Česko A

Reprezentační áčko se bude pod novým trenérem Ivanem Haškem v první polovině roku chystat na mistrovství Evropy, které se letos uskuteční v Německu. Úvodní přípravné zápasy odehraje český tým v březnu, kdy má na programu jeden domácí a jeden venkovní zápas.

Na mistrovství Evropy (14. června až 14. července) se Češi v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a týmem, který postoupí z březnového playoff. Po EURU pak na podzim odstartuje nový ročník Ligy národů.

Program české reprezentace na ME v Německu

  • 18. června: 21:00 Portugalsko - Česko (Lipsko),
  • 22. června: 15:00 vítěz play off C - Česko (Hamburk),
  • 26. června: 21:00 Česko - Turecko (Hamburk).  

Česko 21

Reprezentační tým do 21 let v roce 2024 dokončí rozehranou kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy, které v roce 2025 hostí Slovensko. A čeští mladíci usilují o třetí účast na závěrečném turnaji za sebou. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka zatím odehráli tři zápasy s bilancí dvou remíz a jedné porážky. V září 2023 podlehli na Islandu 1:2, o měsíc později v domácích zápasech v Českých Budějovicích zapsali nerozhodné výsledky 1:1 proti Walesu a bezbrankovou remízu s Dánskem.

„Lvíčata“ vstoupí do kvalifikačních bojů letos v březnu, kdy v domácím prostředí přivítají Island (26. 3.). Ještě před ním sehrají 21. března domácí přípravný zápas, pravděpodobně proti Severnímu Irsku. Na podzim už jednadvacítku čeká kvalifikační finiš se čtyřmi duely: 6. září v Litvě, 10. září v Dánsku, 11. října ve Walesu a 15. října s Litvou. 

Na šampionát postoupí přímo vítězové devíti kvalifikačních skupin a tři nejlepší týmy z druhých míst. Dalších šest mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utkají standardním vyřazovacím způsobem o poslední tři volné pozice.

Ženy

Ženská reprezentace zahájí kalendářní rok v únoru herním soustředěním v zahraničí. Zároveň bude čekat na březnový los kvalifikace o mistrovství Evropy. Samotná kvalifikace odstartuje hned v dubnu a zápasy v základních skupinách budou probíhat do léta. Hrát se bude stejným systémem jako loňská Liga národů.

Češky si v loňském roce vybojovaly postup do nejvyšší výkonnostní Ligy A a právě toto postavení jim může teoreticky usnadnit cestu ne evropský šampionát. V rámci čtyřčlenné základní skupiny kvalifikace je čekají nejsilnější týmy Evropy, přímo na EURO postoupí dva nejlepší týmy skupiny a týmy na třetím a čtvrtém místě pak v prvním kole následné baráže vyzvou soupeřky z nejslabší výkonnostní Ligy C.

Reprezentace žen do devatenácti let v dubnu zabojuje o postup na evropský šampionát. V druhé fázi kvalifikace tým trenéra Jana Navrátila v domácím prostředí odehraje kvalifikační turnaj, během kterého se střetne s Francií, Norskem a Ukrajinou. Druhou fázi kvalifikace čeká také reprezentaci do sedmnácti let. V druhé polovině března české reprezentantky odcestují do Německa, kde nastoupí proti domácímu výběru, Francii a Slovensku. Jak u týmu do devatenácti let, tak u týmu do sedmnácti let na EURO postoupí pouze vítěz skupiny.

Mládež

První polovina roku přinese z pohledu mládežnického fotbalu dva velmi důležité kvalifikační turnaje. Reprezentace do devatenácti let v rámci elitní fáze kvalifikace odcestuje do Itálie, kde bude o jediné postupové místo usilovat s domácím výběrem, Gruzií a Skotskem. Ve stejném termínu v druhé polovině března odehraje svou kvalifikaci také reprezentace do sedmnácti let, která v Bosně a Hercegovině vyzve domácí tým, Bělorusko a Polsko. Na EURO postoupí dva nejlepší týmy skupiny. Případné finálové turnaje ME se odehrají v létě.

Také další reprezentační výběry čekají minimálně v první polovině roku zajímavé akce. Reprezentace do dvaceti let hraje v březnu přípravné zápasy s Portugalskem a Anglií. Osmnáctka bude na turnaji v Pinataru, šestnáctka ve Francii. Reprezentaci do patnácti let čeká mimo jiné tradiční velký turnaj Delle Nazioni v Itálii a v létě jsou pak na programu i další tradiční turnaje jako je Memoriál Františka Harašty (Česko 16), Ježek Cup (Česko 18) a další.

Futsal

Futsalové reprezentace čeká zajímavý rok. A tým pod vedením nového trenéra Marka Kopeckého a jeho realizačního týmu odehraje na začátku února turnaj v Číně. Po celý rok se bude tým chystat na prosincové zahájení kvalifikace ME. Akademičtí futsalisté odehrají v červenci mistrovství světa v Šanghaji. V týmu bude většina hráčů reprezentace U23. Tým žen čeká další příprava pod novým koučem Tomášem Štverákem, která bude vrcholit účastí v kvalifikačním turnaji o postup na premiérové mistrovství světa. Reprezentace do 17 a 19 let budou mít nové trenérské obsazení, které bude známo v lednu 2024. Pokračovat bude příprava na kvalifikaci o postup na EURO U19. Kategorie do 17 let bude plnit úlohu přípravy hráčů do pozdější kategorie U19.

Beach soccer

Mužská reprezentace odehraje pravděpodobně v květnu evropskou kvalifikaci o FIFA mistrovství světa. V létě navíc čeští reprezentanti nastoupí v elitní divizi A Euro Beach Soccer League, kam se v loňském roce probojovali. Stejnou soutěž čeká také v létě reprezentaci žen, která by se ráda v červenci zúčastnila také tradičního turnaje Mundialito. Na konci července pak v rámci OH parku v Mostě odehrají reprezentační týmy mužů i žen mezinárodní zápasy právě v dějišti OH parku.