Petr Fousek, předseda FAČR

„Myslím, že je to těžký los, ale na druhou stranu, Liga národů je malé mistrovství Evropy a nemůžeme si vybírat. Myslím, že naší ambicí musí zůstat pokusit se vybojovat postup do Ligy A. Určitě bude rozhodovat momentální forma, ale každopádně je to fantastická příprava na kvalifikaci mistrovství světa. Cíle v podobě postupu se nemůžeme zříkat. Určitě i ostatní týmy ale budou mít podobné ambice."

Ivan Hašek, trenér národního týmu

„Nechci kalkulovat, stejně jako jsem to nedělal před losem. Náš úkol je jasný – musíme postoupit. Skupiny to jsou vyrovnané, takže je prakticky jedno, kdo s kým hraje. Bude to boj každý zápas.

Albánie? Určitě to může být motivace, nejen pro samotné hráče, ale všichni budeme chtít ukázat, že jsme lepší než Albánie. Oni ukázali svou sílu především v domácím zápase. Je to náš úkol jim to vrátit a získat tentokrát šest bodů." 

Tomáš Souček

„Za mě s losem spokojenost, jsou to všechno vyrovnané týmy. S Ukrajinou a Albánií jsme hráli nedávno, tak budeme mít motivaci si to s nimi opět rozdat a být úspěšní. Gruzie bude něco nového, ale věřím, že to zvládneme.“

Václav Černý

„Skupina to bude určitě vyrovnaná, ale budeme se chtíti poprat o postup. Ukrajina má jednoznačně skvělé hráče a bude to těžký soupeř, který navíc bude chtít postoupit. S Albánií jsme nedávno dvakrát hráli, víme, jak nepříjemný soupeř to je. Čekají nás dva velice těžké a kvalitní zápasy. Gruzie bude mít určitě hodně kvalitních jednotlivců. Určitě budou chtít udělat ve skupině, co nejlepší výsledky.“S Ukrajinou odehrál český národní tým zatím pět utkání. Tři z nich byly přípravné zápasy, ten poslední se odehrál v září 2021 v Plzni, kdy utkání skončilo remízou 1:1. Češi se utkali s Ukrajinou také v Lize národů v roce 2018, kdy dvakrát prohráli (1:2 a 0:1). S Albánií má české mužstvo nejaktuálnější zkušenost z kvalifikace o postup na evropský šampionát v roce 2024. V domácím zápase český tým remizoval 1:1, v říjnu minulého roku v Tiraně prohrál 0:3. Proti Gruzii český národní tým nikdy nehrál.

Postup si automaticky zajistí pouze vítěz skupiny, poslední celek naopak sestoupí o úroveň níž. Novinkou je play-off, které se bude hrát  v březnu 2025. Týmy na druhých místech se utkají o postup proti mužstvům na třetích místech ligy A (systém doma-venku, tedy na dva zápasy). Týmy na třetích místech se utkají o udržení proti mužstvům na druhých místech ligy C.

Česko v roce 2018 skončilo na druhém místě skupiny B1, v roce 2020 vyhrálo skupinu B2 a v roce 2022 se mezi elitou nezachránilo ve skupině A2.

Skupinové zápasy nového ročníku Ligy národů se odehrají v září, říjnu a listopadu. Play-off je na programu příští rok v březnu a finále, které se ale bude týkat jen nejlepších celků ligy A, se bude hrát v červnu 2025.

Los Ligy národů 2024/25 (8. 2. 2024)

Los Ligy národů 2024/25 (8. 2. 2024)