Jiří Žilák působil ve FAČR od roku 2019. Nejdříve jako hlavní trenér reprezentace do 20 let, od léta 2022 jako kouč národního týmu do 16 let. S hráči ročníku narození 2007 vybojoval na jaře letošního roku účast na finálovém turnaji mistrovství Evropy do 17 let, které v květnu a červnu bude hostit Kypr. Český tým se v základní skupině střetne s domácím výběrem a také Ukrajinou a Srbskem.

„Jiří Žilák strávil u mládežnických reprezentací skoro šest let. Vrcholem pro něj bude blížící se mistrovství Evropy do 17 let. Je na místě mu za dobrou práci poděkovat a popřát hodně štěstí na šampionátu, na kterém Česko od roku 2019 chybělo,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

„Před časem nás informoval, že se i přes nabídku prodloužení smlouvy rozhodl vyslyšet novou výzvu. Jirkovi přeji všechno nejlepší v osobním i profesním životě a věřím, že dosáhne na úspěch na blížícím se mistrovství Evropy, na kterém své úspěšné angažmá u mládežnických reprezentací završí,“ poznamenal technický ředitel FAČR Erich Brabec.

A přímo Jiří Žilák dodal: „Jsem moc rád za příležitost, kterou jsem během těch šesti let ve fotbalové asociaci dostal. Měl jsem možnost vidět, jak funguje fotbal na mezinárodní úrovni u reprezentace do dvaceti a poté do šestnácti a sedmnácti let. Jsem nesmírně rád za to, že se nám letos povedlo postoupit na mistrovství Evropy. Právě účast na evropském šampionátu bude mým trenérským vrcholem a budu se snažit tým připravit co nejlépe, abychom dosáhli cílů, které jsme si před turnajem stanovili.“

Jiří Žilák po ukončení fotbalové kariéry působil od roku 2007 ve Viktorii Plzeň, kde byl nejprve asistentem trenéra a poté také hlavním trenérem u kategorií do šestnácti až devatenácti let. V roce 2018 byl šéftrenérem dorosteneckých týmů v Akademii Viktorie Plzeň a od ledna roku 2019 působil ve FAČR.