategorie U16 zajímavými výsledky a Kypr bude mít určitě výhodu nejen domácího prostředí, ale také v aklimatizaci na zdejší podmínky, které jsou od našich atypické,“ uvedl krátce po losu trenér Jiří Žilák.

„Na mistrovství se určitě hodně těšíme, čeká nás zajímavá zkušenost a naše cíle jsou postoupit ze skupiny a dostat se až do bojů o medaile,“ uvedl dále trenér Žilák.  

Los dal dohromady v rámci skupiny D čtyři velké favority všech závěrečných turnajů, když v této skupině změří síly Francie, Portugalsko, Španělsko a Anglie. 

Los mistrovství Evropy hráčů do 17 let v roce 2024 na Kypru (20. 5. - 5. 6. 2024)
Skupina A Skupina B Skupina C Skupina D
Kypr Dánsko Itálie Francie
Ukrajina Rakousko Švédsko Portugalsko
Srbsko Chorvatsko Slovakia Španělsko
Česko Wales Polsko Anglie

Kyprem má český tým bilanci tří výher a jedné remízy, přičemž naposledy se obě mužstva utkala v roce 2019, kdy Češi vyhráli 5:2. Tehdy dávali góly například Kryštof Daněk, Jáchym Šíp nebo Filip Vecheta a v zápase hrál například i Martin Vitík.

Ukrajinou má české mužstvo vyrovnanou bilanci, když čtyři ze sedmi zápasů skončily remízou a skóre z těchto zápasů je 9:9. Naposledy se oba týmy utkaly v březnu 2018 v rámci elitní fáze kvalifikace.

Se Srbskem se české mužstvo utkalo podstatně víckrát – celkem 16 zápasů včetně tohot na Euru v roce 2006, kdy v Dudelange tehdy Češi vyhráli 2:1 díky dvěma gólům Tomáše Necida. V šestnácti zápasech má ale Srbsko osm vítězství, Češi pouze pět a třikrát skončil zápas remízou.


Do čtvrtfinále turnaje se kvalifikují první dva týmy ze všech čtyř skupin. Finálový šampionát se bude hrát na šesti různých stadionech: Dasaki Achnas Stadium, Dasaki; Ammochostos Epistrofi Stadium, Larnaca; Antonis Papadopoullos Stadium, Larnaca; AEK Arena, Larnaca; Limassol Stadium, Limassol; Paralimni Municipal Stadium Tasos Markou, Paralimni.

V roce 2023 vyhrálo mistrovství Evropy hráčů do 17 let Německo, které v Maďarsku porazilo ve finále Francii. Němci ovšem na letošní šampionát nepostoupili, když z jejich skupiny v rámci elitní fáze kvalifikace uspělo Portugalsko a Chorvatsko. 

Z kvalifikovaných týmů na závěrečný šampionát jsou nejúspěšnější tyto země: Francie a Španělsko (3x vítězové), Portugalsko (2x) a Anglie (1x).

Tento šampionát je posledním turnajem pro hráče do 17 let, na kterém bude startovat 16 mužstev. Od dalšího ročníku se formát mění a turnaj v roce 2025 v Albánii již bude pouze pro osm mužstev, jelikož se mění počet mužstev na závěrečném turnaji i systém kvalifikace. 

Foto: UEFA.com.

Los mistrovství Evropy hráčů do 17 let v roce 2024 (3. 4. 2024)

Los mistrovství Evropy hráčů do 17 let v roce 2024 (3. 4. 2024)