Ivan Hašek podepíše smlouvu do konce kvalifikace o postup na mistrovství světa, tedy do listopadu 2025, s opcí na baráž, případně na závěrečný turnaj v roce 2026.

„Vést českou reprezentaci pokládám za svůj trenérský vrchol. Je to pro mě velká čest. Udělám všechno pro to, aby národní tým uspěl nejenom příští rok na mistrovství Evropy, ale samozřejmě také v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Touha dostat se na světový šampionát i jako trenér je něco, co mě teď požene dopředu,“ řekl nový reprezentační kouč Ivan Hašek.

„Do nejužšího okruhu kandidátů patřil Ivan Hašek logicky a přirozeně od samého začátku. Patří k výrazným osobnostem českého fotbalu, ve kterém uspěl jako hráč i jako trenér. Navíc má zkušenosti ze zahraničí. Přeju novému trenérovi hodně úspěchů,“ poznamenal předseda FAČR Petr Fousek.

Ivan Hašek střídá v čele reprezentace Jaroslava Šilhavého, kterému po kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy skončila na konci listopadu smlouva. Hašek už národní tým krátce trénoval, když se ho v roce 2009 dočasně ujal v závěru kvalifikace o postup na mistrovství světa, a to s bilancí tří výher a dvou remíz.

Haškovými asistenty budou Jaroslav Köstl, který coby asistent ve Slavii skončí a naplno se bude věnovat právě reprezentaci, a Jaroslav Veselý. Ten zároveň zůstává hlavním trenérem Bohemians Praha 1905. Trenérem brankářů zůstane Radek Černý, který byl členem už předchozího realizačního týmu a zároveň zůstane ve stejné funkci také ve Slavii. Do pozice technického vedoucího se od národního týmu do jedenadvaceti let posune Michal Černý.

„Mám radost, že návrh na nového trenéra i jeho asistenty podpořil výkonný výbor jednomyslně. Zároveň jsme splnili slib, který jsme veřejnosti dali, že nové složení realizačního týmu představíme v lednu. Před Ivanem Haškem a jeho spolupracovníky je nyní hodně práce, protože musí plánovat přípravu na blížící se EURO. Jsem přesvědčený, že na něm můžeme uspět,“ dodal Petr Fousek.

Předseda FAČR byl v čele pracovní skupiny, která nového trenéra vybírala a která návrh na jeho jmenování Výkonnému výboru FAČR předložila. Kromě něj v ní byli i místopředsedové asociace Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru za profesionální fotbal Adolf Šádek a technický ředitel FAČR Erich Brabec, který přenášel výstupy ze Sportovní rady FAČR jakožto poradního orgánu výkonného výboru do pracovní skupiny.

Představení nových trenérů české fotbalové reprezentace

Hlavní trenér Ivan Hašek (* 6. 9. 1963): Jako hráč odehrál za reprezentaci 56 zápasů a byl kapitánem na mistrovství světa 1990, na kterém Československo postoupilo až do čtvrtfinále. Jméno si udělal ve Spartě, se kterou slavil osm mistrovských titulů. Působil také ve Francii a Japonsku. Rok po skončení hráčské kariéry se stal trenérem Sparty, se kterou získal dva mistrovské tituly a jako jediný český kouč vyhrál základní skupinu Ligy mistrů. Později úspěšně pracoval ve Francii, Japonsku, Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii, Kataru a naposledy u reprezentace Libanonu. Dočasně vedl rovněž českou reprezentaci, se kterou v roce 2009 třikrát vyhrál a dvakrát remizoval. Je dvojnásobným Fotbalistou ČR, v letech 2009 až 2011 byl také předsedou ČMFS.

Asistent trenéra Jaroslav Köstl (* 4. 12. 1989): Dlouholetý asistent Jindřicha Trpišovského, se kterým sbíral úspěchy nejenom ve Slavii, ale také ve Slovanu Liberec nebo Viktorii Žižkov. Přispěl ke třem mistrovským titulům, čtyřem triumfům v MOL Cupu a zažil zápasy Ligy mistrů i dalších soutěží UEFA, ve kterých byl na lavičce už v 94 utkáních. Jako trenér začínal v mládeži Sparty a Bohemians, nedávno získal trenérskou licenci UEFA PRO.

Asistent trenéra Jaroslav Veselý (* 8. 8. 1977): Spolupráci s Ivanem Haškem si vyzkoušel už při angažmá ve Spojených arabských emirátech. Od roku 2022 je hlavním koučem Bohemians Praha 1905, které po 36 letech dovedl do evropských soutěží UEFA, a to díky čtvrtému místu ve FORTUNA:LIZE. Za to byl vyhlášen druhým nejlepším trenérem soutěže.

 
 

 

 

Tisková konference po jednání VV FAČR (4. 1. 2023)

Tisková konference po jednání VV FAČR (4. 1. 2023)