O2 TV sport, vysílatel utkání, zároveň nabídne divákům přímého přenosu „živé“ záběry z utkání právě také z pohledu rozhodčích v rámci vysílání Multidimenze.

Diváci tak budou mít nevšední možnost sledovat utkání tak, jak jej přímo na hřišti vidí samotní rozhodčí – včetně přímé komunikace s hráči obou týmů v reálném čase na hrací ploše.

Celý projekt, který vznikl se souhlasem Komise rozhodčích Fotbalové asociace České republiky, má za cíl zdokonalit divácký zážitek, ale také posunout možnosti a hranice sportu jako takového.

Na nevšední zkušenost se těší také Ladislav Szikszay, hlavní rozhodčí zmíněného utkání. „Práci rozhodčího se věnuji dlouho, ale toto bude i pro nás výjimečná událost. Z mého pohledu jde o velmi zajímavou věc, která může prospět také nám – rozhodčím. Především proto, že utkání a vysílání nabídne náš nezkreslený pohled na dění na hřišti. Vnímání fanoušků u televizního přenosu nebo v hledišti je logicky jiné než rozhodčích přímo z hrací plochy. Je dobře, že se tato možnost naskytla, živé vysílání z kamery u rozhodčího ukáže ještě jinou perspektivu fotbalu. A to vše navíc v reálném čase v živém vysílání, což odhalí další užitečnou záležitost - třeba naši přímou a nezkreslenou komunikaci s hráči. Jednoznačně půjde o atraktivní věc, která může rozhodčí v očích veřejnosti určitým způsobem polidštit a zatraktivnit naši práci,“ říká Szikszay.

Nervozita jej prý před utkáním svazovat nebude. „Ano, jde o záležitost, která může odstartovat nějaký průlom, tedy otevírat fotbal ještě více směrem k fanouškům a veřejnosti, byť jde o běh na dlouhou trať. Ale každá taková věc může našemu sportu jenom pomoci. Na nedávném mistrovství světa v ragby měli rozhodčí kamery a mikrofony během utkání také a určitě to bylo ku prospěchu věci. Je jenom dobře, pokud se fotbal začíná ubírat podobnou cestou. A moje příprava na utkání? Pro nás rozhodčí se nic nemění, ale před samotným utkáním pochopitelně o věci ještě budeme hovořit například s kapitány obou týmů především ohledně naší komunikace. Byť týmy samozřejmě o projektu BodyCam u rozhodčích v tomto utkání dopředu vědí,“ dodal Szikszay.

Nevšední pohled rozhodčích na fotbalový zápas nabídl už v roce 2016 Radek Příhoda, který s mikroportem odřídil zápas nejvyšší soutěže SK Slavia Praha – FK Mladá Boleslav.

Byť nešlo o přímý přenos jako v případě sobotního utkání Sparty s Kodaní, následný záznam na oficiálním YouTube kanálu domácí nejvyšší soutěže čítá k dnešnímu dni téměř 820 tisíc zhlédnutí.