První vzájemný zápas skončil v úterý vítězstvím Dánska 3:2. Soupeř vedl 1:0, čeští mladíci dokázali skóre otočit, ale Dánům se podařilo totéž a nakonec o gól vyhráli. 

V odvetě český tým nastoupil v kompletně odlišné zahajovací sestavě, kapitánem mužstva byl záložník David Planka. Tentokrát se vedení v zápase ujali čeští fotbalisté, když přesný centr z přímého kopu v podání kapitána Planky proměnil ve vedoucí gól hlavičkou mladoboleslavský útočník Jan Buryán

Čeští fotbalisté udrželi jednobrankové vedení do poločasu, ale po změně stran stačilo Dánsku jen pár minut k otočení skóre. Nejprve srovnal ve 48. minutě střídající Alexander Simmelhack a o další tři minuty později poslal Dánsko do vedení Thomas Jorgensen. Obrat skóre v úvodu druhého poločasu dokonal v šedesáté minutě Valdemar Byskov, který zvýšil již na 3:1.

Českému týmu se do konce utkání skóre již zvrátit nepodařilo a s Dánskem tak prohrálo i druhé utkání. 

"Do druhého vzájemného utkání proti Dánsku jsme měli velmi dobrý vstup. Dařilo se nám kontrolovat míč, ale i aktivně napadat rozehrávku soupeře. Za to jsme byli odměněni brankou po skvěle kopnuté standardce a dalšími šancemi a střelami. Žádná z nich však nebyla využita. Soupeř nás ohrozil prakticky jen ze standardních situací. Naopak začátek druhého poločasu nám hrubě nevyšel, když jsme ve dvou minutách přišli o vedení. Nejprve jsme si dali vlastní gól a po šťastné střele soupeře inkasovali podruhé. Tým se dostal do útlumu a po další hrubé chybě obdržel další branku. Poté tým opět ožil a několikrát jsme byli blízko korekci skóre. Žádnou z příležitostí se nám však nepodařilo proměnit. Máme za sebou dva skvělé zápasy, ani v jednom jsme nebyli horším tymem. Jsme rádi, že jsme mohli změřit síly s tak silným, kvalitním a všestranným soupeřem. Před elitní fází kvalifikace nám toto dvojutkaní ukázalo v čem jsme silní, na čem ještě potřebujeme zapracovat a dalo nám i možnost vyzkoušet nové hráče," uvedl trenér Tomáš Janotka.


Národní tým do 19 let čeká vrchol jara v březnu, kdy tým vyrazí do Itálie k zápasům elitní fáze kvalifikace o postup na evropský šampionát, který pořádá Severní Irsko. Mladí čeští reprezentanti musí přejít přes Gruzii, domácí Itálii a Skotsko. Pokud se český tým probojuje na evropský šampionát, turnaj v Severním Irsku je na programu od 15. do 28. července 2024.


Přípravné utkání reprezentace do 19 let (hráno ve Španělsku)

Česko - Dánsko 1:3 (1:0)

Branky: 33. Buryán - 48. Simmelhack, 51. Jorgensen, 60. Byskov. Rozhodčí: Acosta.

Česko: Rezek - Toman (54. Krupička), Říha, Konečný, Zachoval - Planka, Jalovičor (80. Toula), Rus - Hranoš (68. Uriča), Buryán (68. Hamza), Mokrovics (54. Pudil A.).

Dánsko: Kiilerich (46. Andresen) - Christiansen, Lauritsen (60. Vraa), Andersen (90. McCoy), Bakhit, Nielsen, Bjornholm (46. Soe), Jakobsen (75. Hansborg-Sorensen), Jorgensen (60. Bomholt), Byskov (60. Opoku), Hojlund (46. Simmelhack).

Foto: Pinatar Arena.