V čem se podle vás Bayer nejvíc změnil oproti minulé sezoně?

Xabi Alonso změnil styl hry. Vždycky jsme chtěli držet balon, ale za předchozího trenéra Seaoneho jsme hráli hodně na brejky, z nichž jsme dávali branky. Měli jsme také typologicky jiný kádr, potom někteří hráči odešli, jiní naopak přišli. Momentálně máme hrozně silný střed pole, který je pro naši hru naprosto klíčový. Tam děláme v utkáních největší rozdíl, kluci si to umějí krásně narážečkami vyťukat, také naše obrana se oproti minulých sezonách strašně zlepšila. Bráníme mnohem líp, ale není to jen o obráncích. Držíme líp míč, jsme na tom lépe kombinačně. To bych asi jako zásadní věci vypíchl oproti minulým sezonách. I když vypadlo pár hráčů kvůli africkému šampionátu, tak pro ty nové, nerozehrané je jednodušší se chytnout, když naskočí místo nich. Pocítil jsem to i já sám na sobě. Čtrnáct měsíců jsem prakticky nehrál, ale kádr měl takový lauf, že když jsem po takové době naskočil zpátky, tak mě to vtáhlo, začal jsem hned dávat góly. Mančaft prostě funguje.

S Bonifacem, který odletěl na Africký pohár národů a tam se při tréninku zranil, jste toho zatím moc neodehrál. Vaše ideální přihrávka v podzimním utkání doma s Dortmundem před prázdnou branku naznačila, že by vzájemná součinnost na hřišti mohla fungovat.

Jsme rozdílné typy útočníků, až se „Boni“ uzdraví, tak by to mohlo fungovat. Má ale zranění, jako jsem měl já. Vím, co to obnáší, takže těžko dopředu dělat nějaké prognózy. Uvidíme, co stihneme spolu odehrát ještě tuhle sezonu i co bude v té příští. Když tým funguje, tak není potřeba měnit jeho rozestavení, do budoucna to varianta být může. Zápas s Dortmundem byl zatím jediný, který jsme pár minut odehráli spolu. Dával jsem mu přihrávku před prázdnou branku. Teoreticky by to šlo, ale ještě jsme to spolu netrénovali. S Borussií jsme prohrávali a potřebovali jsme vyvinout ještě větší tlak.

I když je do konce sezony ještě daleko, je Leverkusen pasovaný do role největšího kandidáta na sesazení Bayernu z mistrovského trůnu, na kterém ještě nikdy neseděl. Německý titul klubu v minulosti několikrát těsně unikl, proto se mu také začalo posměšně říkat „věčně druhý“.

O tomhle se vůbec nebavíme, většina kluků, myslím, ani neví, že byl Leverkusen několikrát druhý a blízko titulu, na který ještě nikdy nedosáhl. Do konce bundesligy a celé sezony zbývá ještě strašně moc zápasů, současnou pozici samozřejmě vnímáme a víme, co to obnáší, abychom na ní dál zůstali. Zůstáváme skromní, díváme se jen sami na sebe, neřešíme Bayern ani ostatní týmy. Každý zápas v bundeslize je strašně náročný a těžký, takže se v něm může stát cokoliv, tedy ztratit s každým soupeřem. Bayern je oproti nám mnohem zkušenější, jeho hráči vědí, jaké to je vyhrávat trofeje. V tom mají trošičku výhodu. Momentálně hrajeme nejhezčí fotbal v Německu, máme lauf, ale do konce je ještě daleko.

Bayern hostíte v sobotu 10. února doma, jak velká to je výhoda? Může výsledek tohoto šlágru hodně napovědět, kdo na konci sezony zvedne nad hlavu talíř bundesligového šampiona?

V tomhle prestižním zápase se určitě nebude o titulu rozhodovat, ať dopadne jakkoliv. Ale pro další vývoj sezony bude zásadní.

V Německém poháru už překvapivě dohrála řada favoritů – Bayern, Dortmund i vítěz posledních dvou ročníků Lipsko. V úterním čtvrtfinále jste doma zdolali Stuttgart, což je možná nejtěžší možný soupeř.

Stuttgart hraje velice dobrý fotbal v této sezoně, je to nepříjemný soupeř. Německý pohár chceme vyhrát, tak jsme ho museli vyřadit, i když jsme dvakrát v utkání prohrávali jako v Lipsku. Německý pohár je pro nás největší prioritou, šance v něm uspět jsou pro nás momentálně nejvyšší. Máme cíl dojít co nejdál ve všech soutěžích. I v Evropské lize, ale v Německu tahle soutěž takovým tahákem ve skupinové fázi není. Až v závěrečných vyřazovacích kolech se stává zajímavou, když narážíte na silné soupeře. Ale jak už jsem řekl, bundesliga a Německý pohár jsou pro nás víc než Evropská liga.

Patrik Schick

Patrik Schick

Bayer 04 Leverkusen

  • Zápasy

    35
  • Minuty

    2348
  • Góly

    18
Detail hráče

Dal jste si i vy nějaký sezonní gólový cíl?

Zatím jsem dal ve všech třech soutěžích šest gólů, když jich nastřílím přes deset, tak to bude dobré. Ale žádné konkrétní číslo si nedávám, nemám to ani úplně rád, aby mě to zbytečně nesvazovalo. V každém zápase chci gól dát, uvidíme, na čem se na konci sezony zastavím.

Každá trefa vás přibližuje ke vstupu do prestižního Klubu ligových kanonýrů Gólu. Aktuálně jste na kótě 73.

Blížím se ke stovce, samozřejmě, kdybych byl pořád zdravý, tak bych už, myslím, kolem tohoto čísla i byl. Budu muset makat, abych se ke stovce přiblížil co nejdřív!

Co říkáte na los EURO 2024 a soupeřům, na které v červnu s českým národním týmem narazíte?

Není to úplně smrtící los, jsem s ním spokojený. Portugalsko je jasným favoritem naší skupiny, s Turky to může být vyrovnané a budeme čekat, kdo jako třetí soupeř vzejde z březnové baráže. Je to atraktivní los a pro české fanoušky asi i nejlepší, co je mohlo potkat, když je úvodní utkání kousek za hranicemi v Lipsku a další dvě pak v Hamburku. Doufám, že nás přijede povzbudit hodně fanoušků, že jim předvedeme dobrý fotbal a postoupíme ze skupiny.

Jak se vám zamlouvají stadiony v Lipsku a Hamburku, na kterých se bude hrát?

Lipsko samozřejmě znám, je to hezký stadion, tam se fanouškům bude líbit. Ale to vesměs platí o všech, na kterých se EURO 2024 bude hrát. V Hamburku jsme hráli s nároďákem kvalifikační zápas v roce 2016 proti Německu, takže ho znám taky. Dva zápasy na jednom stadionu jsou fajn nejen pro fanoušky, protože si zde mohou udělat delší pobyt, ale je to ideální i pro nás, že se nebudeme muset stěhovat. Atmosféra na obou bude určitě výborná!

Už s vámi mluvil nový reprezentační trenér Ivan Hašek nebo se v dohledné době chystá přijet na některý bundesligový zápas?

Krátce jsme spolu už mluvili. Byl se podívat na našem zápase v Lipsku. A určitě se ještě brzy potkáme.

Schází se česko-slovenská minikolonie, která nyní je v Leverkusenu, i mimo trávníky?

Snažíme se o to, naposledy jsme byli i s holkami společně na večeři k mým narozeninám.

Žije už Düsseldorf, kde s rodinou bydlíte, evropským šampionátem?

Na to je, myslím, ještě brzy. V minulých dnech žil hlavně evropským šampionátem v házené, což je v Německu druhý nejpopulárnější sport po fotbalu. Už se samozřejmě těším, jak fotbalovým mistrovstvím Evropy budou německá města v příštích týdnech a měsících žít!

Článek vyšel jako součást newsletteru Gól pro členy FAČR.

Vizitka Patrik Schicka
Narozen: 24. ledna 1996
Výška: 191 cm
Váha: 90 kg
Stav: manželka Hana, dcera Victoria (3,5), syn Nico (2,5)
Fotbalový post: útočník
Hráčská kariéra: Sparta Praha (2007-2015), Bohemians 1905 (2015-2016), Sparta Praha (2016),
Sampdoria Janov (Itálie, 2016-2017), AS Řím (Itálie, 2017-2019), RB Lipsko (Německo, 2019-2020),
Bayer Leverkusen (Německo, 2020-?)
Reprezentace: 35 zápasů, 18 gólů
Největší úspěchy: postup do čtvrtfinále EURO 2020, druhý nejlepší střelec EURO 2020,
účast na EURO hráčů do 21 let (Polsko 2017), mistr české ligy (2014), vítěz Poháru FAČR (2014),
vítěz ankety Fotbalista roku (2021, 2022), vítěz ankety Talent roku 2015