Seriál Skvěle, kluci! představuje základní principy hry, kterými by se na základě analýzy současných trendů chtěly prezentovat mládežnické reprezentace. Týden, co týden pro vás nyní trenéři U15-U20 vybírají a komentují herní situace, které tyto zásady v jejich očích splňují. Podívejte se na poslední díl seriálu této sezony.

Herní princip VARIABILITA

Vybrali jsme akci ze zápasu s Dánskem v rámci Elitní fáze kvalifikace o evropský šampionát kategorie U19 v roce 2019. Český celek svého severského soupeře porazil 3:1, a i díky této výhře nakonec slavil postup na ME v Arménii.

Herní situace je ze 71. minuty duelu za stavu 2:1 pro tým Jana Suchopárka. Míč má soupeř, ale český celek jej ve středním pásmu získává.


„Vidíme dobrou organizaci hry ve středním pásmu při obranné činnosti.  Po zisku míče naši hráči dobře využívají volného prostoru a přebírají si míč směrem k brance soupeře. Ve finální fázi a zakončení dobře spolupracují a výsledkem je gólová příležitost Pavla Šulce,“ chválí Suchopárek.

Hráči českého týmu pružně reagují na obsazení herního prostoru a jsou v tomto směru aktivní. „Všimněme si pohybu hráčů bez míče, kteří si hledají prostor v obraně soupeře, díky tomu si hráči vytvoří možnosti k zakončení, kterým je nakonec střela do tyče dánské branky,“ uzavírá trenér Suchopárek.

Skvěle, kluci!