Po delší odmlce se do týmu vracejí také zadák Tomáš Kalas a záložníci Josef Šural s Ondřejem Vaňkem. Národní tým se sejde v neděli 30. srpna v Praze a jisté je, že se v něm tentokrát neobjeví zraněný kapitán Tomáš Rosický a také další marodi Lukáš Vácha, Jaroslav Plašil, Václav Pilař či útočník Tomáš Necid.

Nominace zatím čítá 21 jmen, kouč Vrba přidá zbývající dvě ještě na konci týdne. „Zatím úplně jasno nemáme, ale je pravděpodobné, že by mělo jít o hráče na levou stranu hřiště a možná hrotový útočník. V pátek podle všeho nominaci definitivně uzavřeme,“ uvedl Vrba pro www.fotbal.cz

Koubek, Pavelka a Skalák. Proč právě oni dostávají poprvé šanci? „Co se týká Koubka a Skaláka, tak se velmi dobře prezentovali v reprezentační jednadvacítce a také na nedávném mistrovství Evropy. A oba jsou navíc dlouhodobě tahouny svých mužstev v naší Synot lize. To samé platí pro Pavelku, který navíc s Libercem už nabral i dost zkušeností v pohárových zápasech, v nichž je dost výrazný. To je hlavní důvod. A svoji roli částečně sehrálo i zranění některých stabilních hráčů, kteří nyní vypadli,“ řekl Vrba.

Kalas si také podle něj šanci v reprezentaci zaslouží díky svým výkonům v Middlesbrough a stejně jako Koubek se Skalákem za své výkony ve výběru U21. „Je to hráč, který se nám navíc hodí i díky své univerzalitě a využití na více postech v obraně. Může hrát stopera i pravého obránce,“ vysvětlil Vrba, jehož tým zatím v kvalifikační skupině A drží druhé místo s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Island.

Vrbu mrzí, že v zářijovém dvojutkání nebude moci využít řadu zraněných opor v čele s kapitánem Rosickým. Oproti poslednímu utkání na Islandu budou nyní národnímu týmu chybět čtyři záložníci ze základní sestavy: kromě Rosického také Plašil, Vácha a Pilař. Na hrotu útoku se neobjeví ani Necid. Místo něj se ale vrací David Lafata, který v červnu na sever Evropy necestoval kvůli problémům s kolenem.

„Ano, komplikace to pro nás je, ale zase se otevírá šance pro ty hráče, kteří zatím šanci nedostali nebo jich měli minimum. Takže zářijové zápasy nám ukáží i to, jak dokážeme nahradit stabilní hráče. Já věřím, že to ti noví dokážou,“ dodal Vrba.

Český tým se proti Kazachstánu představí ve čtvrtek 3. září v Plzni (20:45), duel v Lotyšsku je na programu v neděli 6. září (18:00 SEČ).

NOMINACE pro zápasy s Kazachstánem a Lotyšskem ZDE