Česko aktuálně drží ve své kvalifikační skupině postupovou pozici a usiluje o osmou účast na evropském šampionátu za sebou.

„Postup na EURO 2024 je jednoznačný cíl nadcházejícího srazu. Všichni víme, co je v zápasech proti Polsku a Moldavsku v sázce. Nepochybuju, že každý člen týmu odvede na srazu maximum a všechno podřídí právě splnění tohoto cíle,“ ujistil manažer reprezentace Tomáš Pešír.

V posledních zápasech roku 2023 bude reprezentaci chybět několik opor. Zdravotní potíže nepustí na sraz například Jiřího Pavlenku, Patrika Schicka a pravděpodobně ani Ladislava Krejčího.

Naopak novými tvářemi budou útočníci Vasil Kušej a Tomáš Chorý. Na první reprezentační start zatím čekají Matěj Kovář a Martin Vitík, kteří už ale s národním týmem v minulosti byli, naposledy v říjnu.

„Vasila Kušeje i Tomáše Chorého jsme dlouhodobě sledovali. Jsme přesvědčení, že si pozvánku do reprezentace zaslouží. Jsou to fotbaloví bojovníci, kteří mohou být v obou nadcházejících zápasech pro naše mužstvo velmi platní,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.

Národní tým se bude moci v obou zápasech spolehnout na výraznou podporu fanoušků. Do Polska vyrazí přibližně dva tisíce českých příznivců – FAČR ve spolupráci s Českými drahami dokonce vyšle speciální vlak Puma Express, který příznivce dopraví v den zápasu do Varšavy a po utkání zase zpátky. Druhé utkání proti Moldavsku bude vyprodané. Do prodeje v síti Ticketportal se v pátek 10. listopadu dostanou už jen poslední desítky vstupenek z nevyzvednutých blokací nebo rezervací.

Reprezentace se sejde v pondělí 13. listopadu v Praze, kde se bude připravovat až do středečního odletu do Polska. Tam proti domácím nastoupí v pátek 17. listopadu. Poslední zápas roku odehraje národní tým 20. listopadu proti Moldavsku v Olomouci.

Nominace české reprezentace na zápasy v Polsku a s Moldavskem:
Brankáři: Starty/branky
Matěj Kovář (Bayer 04 Leverkusen) 0/0
Aleš Mandous (SK Slavia Praha) 4/0
Jindřich Staněk (FC Viktoria Plzeň) 6/0
Obránci: Starty/branky
Jakub Brabec (Aris Soluň) 40/2
Vladimír Coufal (West Ham United FC) 39/1
David Douděra (SK Slavia Praha) 4/0
Tomáš Holeš (SK Slavia Praha) 24/2
David Jurásek (SL Benfica) 5/0
Patrizio Stronati (Puskás Akadémia FC) 4/1
Martin Vitík (AC Sparta Praha) 0/0
Záložníci: Starty/branky
Václav Černý (VfL Wolfsburg) 15/5
Alex Král (1. FC Union Berlín) 37/2
Ondřej Lingr (Feyenoord Rotterdam) 9/0
Lukáš Masopust (SK Slavia Praha) 33/2
Lukáš Provod (SK Slavia Praha) 14/2
Lukáš Sadílek (AC Sparta Praha) 3/0
Michal Sadílek (FC Twente) 19/1
Tomáš Souček (West Ham United FC) 64/10
Útočníci: Starty/branky
Adam Hložek (Bayer 04 Leverkusen) 27/2
Tomáš Chorý (FC Viktoria Plzeň) 0/0
Mojmír Chytil (SK Slavia Praha) 9/4
Jan Kuchta (AC Sparta Praha) 19/2
Vasil Kušej (FK Mladá Boleslav) 0/0
Náhradníci:

Brankáři: Václav Hladký (Ipswich Town FC), Tomáš Koubek (FC Augsburg), Jiří Pavlenka (SV Werder Brémy), Matouš Trmal (FK Mladá Boleslav).

Obránci: Martin Frýdek (FC Luzern), Adam Gabriel (FC Midtjylland), Robin Hranáč (FC Viktoria Plzeň), Václav Jemelka (FC Viktoria Plzeň), Tomáš Kalas (FC Schalke 04), Ladislav Krejčí (AC Sparta Praha), Aleš Matějů (Palermo FC), Filip Panák (AC Sparta Praha), Tomáš Vlček (SK Slavia Praha), Tomáš Wiesner (AC Sparta Praha), Jaroslav Zelený (AC Sparta Praha), David Zima (FC Turín).

Záložníci: Pavel Bucha (FC Viktoria Plzeň), Jakub Jankto (Cagliari Calcio), Lukáš Kalvach (FC Viktoria Plzeň), Jan Kopic (FC Viktoria Plzeň), Jakub Pešek (AC Sparta Praha), Pavel Šulc (FC Viktoria Plzeň).

Útočníci: Tomáš Čvančara (Borussia Mönchengladbach), Václav Jurečka (SK Slavia Praha), Tomáš Pekhart (Legia Varšava).

Nominační tisková konference reprezentace do 21 let a A týmu (7. 11. 2023)

Nominační tisková konference reprezentace do 21 let a A týmu (7. 11. 2023)