Předseda Komise rozhodčích Libor Kovařík se během setkání s novináři zaměřil na tři základní témata - délka hracího času, pravidlo o ofsajdu a také nesportovní chování hráčů a funkcionářů. 

Na úvod tiskové konference získali novináři statistické informace o rozhodčích ve FORTUNA:LIZE, kteří se představili v nejvyšší soutěži během jarní části sezony. 

„Během podzimu ligu z pozice hlavních rozhodčích řídilo ligu celkem devatenáct sudích. Hned sedm z nich byli nováčci, pro které to byla první zkušenost s první ligou. Z jejich výkonů jsme měli radost a věříme, že se jim bude dařit i nadále. Jarní část sezony bývá pro rozhodčí náročnější, věříme ale, že to všichni zvládnou," řekl Libor Kovařík.

Listina hlavních rozhodčích přesto doznala před jarem dvě vynucené změny. Po podzimu ukončil z pracovních důvodů kariéru Josef Krejsa, rozhodčí Tomáš Klíma kvůli operaci kolene bude na jaře také chybět.

Velkým tématem je každoročně pravidlo o ofsajdu. Na to se během tiskové konference Libor Kovařík také zevrubně zaměřil, zejména na situace s vědomým či nevědomým zahráním míče. Novinářům ukázal celou řadu videí ze sporných ofsajdových situací a následně proběhla diskuze nad jednotlivými verdikty rozhodčích. 

Komise rozhodčích také provedla analýzu 19. kola FORTUNA:LIGY, ve které se zaměřila na délku "čistého" hracího času jednotlivých zápasů. 

„Při pohledu na čísla a porovnání s ostatními evropskými ligami se dá konstatovat, že délka hrací doby české nejvyšší soutěže odpovídá evropskému průměru. Samozřejmě bychom chtěli, aby liga měla spád, rozhodčí jsou nabádáni, aby případné zdržování ze strany hráčů trestali karetním napomínáním," popisoval Libor Kovařík. 

S tím je velmi často spojené i nesportovní chování hráčů i funkcionářů. Také na toto téma se Komise rozhodčích FAČR během tiskové konference zaměřila. „Jde o naše dlouhodobé téma. Je to o osobnosti rozhodčího. Někdy si nechají líbit to, co by neměli. Rozhodčí mají pokyny, aby to trestali. Chceme chránit obraz celého fotbalu. Karty by měly padat za nedostatek respektu, nevhodná slova, gesta,“ vysvětlil Kovařík.

A pravidlová témata? Úprava spočívá v tom, že minimální dotek hráče ruky s míčem, který hru nijak neovlivní a míč nezmění směr dráhy svého letu, se nepovažuje za porušení pravidel. Ani VAR v takových případech nemá intervenovat ani v případě, že se situace odehraje v pokutovém území.

"VAR nebude hledat nepatrné dotyky ruky s míčem, když to nemá žádný vliv na hru. Dříve byl takový pokyn, že videorozhodčí to má hledat, a pokud k tomu došlo, měl být nařízen pokutový kop. Dnes to nechceme a myslím, že je to dobře pro fotbal."

V závěru své prezentace pak Libor Kovařík novinářům ukázal počty aktivních rozhodčích v Česku a připomněl všechny aktivity FAČR, které by měly přinést navýšení počtu rozhodčích. Začínající rozhodčí by měli mít v roce 2024 snazší možnost absolvování základního rozhodcovského kurzu, pro všechny nadále pokračuje úspěšný projekt Chci pískat.

Tisková konference Komise rozhodčích FAČR (8. 2. 2024)

Tisková konference Komise rozhodčích FAČR (8. 2. 2024)