Fotbal je naším národním sportem. Je to zároveň sport, který přináší fanouškům spoustu pozitivních zážitků a emocí. Je to sport, který maže rozdíly mezi státy i jednotlivými národy a hraje se všude podle stejných pravidel, ať jde o finálové utkání mistrovství světa či utkání soupeřů nejnižší soutěže okresní úrovně.

Jen v samých začátcích tohoto sportu se utkání odehrávala bez rozhodčích, hráči se prostě mezi sebou nějak dohodli. Ale protože hráči brzy zjistili, že dohoda mnohdy není možná, tak v roce 1874 asociace „The Football Association“ v Anglii zavedla institut rozhodčího.

 

Dnes každé utkání řídí rozhodčí, od kterých se za všech okolností očekává naprostá objektivita a řízení hry v duchu pravidel. Rozhodčí musí být připraveni nejen teoreticky, ale i po fyzické stránce, musí znát pravidla a vždy musí být maximálně koncentrovaní a psychicky odolní.

Proč se stát rozhodčím?

Stát se rozhodčím znamená jedinečnou příležitost, jak být do fotbalu vtažený jako jeho důležitá součást a naplno jej prožívat. Může to být i velká šance pro ty fotbalisty, kteří se chystají ukončit svou hráčskou kariéru.

Pro rozhodčí jsou navíc připraveny další bonusy např. v podobě pravidelného vzdělávání, případně zařazení do Akademie rozhodčích a vedení zkušenými instruktory nebo mentory.

Kdo se chce dostat jako rozhodčí na vrchol v profesionálním fotbale, nebo dokonce na mezinárodní úrovni, měl by začít kariéru rozhodčího v mladém věku (okolo 20 let). Cesta na vrchol není lehká, ale ti nejšikovnější ze všech mohou každý rok pokročit o soutěž výše a v horizontu několika let být v domácím prostředí vzorem pro další začínající sudí.

Ti nejschopnější se mohou například ještě před dovršením třicítky objevit na listině pro domácí nejvyšší soutěže. Tato postupná cesta přináší rozhodčím zcela nedocenitelný základ pro kvalitní výkony – zkušenost z řízení mnoha těžkých utkání.

Jaké jsou požadavky na rozhodčí?

Pokud máte rádi fotbal, jste dobře fyzicky připraveni a psychicky odolní, dokážete se samostatně rozhodovat a už vám bylo 15 let, tak se můžete zúčastnit náboru na fotbalové rozhodčí. Fotbalová asociace České republiky hledá muže i ženy.

  • Požadavky na rozhodčího jsou uvedeny v Řádu rozhodčích a delegátů FAČR ZDE.
  • Na následujícím linku je registrační formulář: www.chcipiskat.cz
  • Veškeré informace o náborové kampani najdete ZDE.

Zájemci o pozici rozhodčího se pro další informace mohou obrátit na pana Miroslava Tulingera - tulinger@fotbal.cz.