„Lvíčata“ zahájí „malé“ Euro 22. června soubojem se svým kvalifikačním sokem Anglií, ve skupině se pak ještě poměří s obhájcem titulu Německem a nakonec Izraelem.

Účast na druhém nejprestižnějším reprezentačním turnaji v Evropě znamená pro český fotbal velký úspěch, čeští mladíci se mezi 16 nejlepšími týmy starého kontinentu navíc představí podruhé za sebou. Příští rok se pokusí vylepšit bilanci z EURA 2021, na němž jejich předchůdci skončili v základní skupině v konkurenci Španělska, Itálie a domácího Slovinska na třetím místě a nepostoupili do další fáze.

V přiloženém videosestřihu se můžete podívat na klíčové okamžiky na podzim skončeného kvalifikačního cyklu. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka ve skupině skončili na druhém místě za suverénní Anglií a v září v napínavém barážovém dvojzápase postoupili na ME přes Island po venkovní výhře 2:1 a domácí bezbrankové remíze.

Jaké jsou ambice českého výběru před šampionátem, jehož základní část odehrají v gruzínských městech Batumi a Kutaisi? „Máme zajímavou skupinu. Z pohledu toho, že jsme stejně jako v kvalifikaci dostali Anglii a navíc obhájce titulu Německa. S Izraelem jsme považováni za jasné outsidery, ale věřím, že se i přesto dokážeme poprat o postup ze skupiny. I s tím vědomím, že Anglie s Německem jsou favority nejen naší skupiny, ale také celého mistrovství Evropy,“ říkal bezprostředně po říjnovém losu kouč Jan Suchopárek.

 

Také pro něj má cesta do Gruzie zvláštní nádech. V roce 2017 vedl na stejném místě reprezentaci do 19 let při evropském šampionátu a ta svoji pouť zde zakončila velmi ceněným postupem do semifinále. Tehdejší tým, složený z hráčů ročníku 1998 a mladší, se opíral o brankáře Martina Jedličku, obránce Matěje Chaluše s Liborem Holíkem, záložníky Alexe Krále s Michalem Sadílkem či útočníka a tehdejšího kapitána Ondřeje Šašinku.

Současná jednadvacítka stojí na hráčích ročníku 2000 a mladších a trenér Suchopárek si před cestou do Gruzie rád vybavuje vzpomínky na EURO U19. V červnu se vrátí na "místo činu" po šesti letech od předchozí úspěšné mise. „Jsem rád, že hrajeme základní skupinu v Gruzii, kde se nám dařilo v roce 2017 na mistrovství Evropy do 19 let a postoupili zde až do semifinále. To je věc, s níž můžeme být dnes spokojeni. Celkově věřím, že se nám turnaj povede, nezklameme a budeme konkurenceschopní i proti vynikajícím soupeřům ve skupině,“ podotkl trenér U21.

„Lvíčata“ se před mistrovstvím Evropy sejdou ještě v březnu, kdy sehrají dva přípravné zápasy. Pak už přijde na řadu červen: po skončení ligových soutěží odstartuje přípravný kemp v Česku a pak už následuje cesta do Gruzie. Proti Anglii a Německu se jednadvacítka představí v Batumi, poslední duel skupiny s Izraelem hostí Kutaisi. Pak bude jasné, zda bude cesta českého týmu pokračovat turnajem dál.