"Chtěl bych klukům poděkovat, jak zápas zvládli po všech těch událostech a splnili jsme cíl v podobě postupu na evropský šampionát," uvedl v rozhovoru pro ČT sport několik minut po závěrečném utkání s Moldavskem, ve kterém si reprezentace zajistila účast na osmém evropském šampionátu za sebou. 

"I přesto, že máme radost, tak před zápasem jsme se rozhodli, že pokračovat u národního týmu nebudeme. Předsedovi FAČR Petru Fouskovi jsem to oznámil. Tlak už byl enormní, někdy jsem to ani nechápal. I to přispělo k našemu rozhodnutí," řekl dále Jaroslav Šilhavý. 

"Není to jen o mně, ale mám za sebou celý realizační tým. Jsem přesvědčený, že práci jsme odvedli a výsledky za sebou zanecháváme dobré," dodal trenér.

Jaroslav Šilhavý nastoupil k české reprezentaci na podzim 2018. Celkem odtrénoval 58 zápasů, a je tak na druhém místě historické tabulky trenérů podle počtu otrénovaných utkání.

Nejdříve v rozehrané Lize národů zachránil účast v lize B a v dalším roce postoupil na EURO 2020, na kterém se Šilhavého tým dostal až do čtvrtfinále. Uspěl také v novém ročníku Ligy národů, ve které postoupil do elitní ligy A.

Na druhou stranu reprezentace nepostoupila na mistrovství světa a následně sestoupila v Lize národů zpět do ligy B.

Angažmá u reprezentace Jaroslav Šilhavý zakončil aktuálním postupem na EURO 2024. Na něm už povede národní tým jiný trenér.

Vyjádření předsedy FAČR Petra Fouska

„Chci v první řadě vyslovit spokojenost s tím, že jsme se na evropský šampionát probojovali. Trenér Šilhavý se mnou hovořil a své rozhodnutí mi oznámil. Je potřeba mu poděkovat jak za tuto kvalifikaci, tak za uplynulých pět let, kdy vedl národní mužstvo a povedlo se mu EURO 2020. Česká delegace na losu mistrovství Evropy určitě bude a hlavní je, že tam budeme jako účastníci finálového turnaje. Spekulovat o jménu nového hlavního trenéra reprezentace je předčasné. Na zasedání výkonného výboru určitě o novém trenérovi nerozhodneme.“  

Česko A - Moldavsko A (Olomouc, 20. 11. 2023)

Česko A - Moldavsko A (Olomouc, 20. 11. 2023)