V novém dílu REPRE TALK mluvil také o probíhajícím mistrovství světa.

Tomáši, v pátek začal předprodej vstupenek (více o prodeji ZDE) na zápas proti Polsku. Už máte kvalifikaci o postup na EURO 2024 v hlavě?

Tu mám v hlavě už od posledního zápasu za reprezentaci, což bylo v listopadu v Turecku. A pak nám to připomněl třeba říjnový los. Teď, jak pomalu končí mistrovství světa, tak se už těším na EURO v Německu. Doufám, že se tam dostaneme. Kvalifikaci začneme hned nejtěžším zápasem proti Polsku.

A takový zápas by si zasloužil vyprodanou Fortuna Arenu, ne?

Každopádně! Vzpomínám si na poslední letošní domácí zápas v Olomouci proti Faerským ostrovům. I když to byla příprava, tak atmosféra byla skvělá. Byli jsme nadšení a fanouškům jsme chtěli ukázat maximum. Když bude plno v Edenu, tak nám to proti Polsku moc pomůže. Věřím, že i fanoušci nám pomůžou k tomu, abychom kvalifikaci dobře odstartovali.

Letos do Česka přicestovaly velké hvězdy v čele s Cristianem Ronaldem. Příští rok může přijet polský útočník Robert Lewandowski. Jak ho vnímáte?

Když přijelo Portugalsko, hodně lidí to bralo tak, že přijel Ronaldo. V březnu přijede Polsko, tak to pro většinu bude Lewandowski. Tihle hráči své kvality prokazují dlouhodobě a jsou největšími zbraněmi svých týmů. My se na to musíme připravit. Zároveň budeme moc rádi, když fanoušci přijdou podpořit hlavně nás. Je mi jasné, že každý bude zvědavý na Lewandowského, ale budou fandit hlavně nám jako Česku.

Co na složení kvalifikační skupiny říkáte?

Všichni víme, kolik postupů za sebou na mistrovství Evropy máme. Rozhodně tuhle sérii nechceme přerušit, takže naším jasným cílem je postup na EURO do Německa. Co se týče složení skupiny, tak všechny týmy mají nějakou kvalitu, žádný zápas nebude jednoduchý, ale jednoznačným cílem je postup.

 

Co říkáte na vystoupení Polska na mistrovství světa?

Myslím, že ho můžou považovat za úspěšné. Základem i úspěchem pro ně byl postup ze základní skupiny, což se jim povedlo. Pak narazili na Francii, což je velký tým, a nakonec prohráli. Ale myslím, že si počínali důstojně. Dokázali, že se na mistrovství světa dostali právem.

Co vás zatím na mistrovství zaujalo nejvíc?

Je hodně překvapení. Sám to mám rád, když trpaslíci – nebo ne tak zvučná jména – překvapí silnější soupeře. Třeba Korea, Japonsko nebo Austrálie. Nebo Maroko ve čtvrtfinále. Viděli jsme hodně zvratů. Vzpomeňme na skupinu, ve které v jednu chvíli nepostupovalo ani Španělsko, ani Německo. A dál? Upřímně, nebyl jsem fanouškem toho, aby se mistrovství konalo v Kataru, ale když dám politiku stranou, tak samotný fotbal na hřišti má kvalitu velkou.

Hypotetická a provokativní otázka. Jak by si v téhle konkurenci vedla česká reprezentace?

Samotného mě to samozřejmě občas napadne, protože mě pořád moc mrzí, že tam nejsme. A už v březnu uvidíme, jak bychom na tom byli, protože narazíme na Polsko. Věřím, že na ně máme. Na mistrovství světa je podle mě nejtěžší se dostat. Pak už v porovnání s Eurem velké rozdíly ve skupinách nejsou.

Na mistrovství světa hraje spousta týmů, proti kterým česká reprezentace nedávno hrála. Porovnáváte, jak se jim daří teď a jak se jim dařilo proti vám?

V hlavě to porovnávám. Třeba Chorvatsko – remizovali jsme s nimi loni na Euru. Nebo Švýcarsko – to jsme jednou porazili a podruhé jsme prohráli po velmi dobrém výkonu. A taky Nizozemsko – prohrálo naposledy s námi před rokem a půl na Euru, což byl asi nejhezčí zápas, který jsem za nároďák odehrál. Ano, jsou tam týmy, se kterými jsme hráli velmi dobře. Ale je zapotřebí to dokazovat zápas co zápas. Fotbal je vyrovnaný. Podívejte třeba na Saúdskou Arábii, která porazila Argentinu. Tím, jak se fotbal vyrovnává, jsou čím dál důležitější kvalifikace, protože nejtěžší je na takové turnaje vůbec postoupit.

Baví vás nástup mladých hráčů?

Jasně. Podívejte na Bellinghama, který v devatenácti letech vlastně táhl Anglii. To samé Mbappé ve Francii. I když jsem týmovější hráč, tak jednotlivci jsou strašně důležití. A když jsou to takhle mladí hráči? Jenom dobře, každý fanoušek se na ně těší, protože oceňují třeba individuální schopnosti.

Vynikáte ve fyzické připravenosti. Dovedete si představit, že z mistrovství světa naskočíte takřka rovnou do ligové soutěže?

Já bych to nepřeceňoval. Každý se toho bojí, že hráči budou unavení a vyřízení. Ale kdyby mistrovství světa nebylo, tak by ti hráči hráli každé čtyři nebo pět dní ligová utkání. Akorát teď hrají v Kataru na mistrovství světa a těch zápasů někteří možná odehrajou dokonce míň, než kdyby hráli ligu a poháry. Myslím, že se to přeceňuje. Ti hráči nebudou unavení, ale naopak v zápasovém rytmu.

Vám přišla vhod netypická zimní přestávka?

Pro mě to bylo stejné, jako když jsem byl v Česku. Samozřejmě jsem byl rád s rodinou, trošku jsem si oddechl. Ale kdybychom hráli na mistrovství světa, byl bych rozhodně radši. Vždyť teď už jsme v přípravě a hrajeme přáteláky.

V úterý hrál West Ham přípravný zápas. Proč jste chyběl?

Dva dny jsem měl menší problémy se zády. Hráli jsme proti soupeři ze třetí ligy a každý hráč nastoupil jen na poločas. Trenér s doktory a fyzioterapeuty mi řekli, ať si dám oddych. Dva dny jsem trénoval individuálně. Ale už se cítím fit.

Blíží se konec roku 2022. Jak ho z fotbalového hlediska hodnotíte?

Co se týče reprezentace, tak tam byl neúspěch. Herně se mi to docela líbilo, ale nejdůležitější jsou výsledky, které dobré nebyly. Spadli jsme z elitní skupiny Ligy národů a nepostoupili jsme na mistrovství světa. Zároveň musím třeba pochválit nové hráče, kteří se ukázali na posledním listopadovém srazu – takže vidím i pozitiva, které si, doufám, přeneseme do nového roku.

A West Ham?

Tam bych to rozdělil na dva půlroky. Na jaře jsme skončili sedmí v lize, což byl obrovský úspěch. Dařilo se nám i v Evropské lize, ve které jsme postoupili do semifinále. Ale aktuální podzim už tak dobrý nebyl. Nejsme tam, kde bychom chtěli být. Nevstoupili jsme do nové sezony úplně dobře, tak snad nám pauza kvůli mistrovství světa pomůže. Je zapotřebí to zlepšit, abychom zase jeli jako v minulé sezoně.

I vy sám jste si na sebe upletl bič, když jste dal v předminulé sezoně deset ligových gólů. Cítíte, že kritika a tlak teď na podzim na vaši osobu vzrostly?

To jsem cítil, i když jsme hráli nahoře. Pomalu jsem měl pocit, že chceme hrát o titul, takže tlak je tam vždycky… Když se hraje níž a nedaří se, hráči to cítí. Od fanoušků, od všech lidí okolo… Možná jsem těch gólů v té nejlepší sezoně dal až moc, protože je teď fanoušci chtějí opakovat každou sezonu, což není úplně jednoduché. Chci hrát líp, než jsem hrál. Snad mně i týmu pomůže pauza, protože nás čeká ještě spousta zápasů. Chtěli bychom se zvednout v lize a zabojovat o postup do evropských pohárů přes FA Cup nebo Evropskou konferenční ligu.

První možnost nakopnout se budete mít mít 26. prosince proti Arsenalu. Těžký soupeř na úvod.

Víme, že je Arsenal ve formě. Ale je to první kolo po dlouhé pauze, takže ten zápas bude trochu jiný. Může nám to dát dokonce výhodu, protože budeme mít motivaci dostat se zpátky.

A jaký máte výhled do roku 2023? Postup na EURO 2024 a do finále Evropské konferenční ligy, které se příští rok bude hrát ve Fortuna Areně v Praze?

O reprezentaci už jsem mluvil a postup je jasný cíl. Co se týče West Hamu, chceme se zvednout v lize. A poháry? Už postup do finále by byl velká věc. To, že se hraje v Edenu, je pro mě ještě větší motivace. Můžu se vrátit domů a asi by většina českých diváků fandila West Hamu.

Blíží se Vánoce, které poprvé strávíte ve čtyřech. Jak se těšíte?

Moc! Už loni se tehdy tříletá dcera těšila, letos to bude ještě větší. Už jsme napsali Ježíškovi a o Vánocích se bavíme poslední měsíc. Navíc se nám narodila druhá dcera, takže budeme u stromečku ve čtyřech. Víc si to bude užívat starší dcera, ta mladší to ještě vnímat nebude.

Lze v Anglii sehnat všechno podstatné včetně stromečku, kapra nebo cukroví?

Všechno jde, i když kapr je trochu těžší. V Anglii mají kapra jen tak, že ho chytíte a pustíte zpátky, odnést si ho domů je zakázané. My přitom byli zvyklí vzít kapra do vany, tři dny krmit, pojmenovat… To teď nejde, ale koupit lze. Přes West Ham jsem si ho vždycky objednal a v kuchyni mi ho dávali. Takže bude kapr, bramborový salát, cukroví i živý stromeček a další tradice.

Přijede někdo z rodiny?

To ne, budeme ve čtyřech. Navíc se nikomu moc nechce takhle přímo o Vánocích přejíždět, ale pak další dny už máme naplánované návštěvy od bližší rodiny. Užijeme si to.

Podílíte se na přípravách Vánoc, nebo to necháváte na manželce?

Moje práce je stromeček, který zdobím. Co se týče kuchyně a cukroví, tak jsem spíš ochutnávač. Mám rád tradice. Takže nám od rána hrají koledy, pouštíme svíčky ve skořápkách na vodě, dáváme šupiny pod talíř…

Ještě poslední věc, David Moyes se nechal slyšet, že vás vidí jako trenéra v budoucnosti. Co na to říkáte?

Já ten rozhovor neviděl, ale říkal mi to Vláďa Coufal. Už jsem to od trenéra slyšel i osobně. Většinou se zasměju. Ale i teď jako hráč se snažím ostatním pomáhat nebo říkat, co by bylo potřeba pro tým udělat. Takže o nějaké taktické věci se snažím už teď jako hráč. Ne proto, že bych chtěl být trenér, ale protože  jsou důležité. A co bude, až skončím jako hráč? To opravdu nevím. Teď si užívám, že hraju, a až se bude blížit konec kariéry, mohu o tom začít přemýšlet.

Vstupenky jako vánoční dárek. Začal předprodej na zápas proti Polsku