Úvod semináře navštívil také předseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Petr Fousek. Ten uvedl do funkcí nového předsedu Komise rozhodčích (KR) FAČR Libora Kovaříka a její členy Kryštofa Mencla s Milanem Plesarem.

Všechny tři jednomyslně jmenoval také Výkonný výbor FAČR již minulý pátek. Fousek zároveň před KR a všemi rozhodčími poděkoval za odvedenou práci také dosavadnímu předsedovi komise Radkovi Příhodovi a Václavu Hartmanovi, kteří své působení v KR ukončili po dvouletém působení.

Předseda zároveň avizoval, že od elitních rozhodčích očekává maximální připravenost, kvalitní výkony a setrvalou koncentraci v průběhu celé sezony.

Seminář rozhodčích profesionálních soutěží 2023

„Nový předseda Kovařík a obměněná komise mají plnou podporu Výkonného výboru a celé fotbalové asociace, ale i Ligového výboru LFA. Na evropském konceptu komise, tzn. profesionálního tělesa oproštěného od vlivu klubů, ligy i svazu se nic nemění, kontinuita i stabilita musí být nadále zajištěny. Očekáváme však řadu zlepšení práce komise v oblasti přípravy a školení rozhodčích, vysokých nároků na jejich výkony a hlavně konzistenci uplatňování pravidel. Výrazným zdokonalením projde také etický kodex a systémy externí i interní komunikace, ale dojde i k celé řadě dalších opatření. Následující ročník bude velmi náročný a rozhodcovský sbor pro profesionální soutěže v čele s rozhodčími na mezinárodních listinách musí potvrdit, že je vlajkovou lodí českého rozhodcovství, kde nemůže být místo pro jakoukoliv tendenčnost či hrubé chyby nejen na hřišti, ale ani v oblasti VAR,“ uvedl na začátku semináře Fousek.

Čtyřdenní seminář, který se odehrává na pražském Strahově, má obvyklou náplň. Pravidlovou přípravu a její testy, teoretickou průpravu a řadu dalších, specializovaných témat. Samozřejmou součástí semináře je také fyzická příprava pod vedením fitness instruktorky Nadi Koštovalové. V pátek 14. července rozhodčí absolvují tradiční fyzické testy.

Jako host se semináře zúčastní Costas Kapitanis, zástupce UEFA z Panelu Konvence rozhodčích, který vystoupí se svými přednáškami během středy (12. července) a čtvrtka (13. července).

Semináře se účastní 29 hlavních rozhodčích. Nováčky na listině jsou Marek Bělák, Jiří Julínek, Adam Trska a také Ondřej Pechanec. Posledně jmenovaný se mezi domácí rozhodcovskou elitu vrací po roce a půl. Oproti minulé sezoně na listině již nefigurují Petr Dorušák s Lukášem Raplíkem.

Na místě je také 46 asistentů se dvěma nováčky na listině: Václavem Ježkem a Nikolou Šafránkovou, která však již v minulé sezoně naskočila do dvou zápasů domácí nejvyšší soutěže.

Složka dokumentů