Fotbalovou asociaci České republiky bude ve Frankfurtu nad Mohanem zastupovat pětičlenná delegace v čele s předsedou Petrem Fouskem a trenérem národního týmu Jaroslavem Šilhavým.

Slavnostní ceremoniál, který boj o postup na mistrovství Evropy 2024 neoficiálně odstartuje, začne ve Festhalle ve Frankfurtu v neděli ve 12:00. Přímý přenos nabídne UEFA na svých internetových stránkách.

Už o den dříve absolvují zástupci všech národních asociací setkání s vedením UEFA. FAČR na tomto vrcholném jednání budou zastupovat předseda Petr Fousek a generální sekretář Michal Valtr.

Také zbytek české delegace – trenér Jaroslav Šilhavý, manažer týmu Tomáš Pešír a tiskový mluvčí Petr Šedivý – absolvují během víkendu kromě losu hned několik workshopů a jednání, jejichž tématem bude nejen blížící se kvalifikace, ale už také přímo závěrečný turnaj.

Jednoznačným cílem je postup, říká trenér Jaroslav Šilhavý

Hlavní program je však jasný – Česko i všechny ostatní týmy se v neděli dozví, přes jaké soupeře pro ně povede cesta na EURO. To v létě 2024 uspořádá Německo.

„Přeju si takovou skupinu, kterou zvládneme a ze které postoupíme na závěrečný turnaj. Postup bude naším jednoznačným cílem, ať už bude složení naší skupiny jakékoliv,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý. „Nejsilnější soupeři čekají samozřejmě v prvním koši. Kdybych se musel rozhodnout, koho bych si z tohoto koše přál, aniž bych tyto týmy jakkoliv podceňoval, tak možná Maďarsko, Švýcarsko nebo Polsko.“

UEFA rozřadila týmy do výkonnostních košů podle umístění v letošním ročníku Ligy národů. Česko je ve druhém koši, stejně jako například Francie nebo Anglie, na které tedy narazit nemůže. Ale i v dalších koších budou týmy, kterým se sice v Lize národů nedařilo, ale jinak obyčejně patří mezi nebezpečné soupeře.

„Podcenit nesmíte vůbec nikoho, stejně jako o někom říkat, že je slabý a snadno ho přehrajete. Pokud mám odpovědět, komu bych se raději vyhnul, tak ze třetího koše by to možná byly Norsko nebo Švédsko, se kterým jsme vypadli v nedávné baráži o postup na mistrovství světa,“ dodal Jaroslav Šilhavý.

 

Kvalifikace se zúčastní 53 reprezentačních týmů, které UEFA rozdělila do pěti košů po deseti týmech a jednoho tříčlenného koše. Následně vznikne sedm pětičlenných skupin a tři šestičlenné. Německo má coby pořadatel účast na turnaji jistou. Kvalifikace se vůbec neúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazené kvůli vojenské invazi na Ukrajině.

Na závěrečný turnaj postoupí dva nejlepší týmy z každé kvalifikační skupiny. Neúspěšné týmy mohou dostat šanci ještě v následné baráži, do které se budou rozdělovat místa podle letošního umístění v Lize národů. Z baráže do Německa postoupí tři mužstva.

Kvalifikace se bude hrát příští rok v březnu, červnu, září, říjnu a listopadu. Baráž se bude hrát v březnu 2024, jen necelé tři měsíce před startem závěrečného šampionátu.

Samotné EURO začne 14. června 2024 a skončí přesně o měsíc později. Hrát se bude v deseti německých městech, finále bude hostit Berlín.

ROZDĚLENÍ DO VÝKONNOSTNÍCH KOŠŮ:

  • 1. koš: Nizozemsko, Chorvatsko, Španělsko, Itálie, Dánsko, Portugalsko, Belgie, Maďarsko, Švýcarsko, Polsko
  • 2. koš: Francie, Rakousko, Česko, Anglie, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko, Finsko.
  • 3. koš: Ukrajina, Island, Norsko, Slovinsko, Irsko, Albánie, Černá Hora, Rumunsko, Švédsko, Arménie
  • 4. koš: Gruzie, Řecko, Turecko, Kazachstán, Lucembursko, Ázerbájdžán, Kosovo, Bulharsko, Faerské ostrovy, Severní Makedonie
  • 5. koš: Slovensko, Severní Irsko, Kypr, Bělorusko, Litva, Gibraltar, Estonsko, Lotyšsko, Moldávie, Malta
  • 6. koš: Andorra, San Marino, Lichtenštejnsko

FOTO: UEFA.com