Liga národů žen Česká reprezentace žen se v úterý ráno přesunula z Prahy do chorvatské Veliké Gorici, kde absolvuje celý zářijový reprezentační sraz. V pátek si tým odskočí kousek za slovinské hranice do města Krško a druhý duel Ligy národů proti Bělorusku odehraje přímo ve Veliké Gorici na stadionu prvoligového chorvatského klubu HNK Gorica.

„Během srazu nám tedy odpadne často velmi náročné cestování, a to by pro nás mohlo být výhodou,“ říká před zápasem trenér reprezentace Karel Rada, který se na souboj proti Slovinsku velice těší: „Se Slovinkami máme velmi pozitivní bilanci. Cílem samozřejmě bude, abychom vyhráli i nyní. Slovinsko má ale velmi kvalitní tým a nečeká nás nic lehkého.“

Ženský národní tým odehrál proti Slovinsku v minulosti celkem pět zápasů a všechny vyhrál. V roce 2004 Češky vyhrály přípravné utkání ve Slovinsku 2:0 a o dva roky později také v přípravném zápase vyhrály doma v Mutěnicích 2:1. V roce 2013 na turnaji v Chorvatsku vyhrály v Umagu 5:1.

Oba týmy mají za sebou i dva vzájemné kvalifikační zápasy. V rámci kvalifikace o MS 2019 český tým vyhrál v Domžale nad Slovinkami 4:0 (góly dávaly Divišová 2, Kožárová a Voňková), doma pak zvítězil 2:0 (Svitková, Divišová).

„I když ty dva výsledky kvalifikačních zápasů vypadaly jasně, nebyla to lehká utkání. V našem domácím zápase nás soupeřky zlobily a byl jsem rád, že jsme nakonec utkání zvládli,“ vzpomíná na kvalifikační souboje trenér Karel Rada, který již tehdy v roce 2017 a 2018 vedl český národní tým.

Na český tým nečeká nic jednoduchého ani tentokrát. Kádr slovinské reprezentace tvoří celá řada hráček, které působí v zahraničních ligách na velmi prestižních adresách. Velmi cenné zkušenosti v německém ženském velkoklubu VfL Wolfsburg (finalista loňské Ligy mistrů) sbírá obránkyně Sara Agrež, hodně prostoru v italské Fiorentině dostává pravá obránkyně Kaja Eržen a ve středu pole působí zkušená záložnice Dominika Čonč, která hrála v minulosti španělskou i italskou ligu, nyní nastupuje za Las Palmas. Za FC Paris hraje také jednadvacetiletá záložnice Kaja Korošec, která bude shodou okolností hrát kvalifikaci o Ligu mistrů proti VfL Wolfsburg.

Největší ofenzivní hvězdou týmu je pak útočnice Lara Prašnikar. Ta ve svých pětadvaceti letech odehrála již 123 zápasů v německé Bundeslize, kde zaznamenala 58 branek. Před nedávnem hrála v dresu Frankfurtu kvalifikaci o Ligu mistrů proti Slovácku a díky její brance německý tým vyhrál 1:0. Gól následně vstřelila i v dalším vítězném zápase proti Juventusu Turín (2:1). Za A-tým reprezentace Slovinska nastoupila k 45 utkáním, v nichž zaznamenala 31 branek.

„Hned několik hráček Slovinska působilo v německé Postupimi, kde jsem hrála v minulosti i já. Jedna z nich byla právě i Lara Prašnikar a už tehdy byla velmi dobrá. Nejen na ní si budeme muset dát velký pozor,“ říká kapitánka českého týmu Klára Cahynová.

Český tým bude chtít do Ligy národů vstoupit co nejlépe. Cílem bude zvítězit a na startu soutěže, která je do značné míry i součástí kvalifikace o ME, získat tři důležité body.

Utkání Slovinska proti Česku odstartuje na Stadionu Matije Gubece ve slovinském městě Krško v pátek 22. září v 16 hodin. Přímý televizní přenos odstartuje v 15:55 na internetové platformě ČT sport Plus a od cca 16:15 také na televizním kanálu ČT sport. Průběh utkání bude možné sledovat také v textové online reportáži ZDE.

Česko A ženy - trénink (21. 9. 2023, Krško, Slovinsko)

Česko A ženy - trénink (21. 9. 2023, Krško, Slovinsko)