Svěřenci trenéra Jiřího Žiláka nejprve porazili Černou Horu 4:0 a v druhém utkání porazili Albánii 6:1. Mladí Portugalci také zmíněné soupeře porazili, když Albánii přehráli 3:0 a Černou Horu 6:1. Bodově na tom tedy oba týmy před vzájemným soubojem byli stejně, český tým ale držel první příčku díky o gól lepšímu skóre.

Hned na začátku druhé minuty se domácí Portugalci dočkali první branky, když míč do sítě dopravil Quenda, ale gól neplatil, protože mladý Portugalec zahrál před střelou rukou. Téměř až drtivý tlak domácích v úvodních pěti minutách vygradoval individuální akcí Varely, který následně centrem našel Quendu, ten ale hlavou přestřelil.

Na konci patnácté minuty se do další střelecké příležitosti dostal Quenda, ale jeho střela po zemi těsně minula branku. Portugalský tlak v dalších minutách trochu polevil a ke slovu se dostali i čeští hráči. Například Adam Sosna, který ve 27. minutě střílel zpoza vápna křížem na zadní tyč, ale jeho prudká rána skončila kousek vedle tyče.

Nakonec se ale vedení v zápase ujali domácí fotbalisté ve 31. minutě, kdy si po rychlém protiútoku Varely jedním rychlým dotykem připravil míč ke střele Gabriel Silva a propálil vše před sebou. O chvíli později k odraženému míči za vápnem Portugalska doběhl jako první kapitán Řeháček, ale svou střelu volejem poslal daleko od branky. V posledních pěti minutách prvního poločasu měli Portugalci dalších několik střel zpoza vápna, ale čeští hráči obětavě skákali do všech střel, které se jim dařilo blokovat a poločas tak skončil 1:0 ve prospěch Portugalska.

Do druhého poločasu udělal trenér Žilák dvě změny, když Višňu s Čížkem nahradili Slončík a Nechvátal. Tři minuty po změně stran se dostal do obrovské šance Naskos, který byl ve výborný pozici po přihrávce od Moudrého, ale záložník pražské Slavie vysoko přestřelil. Krátce na to po dvou rohových kopech za sebou musel zasahovat Obdržálek v české brance. Nejprve vyrazil hlavičku k tyči, následně prudkou ránu z hranice šestnáctky.

Na začátku osmašedesáté minuty se dostali čeští fotbalisté do další zajímavé situace, kdy domácí obránce nedokázal oblouček do vápna odhlavičkovat a jen jej tečoval k Řeháčkovi, český kapitán ale míč volejem netrefil a velkou šanci promarnil.

Šestasedmdesátá minuta znamenala další práci pro Marka Obdržálka v české brance, když musel předvést pohotový zákrok proti dělovce Cardosa Varely. Naštěstí pro české mužstvo míč vyrazil. Krátce poté naopak domácí brankář neudržel v rukavicích centr z přímého kopu, následně ale dokázal včas vyběhnout a nedovolil Poturnayovi vyrovnat. A v 82. minutě se po levé straně hřiště protáhl Cardoso Varela, jenž předložil míč pod sebe a střídající Afonso Meireles bez problémů poslal míč do sítě.

Český tým tak nakonec podlehl Portugalsku 0:2 a ve skupině 5 základní fáze kvalifikace končí na druhém místě. Na postupu do jarní elitní fáze to ale nic nemění.

"První poločas byli domácí lepším týmem, měli několik šancí a zaslouženě se dostali do vedení ve 31. minutě po rychlém protiútoku. Našemu týmu chyběla lepší kvalita při práci s míčem, když jsme často ztráceli a naši největší šanci nevyužil Řeháček. Ve druhém poločase se náš výkon zlepšil. Vytvářeli jsme si šance, ale koncovka byla nepřesná. V 82. minutě Portugalsko vstřelilo druhý gól. Snížit mohl Míček, ale ani on nemířil přesně. Tým zaslouží pochvalu především za druhý poločas, kdy se zlepšil pohyb i práce s míčem. Ceníme si postupu do elitní fáze kvalifikace. Výkon ve druhém poločase proti silnému Portugalsku pro nás bude metou, kam parametry náší hry budeme chtít posouvat," uvedl po utkání trenér Jiří Žilák.

Kvalifikace o postup na ME hráčů do 17 let v roce 2024 - základní fáze
Česko - Portugalsko 0:2 (0:1)

Branky: 31. Gabriel Silva, 82. Meireles. ŽK: Patrão. Rozhodčí: Kopiievskyi - Skoblia (oba Ukrajina), Dolgikh (Kazachstán).

Česko: Obdržálek – Řeháček (86. Siegl), Poturnay, Míček, Palivec – Čížek (46. Slončík), Naskos – Švancara (62. Kolářík), Moudrý (77. Panoš), Sosna – Višňa (46. Nechvátal).

Portugalsko: D. Ferreira – E. Mota, R. Silva, R. Mota, Cunha – Trovisco (88. Vieira), Felicíssimo, Simões (83. Daiber) – Quenda (70. Meireles), G. Silva (70. Patrão), Varela (88. Mora).