Letošní derniéru obstará přípravný zápas s Norskem, který se uskuteční ve španělském městě San Pedro del Pinatar (14:30).

„Rozhodně je naší motivací, abychom rok v úterý zakončili solidním výsledkem a rozešli se v pozitivní atmosféře,“ přál si kouč Jan Suchopárek. Souboj s Norskem je pro český tým zajímavou výzvou: Seveřané si v kvalifikaci zajistili přímý postup na mistrovství Evropy v příštím roce vítězstvím ve své skupině a na šampionát se podívají po devíti letech.

Norsko míří do Pinataru navíc povzbuzené sobotní remízou 1:1 na hřišti silné Francie. „Nebezpečný soupeř, velmi dobře organizovaný hrající v rozestavení 4-4-2. Kvalita ve středu pole, hrají přímočaře a mají také šikovné hráče v ofenzivě. Na přednosti soupeře musíme být nachystaní. Zároveň jsou trošku zranitelní v obranné fázi. Věřím, že se nám jejich nedostatky podaří potrestat. Ale očekávám velmi vyrovnaný zápas,“ uvedl Suchopárek, který ocenil i poslední výsledek soupeře a remízu získanou ve Francii.

„Rozhodně si tím posílili svoje sebevědomí. Byť Francie měla několik šancí, aby zápas rozhodla možná už v prvním poločase. Norsko však v závěru využilo jednu ze svých mála šancí, když spoléhalo především na rychlý přechod do útoku a výborně zahrávané standardní situace. I tak je remíza na hřišti jednoho z favoritů velmi dobrým výsledkem,“ podotkl Suchopárek.

 

Češi naopak chtějí odčinit páteční prohru 1:5 v Portugalsku, kde jim nevyšla konfrontace s úřadujícími mistry Evropy podle představ. „Bohužel jsme utrpěli vysokou porážku, nejvyšší za dobu, co jsme u jednadvacítky. Je třeba odstranit nedostatky, které jsme měli ve hře v Portugalsku. Měli jsme menší kvalitu především v blízkosti pokutového území a nebyli na rozdíl od soupeře vůbec produktivní. Ani dost koncentrovaní u standardních situací. Na tom všem jsme v posledních trénincích a celkově v přípravě pracovali,“ řekl Suchopárek.

Vzpomněl i na zápas reprezentace U19, která před čtyřmi lety v přípravném utkání podlehla v Nizozemsku 1:5, aby o několik dní později zvítězila ve Švýcarsku vysoko 5:0. „Věřím, že se něco podobného může částečně opakovat i nyní. Do utkání s Norskem jdeme s dalšími změnami v sestavě, ale náš tým má dobrý charakter a jsem přesvědčen, že jsme v úterý schopni podat mnohem lepší výkon než v Portugalsku,“ uvedl český trenér.

Tým „Lvíčat“ po pátečním zápase v Portugalsku doznal několika změn: od mužstva se odpojili Lukáš Červ, Michal Fukala, Matyáš Kozák a Matěj Valenta, Jakub Trefil a Pavel Šulc. Místo nich do Španělska dorazili Ondřej Pachlopník, Filip Souček, David Pech a Filip Vecheta. Pachlopník s Vechetou si proti Norsku mohou odbýt debut v jednadvacítce, stejně jako brankář Antonín Kinský.

„O změnách jsme dopředu věděli, jdeme do obou zápasů s částečně obměněnými mužstvy. Ale hráči, kteří přijeli, byli vybráni tak, aby zapadli do určité koncepce. Mužstvo je připravené a máme i varianty k použití během samotného utkání podle vývoje hry. Důležité bude, abychom zůstávali plně koncentrovaní v celém zápase. V Portugalsku byly ve hře občas maličkosti, kdy stačila vteřinová nepozornost a soupeř nás ihned trestal. Také na to jsme při rozboru zápasu a přípravě na Norsko hráče opakovaně upozorňovali. Jsem přesvědčen, že podáme po všech stránkách lepší výkon,“ řekl Suchopárek.

Česko U21 - trénink (21. 11. 2022)

Česko U21 - trénink (21. 11. 2022)