Podceňovaný tým trenéra Miroslava Soukupa zaskočil několik favoritů a týmovým výkonem se probojoval do finále. Až v něm mladé Čechy zastavili favorizovaní Argentinci. Zisk stříbrných medailí je nejlepším českým výsledkem v historii mistrovství světa do dvaceti let.

Ještě před startem šampionátu se trenér Miroslav Soukup nechal slyšet, že by chtěl šampionát vyhrát. Odvážná slova, vybočující z alibistických klišé před startem velkých turnajů, ale bral málokdo vážně.

Oba budoucí finalisté svoji cestu šampionátem zahájili v Ottawě vzájemným duelem a bezbranková remíza byla klíčovou vzpruhou pro český výběr.

Po další remíze s KLDR bylo jasné, že o osudu českého výběru rozhodne poslední utkání ve skupině s Panamou. V Montrealu Češi vyhráli 2:1, přestože góly Kaloudy a Střeštíka přišly až v závěru utkání.

Následoval přesun na západní pobřeží do Victorie a šťastné vítězství nad Japonskem. Češi se radovali z postupu do čtvrtfinále. V něm je čekal nejlepší evropský tým posledních let Španělsko.

Mistr Evropy z roku 2006 hýřil sebejistotou, v Edmontonu ale mladým Španělům došel humor.

Miroslav Soukup naordinoval ideální taktiku a objev šampionátu Luboš Kalouda dokonce Čechy poslal v prodloužení do vedení. Vyrovnání rychle zařídil Mata, ale brankář Radek Petr vychytal druhé penalty po sobě a pojistil svému týmu zisk medaile.

Dvacítka zůstala v Edmontonu a v semifinálovém duelu dvou překvapení turnaje s Rakouskem nechtěla svoji famózní cestu šampionátem ukončit.

Rakušané na český celek nestačili a po dvou inkasovaných gólech v první čtvrthodině se nevzmohli na odpor.

Ve finále si Češi zopakovali zahajovací souboj šampionátu s Argentinou a přestože byli blízko k zisku historického zlata, museli se spokojit se stříbrem. Přes prohru 1:2 a zisk stříbra byli čeští mladíci hodnoceni jako nevětší překvapení turnaje. Souhrn všech utkání českého mužstva a hráčské statistiky v rámci turnaje najdete ZDE.

Statistiky finálového utkání: 

Argentina - Česko 2:1 (0:0)

Branky: 62. Agüero, 86. Zarate - 60. Fenin. ŽK: Kubáň, Kúdela, Šimůnek, Mičola, Mazuch, Fenin - Sanchez, Mercado, Zarate, Banega. Rozhodčí: Mallenco - Fermin, Juan (vš. Španělsko). Diváci: 19526 (National Soccer Stadium, Toronto).

Argentina: Romero - Fazio, Insua, Mercado, Banega - Sanchez, Sigali, Agüero, Moralez (90. Cabral) - Zarate, Piatti (80. Acosta). Trenér: Tocalli.

Česko: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Mičola, Kalouda, Suchý, Mareš (76. Gecov) - Fenin, Střeštík (82. Pekhart). Trenér: Soukup.