Kouč „Lvíčat“ Jan Suchopárek může být s březnovým srazem ve východních Čechách spokojený.

Po vítězství nad Islandem znovu chválil tým a nadchla jej také atmosféra ve zcela zaplněné Malšovické aréně, kde povedený výkon jednadvacítky sledovalo 9126 diváků – to je rekordní návštěva na domácí kvalifikační zápas českého výběru do 21 let. O čem trenér hovořil na pozápasové tiskové konferenci?

O důležitosti úterního vítězství: „Naším jednoznačným úkolem bylo proti Islandu zvítězit, předchozí vývoj v tabulce, kdy jsme po třech zápasech měli dva body, k tomu předurčoval. Situace dobrá nebyla a stále není. Jsme pochopitelně moc rádi za to, že se to v Hradci Králové takhle povedlo. Vítězství proti Islandu pro nás znamená určitou šanci. Kdybychom to nezvládli, už tu šanci nemáme. Považuju to za takový první krok. Na podzim ve zbývajících čtyřech zápasech musíme hrát tak, abychom znovu uspěli, minimálně z druhého místa postoupili do baráže a postoupili na mistrovství Evropy. Pokud tedy hovořím o prvním kroku, ještě jich musíme udělat třeba šest dalších.“

Hodnocení utkání s Islandem: „Vyhráli jsme zaslouženě zejména díky efektivitě, která nám v předchozích zápasech chyběla. Měli jsme výborný vstup do utkání, rychlé vedení 2:0 ve 20. minutě vám pochopitelně pomůže. Ale soupeř i tak velmi dobře kombinoval a ukázal sílu v ofenzivě. Dělal nám stále problémy. Občas jsme museli jít do hlubokého bloku, v rozmezí mezi 25. a 35. minutou jsme udělali i dost chyb po zisku míče. V prvním poločase jsme museli sáhnout také k nucenému střídání Adama Karabce. Christophe Kabongo ale do utkání vstoupil výborně, směrem dopřed zase ukázal velkou kvalitu a tím nám hodně pomohl. Ve druhém poločase byl odměněn i brankou.“

O zápasové taktice: „Museli jsem jít za vítězstvím a hrát trochu na risk. I proto jsme hráli na dva útočníky Sejkem a Filou a v záloze se dvěma hodně ofenzivními hráči Karabcem a Ševčíkem. Sázeli jsme na to, že budou schopni připravit šance a branky. Nakonec se to potvrdilo, všichni byli produktivní. Hráči byli celkově soustředění, víc v pohodě než třeba na podzim na začátku kvalifikace. Většinou teď mají dobré vytížení v klubech, věří si a je to znát i v jednadvacítce. Navíc jsou schopni reagovat i na průběh hry či změnu rozestavení, čehož si také cením. Pozitivní je také to, že do zápasu zase nastoupili mladí hráči ročníku 2004, ze střídačky v závěru naskočili Slončík s Kričfalušim, což ukazuje i na solidní perspektivu.“

O atmosféře v Malšovické aréně s 9126 diváky: „Jedním slovem perfektní, jsem nadšený. Takhle by měla vypadat motivace pro hráče. U mládežnických reprezentací se pohybuji s nějakou pauzou asi 15 let a poprvé jsem zažil doma vyprodaný stadion. Prostě paráda. Ale také celková spolupráce tady byla skvělá: minulý pátek jsme se zúčastnili galavečera Královéhradeckého fotbalového svazu a také tam byla úžasná atmosféra.

Na stadionu to samé: bylo tady hodně dětí, které se třeba tolik na stadionu sledování fotbalu nevěnují, ale baví je to. Křičí, mají své idoly. Když třeba vidí Christopha Kabonga s míčem, začnou vřískat. Protože je to baví a chtěli by to umět také. Je to úžasné, další krok pro propagaci fotbalu. Ten je teď v Česku velmi sledovaný, diváci chodí na stadiony, což je skvělé. Reprezentační áčko postoupilo na Euro, v úterý se to samé povedlo naší sedmnáctce, velká gratulace trenérovi Jirkovi Žilákovi… Máme se na co těšit a musíme dělat maximum, abychom takové výsledky dokázali opakovat. Všichni si přejeme, aby měl fotbal ještě větší popularitu a přitáhl i zájem dětí.“