Pluskal byl tvrďák… Pravda, sem tam předvedl hrubější zákrok, ale jinak se mohl pro svůj tým přetrhnout. Jako jeden z prvních v Československu, kdy ještě spousta tréninků probíhala na škváře, začal používat skluzy. A když si v zápase proti Samaře utrhl meniskus, nenechal se vystřídat a utkání dohrál!

S fotbalem sice začínal ve Zlíně, ale brzy se dostal do Dukly, kde vydržel až do konce kariéry. Tam se potkal třeba s Josefem Masopustem, se kterým je pojilo velké přátelství.

Masopust na to před lety vzpomínal: „Já byl ještě v Teplicích, on ve Zlíně. A sešli jsme se na srazu reprezentačních lvíčat v Klánovicích. Dorazil s rancem buchet od maminky. Nakonec jsme nic nehráli, ale buchty jsme snědli a jeli jsme zase domů. Od té doby jsme byli kamarádi.“

Spolu tak oslavili bronz na mistrovství Evropy 1960, stříbro na mistrovství světa 1962 i osm ligových titulů s Duklou. Vždyť Pluskal v armádním klubu vydržel od roku 1951 až do roku 1966!

„Nenarodil se velkým fotbalistou,“ popisoval Ota Pavel ve známé knížce Dukla mezi mrakodrapy, „ale stal se jím v Dukle a v národním mužstvu. Měl také příliš dlouhé a silné nohy, aby s nimi mohl provádět kouzla jako Josef Masopust. Ale měl něco, z čeho rostla budoucí železná záloha: dával Masopustovi svou přítomností klid a on mohl jít kupředu.“

Za československou reprezentaci odehrál 56 zápasů. Dal v nich jediný gól – trefil se hned při své premiéře proti Rumunsku v roce 1952, a pak už ani jednou.

Ale reprezentace pro něj znamenala hodně, jak přiznal v rozhovoru pro iDNES.cz, když slavil sedmdesátiny:

„Když vyhrajete, když člověk reprezentuje vlast, to je velká radost, hřeje u srdce. A když je člověk vybrán do mužstva světa, přiznám, to byla velká hrdost.“

Poslední větou připomněl exhibiční zápas z roku 1963, kdy si anglický fotbal pozval ke stým narozeninám nejlepší hráče své doby.

A tak na hřišti byli k vidění brankář Jašin, obránce Santos, záložníci Di Stefano nebo Masopust, útočník Gento… A mezi nimi Pluskal!

„To jsem si poprvé připadal jako profík,“ dodal.

Po hráčské kariéře se stal trenérem. Působil v Plzni, do první ligy dostal Bohemians a několik let pracoval na Kypru.

Pluskal zemřel přesně před patnácti lety, 28. května 2005, ve věku nedožitých pětasedmdesáti let.