Jak získat ještě více rozhodčích a u fotbalu je udržet, rozhodčí v ženském fotbale, témata spojená s VAR. To je jen část diskutované agendy v rumunské metropoli.

„Celkově to byla velmi užitečná výměna zkušeností s kolegy z ostatních evropských zemí. Shodli jsme se, že v naprosté většině čelíme všichni velmi podobným problémům a výzvám. Výrazným tématem konference byl obecný nedostatek a postupný úbytek rozhodčích napříč asociacemi, což výhledově může znamenat významnou komplikaci pro fotbal obecně. Z dostupných dat vyplývá, že v evropských soutěžích chybí k jejich optimálnímu pokrytí téměř 77 tisíc rozhodčích,“ uvedl Příhoda po semináři.

Členské země UEFA, včetně Česka, se úbytek stavu arbitrů snaží pokrýt náborovými kampaněmi. Dalším klíčovým aspektem pak zůstává otázka, jak mladé rozhodčí u fotbalu udržet.

„Pokud začínají s pískáním šestnáctiletí chlapci nebo dívky, nelze na ně pohlížet jako na hotové rozhodčí. Potřebují naši podporu, pomocnou ruku a možnost dalšího vzdělávání. Pokud rozhodcovství chceme pomoci a podpořit jej, tak jsou na místě nezbytné atributy jako vzájemná úcta, respekt a důvěra mezi rozhodčími, aktéry zápasů, kluby a fanoušky,“ dodal Příhoda.